Ako príroda vonku, aj kvety v izbe majú v zime obdobie vegetačného pokoja. Práve teraz pre ne platí, že menej je viac. Potrebujú viac pozornosti a paradoxne menej vody a hnojiva.
Viac svetla
Kvety potrebujú svetlo, aby ostali krásne a zdravé. Pomôžete im, ak vytiahnete žalúzie, alebo odhrniete záclony. Pomôže aj umytie okien. Čistá okenná tabuľa môže zvýšiť intenzitu svetla až o desať percent, čo nie je pre rastliny zanedbateľné. Napríklad lopatkovec môže pri nedostatku svetla vytvárať tmavo-zelené sfarbenie listov a prestane kvitnúť. Majestátna monstera charakteristická veľkými členitými listami v prípade nedostatku svetla tvorí listy celistvé, bez charakteristickej perforácie.
Ak máte priestor, v zime premiestnite črepníky s rastlinami bližšie k oknu, hoci aj táto poloha má riziká. Kvety položené na parapetnej doske pociťujú mráz a chlad, ktorý prechádza cez okenné tabule. Preto by sa listy v žiadnom prípade nemali dotýkať okenného skla. Pri vetraní miestnosti treba rastliny dočasne odložiť z dosahu prúdenia chladného vzduchu. Hnedé okraje na listoch znamenajú, že rastlinám uškodil studený prievan. Ak na noc zaťahujete závesy, dajte si pozor, aby ste v chladnom priestore medzi studeným oknom a závesom neuväznili kvety, môže im to uškodiť.
Menej vody
Ak máte zaužívané, že kvety polievate pravidelne raz do týždňa pri upratovaní, napríklad v sobotu, skúste ho zmeniť. Každá rastlina je špecifická a má osobitné požiadavky na starostlivosť. Špeciálne v zime potrebujú menej vody, čo súvisí aj s nedostatkom svetla. Zima je pre rastliny obdobie pokoja a zálievku treba obmedziť. Kým kvety polejete, skúste rukou skontrolovať substrát, či nie je vlhký. Premokrený je príčinou opadávania, hnednutia i vytvárania plesne na listoch. Môže spôsobiť zahnívanie koreňov, takže v konečnom dôsledku kvet uhynie na prílišnú starostlivosť a prebytok vody. Berte preto ohľad na potreby rastliny, ktoré súvisia so zmenou ročného obdobia. Pri zálievke treba byť opatrný, záleží od druhu pestovanej rastliny. Výnimkou sú kvitnúce druhy. Africké fialky a azalky zalievajte pravidelne, ale len do misky a používajte odstátu vodu s izbovou teplotou. Nezabúdajte občas skontrolovať aj rastliny, ktoré ste na zimu odložili do pivnice alebo do garáže. Aj takto uskladnené jedince treba počas zimného obdobia z času na čas poliať.
Odstráňte prach
Cez zimu sa vo vykúrených bytoch viac hromadí prach a na zelených listoch vyzerá neesteticky. Je možné, že ste to stihli pri upratovaní pred Vianocami, ak nie, je správny čas očistiť ich. Z veľkolistých izbových rastlín odstráňte prach, obmedzuje totiž prístup svetla a vzduchu k rastlinným pletivám. Zaprášené listy veľkých rastlín môžete poutierať vlhkou handričkou, prípadne ich osprchujte. Vlažnú sprchu ocení dracena aj lopatkovec. Na rastliny s chlpatejšími listami, ako sú napríklad africké fialky, použite jemný štetec. Lesk na listy je síce veľmi efektný, ale jeho používanie obmedzte, navyše nie je vhodný na všetky druhy.
Navlhčite listy
Mnohé rastliny bežne pestované v interiéri majú exotický pôvod, napríklad antúrie, a žiadajú vyššiu vzdušnú vlhkosť. V zimnom období ju však potrebujú aj ostatné izbové rastliny. Vykúrené byty a domy sú pocitovo príjemné pre ľudí, ale rastlinám to nevyhovuje. Kým sa počas chladnej zimy zohrievame v teplom byte, rastliny trpia nedostatkom vzdušnej vlhkosti. To spôsobuje hnednutie špičiek a okrajov listov. Pomôže pravidelné rosenie. Počas zimy preto rastliny pravidelne striekajte vlažnou vodou z rozprašovača. Ideálne destilovanou alebo prevarenou, aby na listoch neostávali neestetické biele škvrny. Zamerajte sa hlavne na tie, ktorú sú v tesnej blízkosti ústredného kúrenia.
Odložte hnojivo
V tomto období kvety nerastú, až na výnimky, a preto kvety nepotrebujú veľa vody, ani živín. Myslite na to, keď budete chcieť najbližšie hnojiť. Zmena farby listov, žltnutie, slabšie výhonky totiž vôbec nemusia súvisieť s nedostatkom živín. Žlté listy môžu byť len prejavom starnutia a stačí ich pravidelne odstraňovať. Kvety by sa od jesene až do jari nemali vôbec hnojiť. Výnimkou sú len kvitnúce druhy. Tým môžete prísun živín dopriať raz za tri týždne.
Prekyprite pôdu
K starostlivosti o izbové rastliny v zime patrí aj kontrola substrátu a listov. Aj počas zimy je vhodné občas prekypriť vrchnú časť substrátu, aby sa ku korienkom lepšie dostala vlaha a vzduch. Do substrátu môžete tiež zapracovať trocha perlitu. Pravidelne odstraňujte suché, choré či inak poškodené listy. Presádzanie v tomto období, nie je vhodné a odložte ho na jar.
Zdroj: aka