Najstarší nástroj na jedenie je drevená lyžica. Nôž slúžil skôr ako zbraň. Až keď mu zaokrúhlili hrot, začali ho používať ako jedálenský. Vidlička – skôr rovné bodce na rukoväti, sa časom zmenili na tri kratšie prehnuté hroty. Ucelenú jedálenskú súpravu – lyžicu, vidličku a nôž začali hodovníci uznávať až v polovici 17. storočia.
So stúpajúcimi nárokmi hostí na kultúru stolovania sa neskôr začali vyrábať príbory rôznych druhov, tvarov a z ušľachtilých materiálov. Príbory slúžiace na konzumovanie pokrmov, delenie/tranšírovanie – veľký nôž a vidlička, alebo na prekladanie – väčšia vidlička a lyžica, naberačka, lopatka, pinzeta, kliešte. Neskôr pribudli špeciálne príbory na ryby, slimáky, kaviár, ustrice, kôrovce, zeleninu a ďalšie pokrmy.
Ryby konzumujeme špeciálnym príborom. Vidlička má medzi hrotmi hlbšie vykrojenie, ktoré slúži na uchytenie chrbtovej kosti. Nôž je širší, po stranách tupý, s ostrou špičkou. Pstruhy a iné menšie ryby konzumujeme tak, že vidličkou rybu pridržiavame a rybacím nožom ju na chrbte narežeme, mäso uvoľníme od kosti. Celú kostru aj s hlavou uvoľníme, vyberieme líčka a preložíme na tanier. Väčšie ryby, ako kapor a šťuka konzumujeme tak, že porcie ryby pridržiavame vidličkou, nožom oberáme mäso od kosti, kúsky mäsa naberáme vidličkou. Ak nemáte príbor na ryby, možno použiť dve vidličky.
Slimáky vopred tepelne upravené a vložené do ulít, sa servírujú v špeciálnych strieborných, kovových, porcelánových miskách s prehĺbeninou na uloženie ulít. Ľavou rukou chytíme ulitu opatrne do klieští. V pravej ruke držíme dlhšiu dvojhrotovú vidličku a vyberáme ňou obsah z ulít.
Kaviár sa servíruje v originálnej dóze alebo v sklenenej miske, uloženej na ľade. Naberáme ho lyžičkou alebo nožom na kaviár, z perlete. Na chlieb alebo toast natretý maslom sa kaviár len položí, nerozotiera sa a pokvapká sa citrónovou šťavou.
Ustrice sa servírujú položené na drvenom ľade. Ulity/škľabky sa otvárajú špeciálnym krátkym nožom, obsah sa vyberie vidličkou na ustrice, alebo sa vypije/ vysrkne, pritom ulitu treba klásť širšou stranou k ústam. Ustrice môže hosť otvárať sám alebo ich otvára kuchár, prípadne čašník pred hosťom tesne pred konzumáciou. Chuť sa dopĺna citrónovou šťavou, korením, vínom, pikantnými dochucovacími prostriedkami. Súčasťou servírovania je oplachovač prstov (finger-bowl).
Homárový koktail sa podáva v pohároch miskovitého tvaru na podšálke s koktailovým príborom (kávová lyžička a vidlička – dezertná alebo na ryby). Príbor môže byť položený na podkladacom tanieri alebo na stole. Vidličku sa drží v ľavej ruke, lyžička v pravej. Tepelne upravené homáre a langusty sa servírujú na mise s pozdĺžne rozrezaným pancierom, prípadne s naštiepenými ďalšími časťami, aby sa ľahšie vybralo mäso. Hosť má k dispozícii špeciálny príbor – kliešte, špeciálnu dlhú úzku lyžicu s dvojhrotovou úzkou vidličkou na druhom konci rukoväte, vidličku, prípadne steakový nôž. Najprv treba kliešťami rozštiepiť pancier, mäso vybrať vidličkou, špeciálnou lyžicou aj jej opačnou stranou – úzkou vidličkou – z menej dostupných častí panciera. Pomôcť si možno aj steakovým nožom.
Špargľa sa považuje za kráľovnú zeleniny. Podáva sa ako studené alebo teplé predjedlo. Varená sa polieva rozpusteným maslom. Servíruje sa s omáčkami (napr. holandská, Chantilly). Za lahôdku sa považuje zapekaná alebo v kombinácií so šunkou. Špargľové hlavičky sa konzumujú dezertným príborom, špargľa v tyčinkách veľkou vidličkou a prstami. Na stôl sa ukladá oplachovač prstov.
Špargľa sa elegantne konzumuje špeciálnym príborom, ktorý tvoria kliešte na uchopenie špargle a veľká vidlička. Kliešte sa ukladajú na ľavú stranu a vidlička na pravú stranu od taniera. Špargľu si hosť preloží na tanier kliešťami alebo lopatkou. Hlavičky špargle by mali smerovať k ľavej strane hosťa.
Pripravila: Ľudmila Verčimáková