Tvoria neoddeliteľnú súčasť našej krásnej prírody ako každý iný tvor. Stretneme sa s nimi na prechádzke, na grilovačke či na kúpalisku. Neodradí ich odhováranie ani odháňanie. Dokonca to v nich vzbudí ešte väčšiu zlosť a chuť práve na to, na čom si pochutnávame. A keď nie uštipnúť, tak aspoň uhryznúť. Áno, ide o osy. Ale nemyslite si, že je to také jednoduché. Tak isto nás vedia potrápiť aj včely, komáre, muchy či ovady.
Leto znamená pre väčšinu z nás krásne počasie, kúpanie, dovolenky, osviežujúce nápoje – a to aj vtedy, ak držíte diétu, to je nám jasné. Týmto lietajúcim potvorkám je jedno, či si dáte citrónovú vodu, osviežujúci nápoj z lesného ovocia či ľadovú kávu. Majú vždy chuť na to, čo máte po ruke. Tam, kde je šťavnatý melón alebo zrelá broskyňa, sa zákonite nejaká objaví. A dokáže človeku užívanie si leta pekne znepríjemniť. K spôsobom, ako sa ôs zbaviť, je určite dôležité pristupovať zodpovedne, pretože aj keď dokážu byť otravné, majú v prírode svoje miesto. Včely tiež vedia poštípať, napriek tomu sú vnímané pozitívnejšie. Lenže aj osy opeľujú rastliny a okrem iného sú to perfektné bojovníčky proti škodcom. Rozdiel medzi včelou a osou poznáme asi všetci. Potom sú tu ale aj sršne a čmeliaky. A žihadlo nechcete určite, rovnako ako ja, ani od jedného.
Útočníci pod lupou
Sršeň
Od osy a včely sa líši nielen veľkosťou a sfarbením, ale aj žihadlom, ktoré dokáže človeka pekne zabolieť. Je dlhšie a v priemere silnejšie, ale oproti včelám oveľa menej jedovaté. Tiež na svojom konci nemá spätné háčiky a to znamená, že vás pokojne môže bodnúť aj niekoľkokrát za sebou. Dobrou správou je, že alergia na sršní jed je vzácnejšia, ako je to napríklad u včiel a ôs.
Čmeliak
Čmeliaky vyzerajú celkom roztomilo a vlastne aj sú mierumilovné, ale keď uvidíte varovne zdvihnutú nožičku, mali by ste sa mať na pozore. Tým vás čmeliak upozorňuje na to, že sa cíti ohrozený a môže vytiahnuť žihadlo. A bodnutie od čmeliaka pekne svrbí a tiež ho môže sprevádzať mierne opuchnutie.
Osa
Rovnako ako sršeň, ani osa nemá na žihadle spätné háčiky, a preto môže bodnúť viackrát. Je to bolestivá záležitosť a často nasleduje opuchnutie postihnutého miesta.
Včela
Žihadlo má včela menšie, ale vybavené háčikmi, ktoré sa vám na mieste bodnutia nepekne zaseknú. Preto tam žihadlo zostane a tým sa aj predĺži čas pôsobenia jedu. Bohužiaľ, včela na konci tohto boja umiera a vy sa musíte postarať o odstránenie žihadla, čo je najlepšie robiť páčivým pohybom a opatrne, aby ste si do tela nevtlačili zbytočný jed navyše.
Ovad
Ovady sú aktívne hlavne za slnečnej páľavy, najviac však za sparného počasia pred dažďom. Svoju obeť vycítia na diaľku, zvlášť ich láka pot a parfum. Ich bodnutie je veľmi bolestivé, spôsobuje tvrdé opuchliny. Po vpichu do kože človeka vzniká v jeho mieste opuch a začervenanie, neskôr postihnuté miesto veľmi svrbí. Pri poštípaní neinfikovaným hmyzom ide o toxickú reakciu spôsobenú hmyzím toxínom – jedom.
Viete že: pri silnej alergii na osie či včelie bodnutie sa môže objaviť reakcia – anafylaktický šok, čo je život ohrozujúci stav. V tomto prípade so sebou noste adrenalínový autoinjektor, príp. ihneď volajte 112.
