Chcete začať behať? Máme pre vás pár užitočných rád…

Vidieť bežcov v parkoch, na lesných cestách či priamo v meste už dnes nie je ničím výnimočné. Ako každý šport, aj beh je špecifický tým, že sa s ním musíte trochu popasovať. Ak si však dáte „métu“ a prekonáte ju, niečo sa vo vás zlomí. A beh si potom zamilujete nadovšetko. Rekreačný beh ako jedna z najjednoduchších foriem telesnej aktivity môže kompenzovať väčšinu negatívnych dôsledkov nášho spôsobu života a pozitívne vplývať na naše zdravie.

Aké sú správne zásady tohto športu?

Pri behu je dôležitá technika a najmä pravidelné dýchanie. Najlepšie je začať s behom ráno, nalačno a len s rýchlou chôdzou, 30 až 40-minútovou. Postupne pridávajte mierny poklus, aj ten len v krátkych úsekoch a potom sa opäť vydýchajte v chôdzi. Pri dýchaní je dôležitá pravidelnosť nádychu a výdychu. Nepriateľom dýchania pri behu je napríklad aj kamarátka, ktorá vám chce počas tréningu porozprávať, čo všetko včera večer zažila. Určite si vybehnite na tréning aspoň trikrát do týždňa. Ak beháte pravidelne, pomerne rýchlo nadobudnete kondičnú zdatnosť. “Pred behom je nevyhnutná rozcvička,” upozorňuje Marek Lukáč, kondičný tréner.“Bežec by si mal precvičiť hlavne lýtkový sval, achilovku, ruky a strečingovými cvičeniami pripraviť organizmus na bežecký obsah,“ spresnil.Ideálne je podľa neho behať buď ráno, okolo siedmej – ôsmej, alebo večer, okolo piatej – šiestej.“Netreba behať na slnku, lebo potom dochádza k veľkej dehydratácii elektrolytov,“ uvádza tréner.

Stačí 45 minút a potom zdravá strava a dostatok tekutín

Pre väčšinu zdravých ľudí by 2 až 4 bežecké tréningy primeranej intenzity za týždeň v trvaní 20 až 45 minút mali byť dostačujúce z hľadiska pozitív a nemali by ešte vyvolávať negatívne účinky. Podľa Mareka Lukáča by človek nemal ísť behať po jedle minimálne dve hodiny.“Bolo by vám zle, lebo máte plný žalúdok. Behom sa výrazne zvýši kyslé prostredie v organizme. Treba dodržiavať pitný režim, aby bežec nemal tekutinový deficit, lebo tým pádom sa zahustí krv, nie je tam po zaťažení cirkulácia a kyslík nepríde do svalových buniek,“ doplnil. Ak ste si vybrali beh ako športovú aktivitu, potom je na jednej strane veľmi dôležité po behu konzumovať čo najmenej komplexných sacharidov. Na druhej strane je potrebnéprijať kvalitné bielkoviny spolu so zeleninou a malým množstvo nenasýtených tukov. S pokojom si doprajte po raňajšom behu “cottage cheese” či tvaroh so zeleninou, jogurt alebo morčaciu šunku s čo najvyšším obsahom podielu mäsa. Na obed odporúčame napríklad kuracie alebo morčacie mäso bez kože pripravené na olivovom oleji spolu so zeleninovým šalátom. S takto nastaveným tréningom a jedálničkom sa vám vaše telo odmení lepšou fyzickou aj psychickou pohodou, začnete spaľovať nepotrebné tuky a budete sa cítiť viac fit.

foto2(1)sssss
Pitný režim počas behu a po behu je úplný základ. Nedostatok tekutín môže mať za následok zahustenie krvi a deficit kyslíka pre svalové bunky.

Keď beh škodí

Beh je síce zdravá športová aktivita, treba mať však na pamäti, že nie je najvhodnejší pre ľudí s nadváhou, slabým srdcom, ani pre tých, čo majú zdravotné problémy s kĺbmi a pohybovým aparátom. Samozrejme nechceme povedať, že rekreačné behanie je zdraviu škodlivé, len to, že rôzni ľudia reagujú na to iste zaťaženie rôznym spôsobom. Čo je pre niekoho užitočné, môže byť pre druhého zdraviu škodlivé.

Pozitíva rekreačného behu

• je jednoduchý

• odbúrava stres, depresie a zlepšuje celkovú psychickú pohodu

• spomaľuje proces starnutia a predlžuje aktívnu časť života

• spomaľuje zmenšovanie vitálnej kapacity pľúc

• pôsobí ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení