Chcete mať topánky vždy pekné?

Starostlivosť o obuv neznamená len vyleštenie vonkajšku obuvi. Vedeli ste, že dobrá starostlivosť môže ovplyvniť aj životnosť Vášho verného sprievodcu?

 

Tieto rady vám odhalia tajomstvá, vďaka ktorým sa budete môcť z vašej obľúbenej obuvi tešiť dlhú dobu. Dozviete sa, prečo by ste z lásky k nej nemali nosiť jedny topánky každý deň a aké sú v predajni Deichmann k dispozícii prostriedky, ktoré Vám uľahčia údržbu obuvi.
V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa starostlivosti o obuv sa, samozrejme, môžete
kedykoľvek obrátiť na našich pracovníkov a naše pracovníčky v predajniach. Pretože všetci vieme: „Keď je dobrá starostlivosť, obuv nám vydrží omnoho dlhšie.“

 

 

 

 

 

 

 

Pravidlá pri ošetrovaní obuvi
Topánky to vo svojom živote nemajú vôbec ľahké, veď v nich predsa každý šliape sem a tam. Musia vydržať horúci asfalt, ale aj studený sneh. A akú vďaku si potom vyslúžia? Sú odložené len tak v kúte až do ďalšieho použitia. A pritom by si určite zaslúžili trochu viac starostlivosti. V tomto článku Vám prinášame niekoľko tipov, vrátane ošetrujúcich
prostriedkov, s ktorými budú Vaše topánky žiariť každý deň.

Starostlivosť od samého začiatku
Či už nosíte poltopánky, šnurovacie topánky alebo remienkovú obuv, používajte zásadne lyžicu na obúvanie. Zošliapané päty vyzerajú nepekne a nenapraviteľne sa tak ničí tvar obuvi. Pri vyzúvaní zo šnurovacej obuvi uvoľnite všetky šnúrky, aby noha z topánky vyšla ľahko. Nezaberie to omnoho viac času a pre obuv aj nohy je to pohodlnejšie aj šetrnejšie.
Napínače udržiavajú tvar Vašej obuvi, vyrovnávajú záhyby vzniknuté pri chôdzi a odľahčujú konštrukciu spodku obuvi. Prosíme, používajte ich len v príslušnej veľkosti, inak sa obuv môže zdeformovať.
Napínače sú obzvlášť praktické pri premočení obuvi v daždi alebo snehu. Ďalšou možnosťou je vypchanie topánok novinovým papierom. Obuv však nesušte príliš blízko pri vykurovacom zariadení a už vôbec nie priamo na ňom. Useň potom môže stvrdnúť, stať sa nepoddajnou a lámať sa. Takéto poškodenie teplom už neodstráni žiaden ošetrujúci prostriedok. Obuv s koženou podošvou odporúčame pri sušení otočiť nabok.

Svoju obuv čistite pravidelne. Odporúčame ju po každom nosení utrieť alebo vykefovať od prachu, aby nestratila nič zo svojho lesku alebo zamatovo hebkého povrchu.
Prineste svoju obuv k obuvníkovi včas, aby napr. vymenil obnosené podpätky. Týmto zabránite väčším škodám a dlhodobo ušetríte peniaze.
Doprajte svojej obuvi prestávku minimálne tak dlho, ako bola nosená. Ešte lepšie je nechať topánky 24 hodín odpočívať, aby sa mohli dobre vysušiť.

Umenie čistenia obuvi
V podstate platí: najskôr očistiť, potom chrániť. Len čistá useň sa dá ošetrovať vhodnými prostriedkami na údržbu. Ani svoju pokožku si určite nekrémujete pred umytím.
Prach i nečistotu odstránite najlepšie handričkou, alebo vlažnou vodou, na robustnejšiu
useň môžete použiť tiež kefu.
Velúrové usne čistite pomocou gumovej alebo drôtenej kefky.
Novú obuv ošetrite správnym prostriedkom hneď pred prvým obutím. Pritom sa výber prostriedkov na ošetrovanie riadi podľa druhu materiálu. Použitím nesprávnych ošetrujúcich prostriedkov môžete spôsobiť veľké škody, a to nielen na citlivých druhoch usní.
Na oživenie farieb si vyberte ideálne taký prostriedok, ktorý je o odtieň tmavší než farba obuvi.
Ošetrujúce prostriedky nanášajte rovnomerne a v tenkej vrstve krúživými pohybmi, inak sa useň zašpiní a nebude sa správne lesknúť. Zabráňte tiež príliš silnému tlaku pri nanášaní, pretože to by mohlo poškodiť povrch usne. Ošetrujúci prostriedok by mal pôsobiť asi štvrť hodiny. Obuv potom môžete doleštiť mäkkou handričkou alebo mäkkou leštiacou kefou.

Rada od profesionálov
Na očistenie a nakrémovanie obuvi sa najlepšie hodí stará zubná kefka.

Odstraňovanie fľakov
Žuvačka alebo lepidlo
Nechajte krátko zmraziť v mrazničke a potom odlepte, príp. odlúpnite.

Škvrny, obsahujúce cukor
Odstráňte umývaním studenou vodou a mydlom.

Pero na velúrovej usni
Na škvrnu prilepte lepiacu pásku a pomocou nechtu alebo tvrdým predmetom silno toto miesto cez lepiacu pásku škrabte. Nakoniec lepiacu pásku odlepte trhnutím.
Na konci každej ďalšej stránky sú uvedené piktogramy, ktoré
upresňujú materiál, na ktorý je daný ošetrujúci prostriedok určený. Dbajte preto na tieto upozornenia, aby ste si pre svoju obuv vždy zvolili ten správny produkt.

Autor: Mária H.