Baza. Už zase kvitne, všade a hlavne tam, kde sa nám to nehodí. Je to obľúbený plod vtáčikov a či sa nám to páči, alebo nie, tie ju roznesú po celej záhrade. Ale nájdite jej miesto, kde vám nevadí a prinesie vám veľa úžitku.
Baza čierna je dva až osem metrov vysoký ker so silným rozvetvením, preto si treba dobre rozmyslieť, kde ju zasadíte, alebo necháte rásť. Rastlina sa môže dožiť až 25 rokov.
Od polovice mája do júla sa objavujú kvety na až 30 cm veľké. Kvety sú drobné a okolík pozostáva z bielych alebo mierne žltkastých kvietkov. Čerstvé kvety bazy nezameniteľne voňajú (listy rozomleté medzi prstami voňajú ľahko ako kvety, podľa toho sa môže baza rozpoznať, keď práve nemá kvety ani plody.)
V auguste a septembri sa tvoria spočiatku červené, neskôr čierne kôstkovičky. Sú približne 6 milimetrov veľké, majú tri semená a červenú šťavu, ktorá sa z textílií sotva vyperie. Obsahujú vitamín C. Plody sú po prevarení požívateľné, pretože sa varom odbúra jed, ktorý sa nachádzajúci najmä v zelených častiach rastliny, v listoch, v nezrelých plodoch, ako aj v semenách zrelých plodov.
Či už kvety alebo jej plody sú účinné v boji proti chrípke, infekcii horných dýchacích ciest ale i pri zápaloch ústnej dutiny. Pomáhajú aj pri problémoch s trávením či zápche. Pochváliť sa môže aj antipyretickým účinkom, teda „sťahovaním“ zvýšenej telesnej teploty. Rovnako podporuje prekrvenie končatín a pomáha pri zápalových ochoreniach kĺbov, ktoré nie sú autoimúnneho pôvodu.
Bazová šťava a plody, ale aj čaj z kôry a kvetov sú osvedčené domáce lieky proti nachladnutiu. Faktory tohto účinku sú v plodoch obsiahnuté vitamíny C a B, ovocné kyseliny, éterické oleje, ktoré sa nachádzajú aj v kvetoch, flavonoidy, a predovšetkým farbivo atokyán, ktoré dodáva farbu kvetom a plodom. Pôsobí ako antioxidant, chráni bunkové membrány pred pôsobením voľných radikálov a spomaľuje proces starnutia buniek rastlín ako aj buniek človeka. Éterické oleje s ich aromakomplexom spôsobujú mierne potenie a uvoľňovanie hlienov. Aj pri ťažkostiach so žalúdkom sa v domácej medicíne úspešne používa bazový čaj.
Každý určite pozná tiež sirup z kvetov a možno niekto skúšal aj lekvár (vtedy pozor na stopky – obsahujú jedovaté kyanody)
Zdroj: Božia lekáreň, Babičkina záhrada