Bar(iér)y, ktoré nerozdeľujú

Možno neviete, že okrem „barmana“ svojho druhu palatína Thurza, o ktorom sme už písali, bol s pojmom bar v istom zmysle spojený aj náš významný učenec Matej Bel, veľká ozdoba Uhorska. Podľa dostupných prameňov totiž v obci Horný Bar, presnejšie v tamojšom kaštieli, písal kroniku obce, ale aj iné diela, napríklad prácu o dunajských vodných mlynoch. Či sa pri tom zavše posilnil nejakým nápojom z príručného domáceho baru, pramene neuvádzajú…

1 Bariérami proti agresivite
Dobyvatelia indiánskych území si potrpeli na výdatné pitie akéhokoľvek trúnku, a to v nich neraz prebudilo agresívne chúťky aj voči obsluhujúcim, tak ich bolo od nich potrebné oddeliť. Kolískou barov vraj boli najprv obchody, kde ostrí chlapi Divokého západu pili ohnivú vodu, a tie obchody „prevádzkovali“ dôstojníci a – duchovní… Po rozšírení o priestory na spanie a o stajne, sa im začalo hovoriť „inn“, čiže hostinec, neskôr saloon. A po čase, zrejme pre vyčíňanie tých, čo si potrebovali dokazovať svoju chlapskosť alkoholom, začali v nich na ochranu výčapníka vyčleňovať bariérou ohraničený priestor. Možno aj pre agresivitu hostí bolo barmanstvo spočiatku výlučne mužskou prácou a v prvých baroch bol pobyt pre ženy spoločensky neprípustný.

2 Najprv iba postojačky
Barom bola pôvodne iba masívna doska na sudoch, ktorá tvorila bariéru medzi barmanom a hosťami. Ako doska na masívnom podstavci sa bar ustálil až koncom 19. storočia. Hore mal zábradlie, o ktoré sa zákazníci opierali, a dolu 15 až 25 cm nad podlahou bolo ďalšie na opretie nôh. Pôvodne však hostia pri bare stáli. Barové stoličky sa objavili až na prelome 19. a 20. storočia. Neskoršie „americké“ bary, ktoré sa v súčasnosti začali výrazne etablovať aj u nás, sa neskôr vyvinuli ako bary na kokteily a spájajú sa výlučne s miešanými nápojmi.

3 Kohútie chvosty, teda „cock’s taily“
Bary síce zaznamenali najväčší rozkvet v 50. a 60. rokoch 20. storočia, ale v Amerike sa tešili mimoriadnej obľube už v 18. storočí. Dôvodom boli miešané nápoje podávané na veľmi preferovaných kohútích zápasoch. Nápoj pre víťaza sa totiž pripravoval vždy vo farbe chvosta víťazného kohúta (cock’s tail – kohútí chvost). Iné pramene tvrdia, že cock’s tail bola zmes krmiva s alkoholom, ktorá sa kohútom podávala na zvýšenie bojovnosti. Podľa ďalšej informácie dostali kokteily meno po dcére mexického kráľa, ktorá sa volala Coctel. Rozhodnúť sa teda možno ako v bare – podľa chuti.

4 Matka Churchilla aj Manhattanu
O kokteile sa roku 1806 prvý raz písalo v časopis Balance & Columbian Repository, kde ho charakterizovali ako posilňujúci nápoj zložený z liehovín rôzneho druhu, cukru, vody a bitteru. Za najstarší sa považuje Manhattan, nápoj z whisky a vermútu a prvý raz ho vraj pripravila roku 1874 matka Winstona Churchilla na bankete prezidentského kandidáta S. J. Tildina. Podobne chýrečných kokteilov je však viac. Podľa barmanky M. Cseriovej napríklad kokteil Jackie K. pomenovaný po manželke prezidenta Kennedyho, Chocolate Full Moon inšpirovaný letom N. Armstronga na Mesiac alebo Americano, ktorý si v prvej knihe I. Fleminga Casino Royal objednal agent 007 James Bond.

5 Prohibícia alkoholu žičila
Veľký rozvoj zaznamenali miešané nápoje paradoxne v čase prohibície v Amerike v rokoch 1919 až 1933. Primiešaním rôznych ovocných či iných zložiek k alkoholu sa totiž vylepšovala nie vždy vysoká kvalita podpultovej pijatiky a zároveň sa maskovalo pitie alkoholu. Práve vtedy vznikalo veľké množstvo miešaných nápojov. Objavovali a zverejňovali sa rôzne postupy prípravy a testovali sa mnohé ingrediencie vhodné na ich prípravu. A naši stáli čitatelia už vedia, že v USA práve v období prohibície vznikli nielen barmanské odborové organizácie, ale najmä barmanské súťaže.

