Nie každému vonia, no kto ju ochutná, nedá na ňu dopustiť. Tradičná bryndza prešla vývojom, základ zostal rovnaký. A to kvalitné ovčie mlieko.
Významnú úlohu bryndze z ovčieho mlieka zohráva aj kyselina linolová a jej izoméry. Pri jej nedostatku v ľudskom organizme dochádza k nepriaznivým prejavom, ako sú artritída, akné, problémy s obličkami, disfunkcia žlčníka, spontánne potraty či sterilita u mužov. Môžu nastať poruchy učenia, rastu, slabý zrak či poškodenie pohybovej koordinácie. Mäso zvierat, ktoré sa živia predovšetkým trávou, obsahuje oveľa viac kyseliny linolovej ako zrnom či slamou kŕmené zvieratá. A rovnako sa to týka ich mlieka, ktoré obsahuje 3- až 5-krát viac kyseliny linolovej. Preto je dôležité vyberať si bryndzu aj podľa pôvodu a obdobia v roku.
Pasterizácia bryndze
Aktívne látky obsiahnuté v bryndzi ovplyvňuje proces pasterizácie. Je dôležité vedieť, či bryndza týmto procesom prejde alebo nie. Je to rozhodujúci faktor, či bude mať prirodzené probiotické účinky. Pasterizáciou bryndza o tieto látky prichádza. Tú pravú ovčiu, nepasterizovanú, nájdete na salašoch a v špecializovaných obchodoch, pretože nevydrží tak dlho. Treba sa však zamerať na overené zdroje, pri nepasterizovaných výrobkoch nastáva riziko obsahu nebezpečných choroboplodných zárodkov.
VIETE, ŽE…
- Aby bryndza nakoniec nestratila svoju hodnotu v domácnosti, je nutné ju skladovať pri predpísanej teplote, čo väčšinou býva od 6 do 8° C, pretože je náchylná na kazenie a rast plesní.
- Ovčie mlieko patrí aj medzi významné zdroje mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu metabolizmu. Pôsobia proti kardiovaskulárnym príhodám, majú ochranný efekt proti rozvoju rakoviny mliečnej žľazy a majú protizápalový efekt.
Minimálne 50 %
Tá najchutnejšia bryndza vzniká na salašoch zasírením nepasterizovaného ovčieho mlieka. V obchodoch je možné nájsť bryndzu po celý rok, kvalitou sa však líši. Najbežnejšia je bryndza termizovaná, ktorú tvorí zmes pasterizovaného ovčieho a kravského mlieka. Obsah ovčieho syra by však, podľa slovenského potravinového kódexu, mal byť minimálne 50 %. Mnohokrát sa v nej však nachádza len symbolické percento ovčej zložky. Preto je dôležité sledovať etikety. Čím vyšší je podiel ovčej zložky, tým kvalitnejšia a výživnejšia je samotná bryndza.
Zdroj: iZdravie.sk