Keď vyšla pred dvomi rokmi Kronika zvláštneho manželstva, ktorú poznáme hlavne ako Shalom, bol to zaujímavý závan v slovenskej literatúre. Tina Van der Holland sa ako jedna z mála venuje v pútavom príbehu témam ako tolerancia, pomoc znevýhodneným skupinám či migrácii. Jej príbeh manželstva kresťanky Gabiky a Žida Milana rozhodne oslovil, zaujal a otvoril viaceré otázky. Teraz vychádza voľné pokračovanie s názvom Kronika sendvičovej ženy.
„Je ľahké byť krásny, milý a inteligentný, keď je všetko v poriadku.
Charaktery sa lámu, keď prídu starosti.“
Kronika sendvičovej ženy je šiesty román Tiny Van der Holland, ktorému nechýba humor, ani širší spoločenský kontext, ktorý dodáva knihe vyššiu hodnotu.
Znovu sa stretávame s manželmi Gabikou a Milanom, ich rodinou a priateľmi.
Je to príbeh o tom, že ani dvadsaťosem rokov spokojného manželstva nemusí zaručiť jeho ďalší hladký priebeh.
O tom, že dnešní mladí sa dlho hľadajú; pracujú či študujú na pokračovanie a medzitým celkom samozrejme využívajú Hotel Mama.
O tom, že starnúci rodičia dôchodcovia automaticky vyžadujú od svojich detí starostlivosť, akú boli schopní poskytnúť oni sami svojim rodičom, pravda, v inej dobe.
O tom, že dnešné ženy päťdesiatničky, takzvané sendvičové, nesú na svojich bedrách starosti nielen o dospelé deti, ale aj o svojich rodičov, pričom by ešte rady žili aktívne a poznajú erotiku aj vášeň.
A napokon, Kronika sendvičovej ženy je aj o tom, že dnešným mužom päťdesiatnikom väčšinou bohato stačí výkon v práci a doma by mali najradšej od všetkého svätý pokoj.
Tina Van der Holland využila pri písaní knihy Kronika sendvičovej ženy vlastné poznatky z ciest po Izraeli a ponúka literárny náhľad do života v jednom z typických izraelských kibucov. Rozpráva o láske, spolužití, manželstve, ale medzi riadkami a odsekmi hľadá odpovede na otázky hlbšieho kultúrno-spoločenského rozmeru.