6 Najdrahší kokteil sveta?
Aj dnes sa súťaží. A nielen v barmanskom umení, ale napríklad aj v cenách, za ktoré možno nápoje nielen ponúkať, ale najmä – predať. V pražskom Bugsy’s bare svojho času predali kokteil Manhattan Exclusive, pohár za takmer 20-tisíc českých korún. Parížsky hotel Ritz pritom predáva The Ritz Sidecar za 400 eur (zhruba 12-tisíc Kč). Bugsy ‚s predal niekoľko pohárov Manhattan Exclusive po 19 990 čs. korún. Základom kokteilu bol Canadian Club ročník 1899, ktorý baru predala istá pani z Plzne a ktorého ďalšiu fľašu majú len vo firemnom múzeu Canadian Clubu. Ďalšou zložkou bol Angostura Bitter‘ s (z r. 1937) a ako o tretej uvažovali o nejakom vzácnom vermúte. Stalo sa ním Martini zo zberateľskej kolekcie s etiketami od avantgardných maliarov. A napokon – Manhattan Exclusive podávali v pohári Moser za bezmála 3 000 Kč.

7 Aj mliečne sú – bary
Uvádzajú sa ako „poľský druh prevádzok rýchleho občerstvenia najmä v medzivojnovom období“. Prvý mliečny bar či kaviareň s jedlami z mlieka, vajec a múky otvoril roku 1896 vo Varšave farmár Stanislaw Dłużewski. Nasledovali ďalšie a po roku 1918 pribúdali mliečne bary po celej krajine. Na rozdiel od západných fast foodov boli pre ne vtedy charakteristické aj trikrát nižšie ceny rovnakých jedál ako v reštauráciách. A v Poľsku napriek ekonomickej a politickej transformácii ešte veľa mliečnych barov stále existuje. Starší si ich pamätajú aj u nás a niektorí na ne nostalgicky spomínajú ako na čosi, čo nebolo potrebné za každú cenu zlikvidovať. Napokon, neboli reliktom socializmu, veď sa zrodili ešte v 19. storočí.

8 WC-bar či bar v električke
Zdá sa, že v barovej oblasti sa súťaží aj v originalite umiestnenia barov. Bar či krčma bez toalety, to ešte stále môže byť (a býva) zrejme slovenská špecialita – viď niektoré kaviarne v predajniach kníh. Prijateľnejšou špecialitou je však premena nefunkčných bratislavských verejných toaliet na bar. V Bratislave taký funguje a podľa jeho majiteľa aj prosperuje. Jeho plusom je, že v ňom údajne umožnia uľaviť si nielen hosťom, ale každému, kto si ich priestor pomýli s pôvodnou toaletou. Šalina pub, teda pojazdnú pivnú električku, po brniansky šalinu s možnosťou prenájmov na večierky a oslavy, zasa uviedli vlani do prevádzky v Brne. Brniansky dopravný podnik sa vraj inšpiroval vo Viedni, Bruseli a v Melbourne, kde je v jednej dokonca vychýrená reštaurácia.

9 „Barovanie“ v múzeu dopravy
V Prahe si možno prenajať na rôzne s „barovaním“ spojené podujatia aj priestory Múzea mestskej hromadnej dopravy. V električkovej vozovni v Střešoviciach sú schopní upraviť interiéry niekoľkých hál na usporadúvanie spoločenských, firemných či podobných osláv, kde budú hostia obklopení historickými električkami. Úžasné je, že tam odpadá problém s parkovaním, pretože priamo v areáli vozovne môže parkovať až osem autobusov alebo 50 osobných áut

 10 Bar v baobabe
Sídli naozaj v strome, volá sa Pub tree a je súčasťou farmy Sunland v Modjadjiskloof v južnej Afrike. Masívny strom s obvodom 33 metrov a konármi siahajúcimi do výšky 70 metrov je zvnútra dutý a obsahuje spolu dve kavernózne dutiny (tie sa zvyčajne začínajú tvoriť prirodzene, keď takýto strom dosiahne tisíc rokov). V prípade Pub tree sú obe dutiny spojené priechodom a barový priestor v nich zriadili už v roku 1933. Treba len veriť, že tento baobab, o ktorom sa predpokladá, že patrí medzi najstaršie žijúce organizmy na svete, pretože má podľa niektorých vedcov až šesťtisíc rokov, napriek zásahu človeka ešte nejaký ten rok bude žiť.

11 Domáce a mobilné…
…na rúcanie stvorené. Menej exkluzívne, zato praktické bary sa dostali aj do súkromia. Často to bol praktický predel medzi kuchyňou a obývacím priestorom. Kedysi však bývali domáce bary len súčasťou sekretárov či obývacích stien, pretože na väčšie bary nebolo v malých bytoch dosť miesta. Okrem gýčovitých barov-glóbusov boli a zostali riešením aj barové stolíky na kolieskach a na profesionálnej báze prišli teraz na rad praktické cateringové mobilné bary. Dajú sa premeniť na batožinu, ktorú unesie jediná osoba. A cestuje s nimi zvyčajne tam, kde sa aj ich prostredníctvom budú barmani pokúšať rúcať bariéry medzi ľuďmi.

Pripravila Marta Horecká
Zdroje: svetliteratury.cz, GastroPrincipal.sk, idnes.cz, Svět barmanů, bartender.iplace.cz, brnensky.denik.cz, inhabitat.com,gastroprofesor.cz, wikipédia, zapiecek.cieszyn.pl, stolniceni.cz