„Táto kniha je pre mňa veľmi vzácnou skúsenosťou,“ priznáva prekladateľka Silvia Kaščáková. „Nesmierne obdivuje autorku, pretože ide o brilantne napísaný príbeh o najhorších veciach, ktoré dieťa môže zažiť.“
Dom z iného sveta je citlivý príbeh o veciach, o ktorých je ťažké hovoriť aj mlčať. Niektoré domy majú svoje tajomstvá. A spravia všetko pre to, aby sa o nich nikto nedozvedel.
Príbeh o Marke a Danielovi, ktorý sa snažia vyriešiť záhadu jedného domu. Príbeh o pomoci, ktorý otvára veľmi dôležitú tému domáceho násilia.
Keď Daniel spozná Marku, zvláštne dievčatko s očami svietiacimi ako baterka, odrazu cíti, že je to začiatok nejakého dobrodružstva. Jeho nová kamarátka, ukrytá v kríkoch, sleduje dom na druhej strane ulice. Mohlo by sa zdať, že je to obyčajná aj dosť nudná zábava, keby Marka nebrala svoju úlohu smrteľne vážne. A navyše je vyplašená.
Keď Daniel začína pátrať, čo ju tak vystrašilo pri pozorovaní obyčajného domu, zisťuje nepochopiteľné až hrozné veci. Rozhodne sa pomôcť Marke vyriešiť hádanku. Ale dovolí im dom, ktorý nie je z tohto sveta, odhaliť svoje tajomstvo?
Dôležitá je aj linka priateľstva medzi Danielom a Markou. Nechýba tam vtip, láskavosť, určité pnutie, keďže ide o chlapca a dievča, a najmä obyčajná ľudská neha. Zaujímavé je sledovať usporiadanie oboch rodín, ten kontrast, odlišnosti a napokon zblíženie dvoch detí.
Dom z iného sveta z vydavateľstva Ikar je prioritne určený pre deti od 10 rokov, no aj ich rodičov. Napohľad možno ťažšia téma, no treba o nej hovoriť a poľská autorka a jej zhostila výborne: prijateľnou formou ju podáva deťom, ale aj nám, aby sme nezabudli hovoriť o tom, že nikto nemá právo druhému ubližovať. A že pomoc pre tých, ktorých násilie v rodine postretlo skutočne existuje, hoci sa možno ukrýva za múrmi domu alebo činžiaku.
„Domáce násilie je často diskutovanou témou. Žiaľ, týka sa aj niektorých detí a mladých ľudí. Vo svojich domovoch veľakrát zažívajú strach, úzkosť a bolesť. Linka detskej istoty už 25 rokov poskytuje oporu deťom a mladým ľuďom v ťažkých životných situáciách. Každý rok sa na našu Linku obracia s rôznymi problémami viac ako 111 000 detí a mladých ľudí. Násilie v rodine sa stalo počas pandémie ešte vypuklejším problémom,“ tvrdí Táňa Ivanič Rybanská z Linky detskej istoty.
Vydavateľstvo Ikar a edícia Stonožka podporí vďaka tejto knihe Linku detskej istoty jednorazovou sumou a pomôže tak deťom a mladým ľuďom v ťažkej životnej situácii.
Linka pomoci pre deti a mladých ľudí 116 111 – NONSTOP, BEZPLATNE, ANONYMNE, PRE CELÉ SLOVENSKO
„Práve tá ťaživá téma je zaujímavým prvkom príbehu, pretože deti sa s tým môžu stretávať a je veľmi ťažké o nej hovoriť,“ dodáva prekladateľka Silvia Kaščáková. „Je to zložitá téma, s ktorou sa nedá len tak zdôveriť, ťažko sa opisuje, ťažko sa na ňu hľadajú slová. A pritom u mnohých detí, v mnohých rodinách to nie je uzavreté, je to akýsi bludný kruh, z ktorého dieťa nevie vystúpiť, pretože je dieťa, nemá v rodine nejaké silné slovo. A práve toto všetko sa autorke podarilo vynikajúco zachytiť.“
Milan Buno, knižný publicista