Somnilokvia – rozprávanie zo spánku je príznačná najmä pre deti, ale vyskytuje sa aj u 5 % dospelej populácie. O čom to vypovedá a máme brať vážne to, čo náš partner v spánku narozpráva?
Somnilokvia u dospelých je väčšinou prejavom toho, že stresu, napätia a úzkosti máme vyše hlavy. Najčastejšie je spôsobená psychickou vyčerpanosťou, naša myseľ je preťažená. Môžu sa pod ňu podpísať aj dlhodobí nedostatok spánku, horúčka, alkohol alebo depresia. V každom prípade, rozprávanie zo spánku považujeme za spánkovú poruchu.
Niekedy hovoríme o tom, o čom sa nám sníva, inokedy slová, vety, či mrmlanie zo sna vôbec nekorešponduje s našim snom. Rozprávať zo sna môžeme v ktorejkoľvek fáze spánku. Keď sa to deje v REM fáze, v ktorej snívame a v ktorej je v celom paralyzovanom tele aktívny len mozog, znamená to, že u nás došlo k motorickému prelomu – hlasivky a jazyk, ktoré sú v tejto fáze pasívne, sa zrazu aktivujú. Snívať však môžeme aj vo fáze, v ktorej nesnívame. Niektoré prvky nášho vedomia vtedy vstúpia do procesu spánku a zapoja naše ústa a hlasivky. Veľakrát nie natoľko, aby nám bolo rozumieť, ale stačí to na to, aby sme vydávali zvuky, ktoré sa na slová a vety podobajú.
Aj vy zvyknete pozorne načúvať, čo sa dozviete od partnera, ktorý rozpráva zo spánku? Snažíte sa porozumieť jeho mrmlaniu dávate si dokopy slová, ktoré na prvé počutie spolu nesúvisia a rozmýšľate nad menami, ktoré z jeho úst vyjdú, hlavne, ak ide o ženské mená? Dámy, upokojte sa, rozprávanie zo sna neodráža realitu, nevypovedá o podvedomí vášho partnera, o jeho tajných myšlienkach, či prípadných tajných životoch.
Podľa národnej spánkovej organizácie, vety, ktoré človek rozprávajúci zo spánku hovorí môže súvisieť s minulými situáciami, skúsenosťami alebo vzťahmi, ktoré ale nemajú význam alebo emocionálny dopad v prítomnosti.
Autor: Alžbeta
Foto: Ingimage