Melancholické nálady prepadnú občas každého. S dúškami voňavého čaju v krásnom hrnčeku, ktorý má zvláštne čaro, môžeme mať dobrú náladu aj v sychravom počasí.
Príjemnú atmosféru môžeme vyčariť doma aj v práci. Stačia na to bylinky, ktoré patria ku kúzelne pohodovým. Veselým ľuďom sa darí a majú schopnosť svojím optimizmom nakaziť aj okolie. Náladu ovplyvňujú aj potraviny. Jedlá bohaté na sacharidy zvyšujú hladinu hormónov šťastia – sérotonínu a noradreanalínu. Vyššia hladina týchto hormónov zlepšuje nielen zdravotný stav, ale navodzuje i pocit spokojnosti. A čo nám viac treba?
Kardamóm a vitalita
Medzi koreniny, ktoré používa ajurvédska medicína na zlepšenie nálady, obnovenie sily a vitality, patrí kardamóm. Navodzuje pokoj, zaháňa letargiu a depresívne stavy. V krajinách Ďalekého východu a aj v Latinskej Amerike ním dochucujú nápoje, pridávajú ho do likérov a čajov. Na čajík pohoda potrebujete 2 – 3 zrnká kardamómu, kúsok celej škorice, 2 klinčeky, plátok čerstvého zázvoru. Ingrediencie dajte do hrnčeka s 200 ml vody, nechajte priviesť takmer do varu, zmes nesmie vrieť. Prikryte a udržujte pri tejto teplote asi hodinu. Potom čaj sceďte, osladiť ho môžete medom. Odporúča sa piť jednu šálku dvakrát, prípadne trikrát za deň.
Ľubovník, medovka, borák
Ďalšou bylinkou, ktorá rastie aj u nás, je ľubovník. Táto rastlinka má celkovo upokojujúci účinok. Obsahuje flavonoidy, a tie ovplyvňujú hospodárenie organizmu s hormónmi šťastia. Čaj z ľubovníka zlepšuje náladu a upokojuje. V kombinácii s valeriánou sa mieša v rovnakom pomere. Podobne ovplyvňuje náladu aj čaj z boráka lekárskeho. Ten má mierne euforické účinky. Odporúčame piť i čaj z medovky, prípadne zo zmesi boráka a medovky z rovnakých dielov. Na šálku stačí 1 – 2 lyžičky čajoviny zaliať vriacou vodou a nechať 10 minúť lúhovať. Sceďte a pite raz za deň.
Autor: Sófia B.