Medzi najbližšie hlavné mestá, kam by človek mohol zavítať na príjemný a obohacujúci víkend patrí maďarská Budapešť. Podobne ako Viedeň či Bratislava, aj Budapešť vďačí za svoj život mohutnému Dunaju a o meste sa pošuškáva, že patrí k najkrajším v strednej Európe. Budapešť totiž vie ako a čím zaujať a preto Vás veľmi rada pozve, aby ste v nej strávili niekoľko pekných a romantických dní.
Starý Budín zaberá pravú stranu Dunaja a dnes patrí k najhistorickejším častiam celej Budapešti. Za reťazovým mostom sa cesta bez váhania začne dvíhať a séria schodov vedie až nahor do starej štvrte, kde sa rozprestiera Budínsky hrad zapísaný na zozname UNESCO, ale aj obľúbená Rybárska bašta.
Hrad bol dlhé roky sídlom uhorských kráľov a jeho objavovaním by tu človek vedel stráviť celé hodiny. Túlať sa záhradami, obdivovať a hľadať roztrúsené sochy, potešiť sa pohľadom na starobylý interiér honosných miestností, alebo sa stratiť pri stredovekých hradbách ozdobených bastiónmi. Tu hore leží Rybárska bašta, azda najznámejšia pamiatka celej Budapešti. Predavači suvenírov vyšli von, rozložili stolíky, predáva sa zmrzlina, sladkosti a dokonca aj palacinky. Pod kostolnou vežou svätostánku pomenovaného podľa kráľa Mateja Korvína sa zišlo niekoľko umelcov. Niektorí predávajú svoje plátna, výtvory a obrazy, no iní hľadia pred seba a štetcom prenášajú kostol a jeho kontúry na papier.
Podľa historikov vdýchli kostolu život už začiatkom 11.storočia, no o tri storočia neskôr ho obliekli do gotiky, ktorú vyžaruje aj dnes. Steny kostola si pamätajú niekoľko kráľovských korunovácii, čo mu len dodáva hrubšie pozlátko. Bronzová socha kráľa Štefana I. je miestom stretnutí a kamenný múrik sa stal útočiskom pre niekoľko párov.
Keď na konci 19.storočia plánovali postaviť Rybársku baštu, určite netušili ako si ju ľudia za niekoľko desaťročí zamilujú. Celá Budapešť je odrazu pod nohami. Za Dunajom stojí ikona mesta v podobe Parlamentu. Niekde majú parlament len ako obyčajnú budovu, ale tu sa stal dokonalým symbolom hlavného mesta. Pod kupolou vyrástli desiatky vežičiek a za nimi sa rozbieha celé mesto. Krásny pohľad. Dunajské nábrežie si žije pokojným životom, občas ho rozozvučí hlas električky či áut, no inak počuť plynúť rieku uháňajúcu k Čiernemu moru. Domáci sa sem veľmi radi chodia poprechádzať, posedieť si a hľadieť na mesto či prečítať noviny alebo knihu. Vysadené stromy na nábreží spríjemňujú celé prostredie svojim tieňom, a tu takmer z hladiny rieky sa ponúka pohľad na historický breh Budapešti. Nazad na druhej strane Dunaja sa rozlbiehajú uličky starej Pešti. Mosty pretínajúce Dunaj sa pozvoľna strácajú a človek sa ocitne uprostred námestí a vysokých budov so starými fasádami. Čašníci ponúkajú halászle, pörkölt, guláš či paprikáš a zdôraznia, že všetko sú to tradičné maďarské recepty. Najväčším problémom sa ukáže byť to, do akej reštaurácie si sadnúť, pretože tých príjemných je tu hneď niekoľko. Na konci ulice sa vynorí Bazilika sv.Štefana, ktorá je najväčším svätostánkom celého hlavného mesta a jej kupola sa týči do výšky až 96 metrov. Zaujímavosťou zostáva, že aj neďaleká budova Parlamentu má rovnakú výšku, akoby chceli Maďari povedať že obe budovy sú pre nich rovnako dôležité. Žiadna iná budova nesmie byt v Budapešti vyššia. Kto sa tu ocitne v čase, keď sa rozozvučia zvony má o zážitok navyše, pretože Bazilika ich do svojich útrob pohltila hneď šesť. Mnohí prichádzajú do Baziliky aj pre jej povesť svätého miesta, pretože sa vo vnútri nachádza relikvia sv.Štefana, prvého maďarského kráľa.
Budapešť má všetko. Históriu, príbehy, ulice, námestia hrajúce životom, Dunaj a pahorok nad mestom, kde sa dajú stráviť krásne chvíle.
FOTO: Tomáš Kubuš