Trávite množstvo času pri počítači a máte oslabený zrak? Alebo sa bojíte rakoviny, či máte len jednoducho chuť na niečo prudko zdravé? Tak potom nie je o čom – vsaďte na čučoriedky! Tento modro-fialový zázrak prírody je v podstate všestranným liekom.
Čučoriedky si totiž poradia napríklad s hnačkou, pôsobia omladzujúco, protizápalovo, pomáhajú pri žalúdočných nevoľnostiach, zachytávajú nebezpečné voľné radikály, vďaka čomu znižujú riziko srdcovo-cievnych chorôb, ako aj rakoviny, vyrovnávajú hladinu cukru v krvi, znižujú cholesterol, spomaľujú starnutie mozgových buniek a prospievajú tiež našim pľúcam a očiam. A čo je skvelé, ešte k tomu majú aj vynikajúcu chuť. Tak čo, kúpite si ich najbližšie v obchode aj vy?
Okrem všetkých týchto nezameniteľných účinkov prospievajúcich zdraviu je tiež dokázané, že konzumácia čučoriedok napomáha odbúravaniu tukov. Za týmto efektom stoja najmä polyfenoly, ktoré sú v čučoriedkach hojne zastúpené. Prírodné polyfenoly zabraňujú vývoju tukových buniek a spôsobujú rozpad tukov. To znamená, že konzumáciou chutných a zdravých čučoriedok navyše aj schudnete, resp. sa zbavíte nadmerných a nežiaducich tukových zásob.
Čučoriedky obsahujú vitamíny A, E, C, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6), kyselinu listovú a množstvo minerálov, napríklad vápnik, železo, zinok, fosfor, meď, či horčík, no obsahujú aj vysoké množstvá betakaroténu, či vlákninu. Prospievajú tak aj vašim kostiam, zubom, tráveniu, pokožke, imunite, zraku, nervovej sústave, či krvi. Okrem toho obsahujú aj farbivo, ktorému vďačia nielen za modro-fialovú farbu, ale aj antioxidačné účinky. Vhodné sú najmä čerstvé plody, no ak nie sú poruke, pomôžu aj sušené, zavárané, či vo forme čaju, alebo výťažkov v tabletkách z lekárne.
Dnes sa už vie, že pri vychytávaní voľných radikálov sú až dvakrát účinnejšie, ako jahody a až tri krát účinnejšie ako slivky. Pozor však na ich zber vo voľnej prírode. Môžu byť totiž infikované parazitom, ktorý prenášajú rozmnožené líšky a ktorý sa nedá zmyť vodou. Tento parazit sa usádza v pečeni a po viacerých rokoch spôsobuje metastázovanie. Pri voľne nazbieraných plodoch je teda vhodnejšia ich konzumácia až po tepelnej úprave.