Prvá pomoc pri poštípaní
Ak sa na vás predsa len „zavesí“ nejaký ten bodavý hmyz a poteší vás svojím žihadlom, treba hneď pristúpiť k riešeniu situácie.
- Miesto okamžite umyte pod prúdom studenej vody a schlaďte.
- Z domácich receptov sú obľúbené: potretie octom, citrónovou šťavou, cibuľou, prípadne využite tea tree alebo levanduľový olej.
- Ak ste silný alergik, ihneď vyhľadajte odbornú pomoc.
- Ak cítite silné svrbenie a opuch v mieste poštípania, úľavu prinesú lokálne antihistaminiká (Fenistil gél, Psilo balsam a pod.) Snažte sa postihnuté miesto neškrabať.
- Taktiež vedia pomôcť antihistaminiká vo forme tabletiek a kvapiek (Zodac, Zyrtec, fenistilové kvapky a pod.), a to najmä, ak máte štípancov viac na tele a veľmi vás svrbia a sú opuchnuté.
- Na väčšie opuchy (aj pri poštípaní do členka) sa osvedčila octanová masť.
- Ak ste na dovolenke nútení navštíviť pohotovosť, lekár vám môže pri silnom opuchu naordinovať aj antibiotiká.
Vedeli ste, že: reakcia na poštípanie hmyzom vzniká hneď, prípade do pár hodín. Prejavy sa vystupňujú do max 3 dní a následne sa hoja. Ak vám fľak nezmizne, alebo sa pridajú celkové príznaky (teplota, bolesti svalov, kĺbov, hlavy, poruchy videnia) vyhľadajte lekársku pomoc.
Nech sa chytí do pasce
Niekedy je to s osami vážne zložité. Keď už je situácia na našej záhrade neúnosná, siahnem po riešení v podobe pasce, ktorá ich odláka od nášho prestretého stolu. Osy vletia dovnútra za sladkou vôňou, ale von už sa nedostanú. Tu sú tri tipy, ako si pascu vyrobiť.
- Fľaša, lievik, sladká návnada – Do pohára nalejte väčšie množstvo sirupu a trochu ho môžete nariediť vodou. Zmes premiešajte a na pohár posaďte lievik. Lievik nesmie zasahovať do tekutiny, pretože by malo zostať dosť priestoru na to, aby osy preleteli do pohára.
- Pasca z PET flľaše – Výhodou pasce z plastovej fľaše je to, že ju môžete niekam zavesiť, takže nehrozí, že ju na stole niekto zhodí, alebo o ňu niekde zakopne. Dajte dole viečko a odstrihnite vrchnú časť fľaše. Fixkou si na väčšiu časť fľaše pri hornom okraji naznačte 4 protiľahlé body, ktoré budú slúžiť ako miesta uchytenia špagátika. Nožíkom miesta prerežte do tvaru X. Každým otvorom pretiahnite a pripevnite špagátik. Následne všetky špagátiky v dostatočnej dĺžke zviažte tak, aby vznikol úchyt na zavesenie. Odrezané hrdlo fľaše vložte do spodnej časti otvorom nadol (akoby ste vkladali lievik). Vlejte návnadu a fľašu zaveste na potrebné miesto.
Tip: ak sa vám na pokožke vytvorí zvláštny fľak a netušíte, či ste boli uhryznutí kliešťom, navštívte radšej lekára, aby vylúčil boreliózu.
V každom prípade si užívajte dovolenku a nedajte sa otravovať rôznym hmyzom. Je pravda, že tento otravný spoločník je vo veľkej miere už odolný voči repelentom, ale radšej niečo ako nič. Možno to zaberie. Možno sa vám podarí „dostať“ len jeden štípanec namiesto piatich. Takže odpočívajte, relaxujte, užívajte si, ale zároveň si na seba dávajte pozor a nezabúdajte na pitný režim počas leta a majte fľašu s vodou neustále pri sebe.
www.prodietix.sk
Zdroj: Monika M.