Česko a Slovensko – napriek tomu, že máme ako európske národy veľa spoločného, niektoré veci nás aj tak odlišujú. A to aj v prípade prechladnutia, ktorým trpia deti v priemere osemkrát a dospelí štyrikrát ročne. Jeho najčastejším prejavom je nádcha a s ňou spojené dobre známe smrkanie.
Aké kultúrne rozdiely v tomto ohľade medzi nami figurujú? Slovákom všeobecne vadí smrkanie viac ako Čechom a súčasne sa pri smrkaní na verejnosti cítia častejšie trápne. V Česku majú väčšiu tendenciu smrkanie riešiť ženy, zatiaľ čo na Slovensku to sú muži. Na čom sa však zhodneme je, že popoťahovanie nosom ľudí v okolí nie je nič príjemné. Výskum na túto tému realizovala spoločnosť STEM/MARK pre značku Sinulan.
Smrkanie je u nás podľa väčšiny príručiek etikety považované za spoločensky nevhodné. Čo ale robiť, keď príde prechladnutie. Etiketa vraví, pokiaľ už svoj nos musíte vyprázdniť, mali by ste sa počas toho vždy odvrátiť. U niektorých národov, napríklad vo východnej Ázii, je smrkanie na verejnosti dokonca úplne vylúčené. Ako vnímajú tento jav Česi a ako Slováci? Zatiaľ čo iba menej ako 20 % Čechov považuje smrkanie v spoločnosti za nevhodné, u Slovákov je to viac ako polovica. Stará škola má tieto návyky viac pod kožou a to dokazuje, že v oboch krajinách sú mladšie ročníky všeobecne benevolentnejšie než ľudia staršieho veku. Generačný rozdiel je potom viac viditeľný u Slovákov. Je pozoruhodné, že Slováci považujú smrkanie na verejnosti za nevhodné o niečo častejšie než Slovenky.
Vieme sa ospravedlniť?
Viac ako polovica Čechov a Slovákov sa za smrkanie ospravedlní, záleží však na situácii. Tretina Čechov a štvrtina Slovákov sa neospravedlňuje nikdy. Častejšie to platí opäť pre mladších ľudí do 30 rokov a v Česku všeobecne pre mužov. A za čo by sme sa vlastne mali ospravedlňovať? Nádcha je zápalové ochorenie, najčastejšie vírusového pôvodu. Prejavuje sa zdurením nosnej sliznice, ktorá je napadnutá vírusmi, čo spôsobuje hlienovitý výtok, ktorý všetci veľmi dobre poznáme, a dokáže znepríjemniť pekných pár dní a v tom horšom prípade kdejakú spoločenskú akciu. Z výskumu vyplynulo, že najmenej vítanou je napríklad v divadlách, kine, na koncertoch, prednáškach, svadbe, pohrebe, atď., ako uvádzajú Česi aj Slováci. Zlaté pravidlo ale je: ak som prechladnutý, liečim sa doma.
Chyťte sa za nos
Keď príde nádcha, v oboch krajinách po nosových prípravkoch siahajú častejšie ženy než muži. Takmer každý piaty z nich užíva zároveň nosové spreje aj slané vody, ktoré dodajú slizniciam vlhkosť, ktorú im naopak liečivé spreje môžu uberať. V dnešnej dobe existuje už aj sprej na prírodnej báze, ktorý v sebe snúbi liečbu nádchy a súčasne chráni sliznicu nosu pred nepríjemným vysušovaním (Sinulan Forte Express). Vďaka unikátnej kombinácii prírodných látok účinkuje už behom 15 minút. Obsahuje esenciálne oleje z mäty piepornej, eukalyptu, rozmarínu a dúšky materinej. Zabudnite na trápne popoťahovanie a smrkanie počas spoločenských udalostí a stavte na prírodnú podporu.
Nepríjemné popoťahovanie a kedy nám vadí
Pre väčšinu z nás je nádcha banálna záležitosť, dokáže ale poriadne potrápiť. Upchatý nos a vreckovky všade, kam sa pozrieš. Podľa výskumu teda najčastejšie papierové. Po nich siahne vždy viac než polovica Slovákov a iba 33 % Čechov. Pre ženy a ľudí do 45 rokov v oboch krajinách sú jasnou preferenciou. Látkové vreckovky sú obľúbenejšie u mužov a u ľudí nad 60 rokov. Či už volíme akýkoľvek typ nosočistloplienky, ako vreckovky v 19. storočí prezývali českí obrodenci, nádcha je nepríjemný element a Česi aj Slováci sa zhodnú na tom, že im vadí popoťahovanie nosu. Niet sa čomu diviť, že sa tohto problému túžime okamžite zbaviť. Až 61 % Slovákov sa vždy alebo
aspoň v určitých situáciách pri smrkaní na verejnosti cíti trápne, Čechom sa to stáva menej. Často sa to týka situácií, kedy s niekým musíme komunikovať, či už na pracovnej schôdzke alebo na úrade.
Podporte telo prírodnou cestou v obdobie plnom prechladeníTelo je dokonalý organizmus, ktorý si dokáže poradiť s nejedným trápením, obzvlášť, ak mu podáme vhodnú pomoc. Nádcha nie je nič príjemné a už vôbec nie v spoločnosti. Pokiaľ príde, vyskúšajte šetrné a preverené produkty na prírodnej báze obohatené o esenciálne oleje z tradične používaných rastlín vo forme nosového spreja. Rad Sinulan neobsahuje len prostriedky na liečbu nádchy, ale tiež výživové doplnky, takisto na prírodnej báze, ktoré podporia imunitný systém aj dýchacie cesty hlavne v tomto náročnom období.
Viac na www.sinulan.sk
Zdroj: Lenka V.
Foto: Shutterstock