Mnoho ľudí ani len netuší ako sa má ich pečeň. A preto, že nebolí, nemôžeme spozorovať ani jej ochorenia. No príznaky ako slzenie očí, hnev, výbušnosť, bolesti a opuchy v podpazuší, akné či alergie, súvisia práve s najväčším orgánom ľudského tela. Sú to totiž jasné znaky toho, že niečo nie je s pečeňou v poriadku. Ako proti nim bojovať?
Pečeň má schopnosť samoobnovovania a regenerácie,ale je aj najdôležitejším skladiskom zdroja rýchlej energie – cukrov, uchováva vitamíny, minerály, vrátane železa, reguluje zásoby tukov, kontroluje produkciu a vylučovanie cholesterolu. Významnú úlohu zohráva tiež v procese, keď sa telo zbavuje škodlivín. Napriek tomu si ju mnoho ľudí vôbec neváži a poškodzuje ju napríklad aj xenobiotikami. Sú to látky spôsobujúce poškodenie pečeňových buniek privádzané do organizmu z vonkajšieho prostredia.
„Tie sa dostávajú do organizmu buď cez tráviaci trakt – patria k nim lieky, konzervanty, alkohol, tzv. „éčka“, dochucovadlá, farbivá a iné prídavné látky v potravinách, alebo cez pokožku – patria k nim kozmetické prípravky, sprchové gély, čistiace prostriedky, antiperspiranty, alebo liečivá aplikované cez pokožku. Tieto sa dostávajú do pečene už síce zriedené, ale nakoniec ich musí predsa len odbúrať a pripraviť na vylúčenie z tela,“ hovorí odborník MUDr. František Križanovič zo slovenskej farmaceutickej spoločnosti VULM SK.
Dnes je známych približne tisíc liekov, ktoré môžu vyvolať poškodenie pečene. „Medzi najčastejšie používané patria analgetiká, nesteroidné antiflogistiká, neuroleptiká, celkové anestetiká, hypolipidemiká, antibiotiká, cytostatiká, antimalariká, antiepileptiká, anaboliká, androgény alebo estrogény. Každý liek môže viesť k poškodeniu pečene. Častou príčinou fulminantného zlyhania pečene je aj užitie paracetamolu. K fulminantnému zlyhaniu pečene môže viesť už aj jednorazové užitie 5 g paracetamolu,“ objasňuje lekár.
A ďalej dodáva: „Nemôžeme obísť ešte tzv. nealkoholovú steatózu a steatohepatitídu. Ide o stukovatenie a následný zápal pečene, ktorý sa spája s obezitou, inzulínovou rezistenciou, hyperlipidémiou a s diabetes mellitus 2. typu, teda s tzv. metabolickým syndrómom. Početnosť postihnutých ako aj významnosť podielu obezity na mechanizme rozvoja tohto syndrómu, nám dáva tušiť akou významnou mierou by sa dalo prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu, venovaním primeranej pozornosti o starostlivosť o obéznych pacientov.“
Trápi vás niečo z nižšie uvedených príznakov? Tak zbystrite pozornosť!
Príznaky oslabenej funkcie pečene:
Slzenie očí, začervenanie bielok, časté zápaly spojiviek, zhoršovanie zraku, zatvrdnuté biele guličky (tzv.krupica) okolo očí či na tvári (signalizujú vysoký cholesterol), tmavé pigmentové (tzv.starecké) škvrny na tele, rozšírené metličkovité cievky na bruchu a na hrudníku, hnev, výbušnosť, podráždenosť, agresivita, zmeny na ľavej strane jazyka, svrbenie a vyrážky v oblasti pohlavných orgánov, pruh na miešku u mužov, bolestivá erekcia, bolesti a opuchy v podpazuší, časté závrate, hučanie v ušiach. zhoršenie čuchu, chrapľavý hlas, sucho v krku, horká chuť v ústach, stuhnutý sval na krku,bolesti hlavy i krčnej chrbtice, migrény, bolesti bedrových kĺbov, kurie oká a otlaky na štvrtom prste nohy, napadnuté nechtové lôžko, astma, akné, autoimunitné ochorenia, alebo alergie.
Najlepším predchádzaním porúch pečeňových funkcií je dodržiavanie správnej životosprávy, predovšetkým:
• jedlá nevysmážať, nefritovať, vylúčiť prepaľovanie a nekvalitné tuky
• jesť v menších dávkach, pravidelne a častejšie (4-5 krát denne, je potrebné dbať na pestrosť a vyváženosť stravy)
primeraný kalorický príjem, a dostatok sacharidov ako zdroja energie, pretože tvorí dôležitý zdroj zásobných cukrov v organizme (glykogén). Chráni pečeňové bunky pred škodlivinami a ako zdroj energie bráni odbúravaniu bielkovín. Dostatočný príjem bielkovín pre správnu funkciu a regeneráciu pečene. Množstvo bielkovín by malo tvoriť asi 1 g /1 kg váhy denne, (v prípade, že nie sú poškodené obličky), ale nie viac. Nemá sa hladovať, strava musí byť kaloricky hodnotná. Hlad poškodzuje pečeň. Má sa jesť toľko, aby sa udržiavala normálna telesná hmotnosť. Jej zvyšovanie nie je žiadúce a chudnutie s poklesom váhy pod normálne hodnoty je tiež škodlivé.
· dostatok spánku
· pohyb v prírode, dbať na správne dýchanie
· snažiť sa vyhnúť zbytočnému kontaktu so xenobitikami a tým aj ich kombinácii, v prípadoch keď sa tomu nevieme vyhnúť, napríklad pri nutnosti užívania liekov je vhodné užívanie hepatoprotektív
Čo sú to hepatoprotektíva?
V neposlednom rade je vhodné súčasné podávanie hepatoprotektív, ktoré uplatnia svoj ochranný vplyv na pečeňové bunky. Hepatropetíva sú všeobecne vnímané ako látky ktoré chránia pečeňovú bunku a podporujú jej obnovu. Používajú sa na ozdravenie ochorení a poškodení pečene. Aktívne látky patriace do skupiny hepatoprotektív ako silymarín a cholín sú v optimálnom pomere obsiahnuté aj vo výživovom doplnku VULM Esence forte, ktorý je vyrábaný na Slovensku. Je unikátnou a harmonickou kombináciou hepatoprotektívnych a lipotropných látok doplnených potrebnými vitamínmi a kalciom, ktorý je potrebný na vyváženie účinku cholínu na iónovú rovnováhu. Zabezpečujú vyvážený podporný účinok na metabolizmus pečeňovej bunky v obdobiach, kedy je vystavená zvýšenej záťaži. Novinka VULM Esence forte od spoločnosti VULM tiež prispieva k udržaniu normálnej funkcie najväčšej žľazy ľudského tela. Viac na www.essenceforte.sk.