Každý z nás si praje šťastný domov, pokojné pracovisko a harmonický vlastný život nemusí byť iba naším snom. S pomocou feng šuej sa rýchlo môže stať realitou…
Toto umenie je súčasťou prastarej magickej čínskej kultúry a je staré viac než 2500 rokov. Vzniklo ruka v ruke s filozofiou tao, ktorá učí, že nič na svete nie je stále, že všetko sa mení a všetko súvisí so všetkým. Vzťahy, úspechy či neúspechy, zdravie a mnohé ďalšie dôležité súčasti života sa zrkadlia okolo nás, v jednotlivých miestnostiach bytu či domu, v každom priestore a dokonca aj na našom pracovnom stole. V tmavých a preplnených miestnostiach energia stagnuje, čo spôsobuje únavu. Neporiadok, a to aj v našej hlave, blokuje energiu, čo má za následok našu duševnú nerovnováhu i problémy vo vzťahoch. Cieľom feng šuej je zharmonizovať život, vytvoriť priestor plný svetla a čerstvého vzduchu, kde je poriadok a kde energiu nezaťažuje množstvo zbytočných vecí, skrátka podporiť našu psychickú a fyzickú vitalitu. Ale ako to dosiahnuť?
SKÚSME ZAČAŤ OD SEBA
Filozofia feng šuej kladie dôraz aj na silu zámeru, rozhodnutia a stavu mysli. Zámer je ako semeno. To, aký zámer a postoj zasejeme do svojej mysle, sa prejaví v následkoch a plodoch, ktoré budeme neskôr oberať. Dôležité je však aj vlastné rozhodovanie. Áno, alebo nie? V každej chvíli svojho života balansujeme medzi týmito protipólmi a musíme sa rozhodovať. Neraz nám to však padne zaťažko. Často rozhodnutie odďaľujeme a dúfame, že ktosi iný ho urobí za nás… Možno máme za sebou už zopár omylov, ktoré sme už nemohli napraviť. Ako si poradiť so svojou zúfalou neschopnosťou pri rozhodovaní? Ako sa zmeniť z váhavca na človeka odvážneho, schopného podstúpiť riziko a prebrať na seba zodpovednosť? A vôbec – existujú stopercentne správne rozhodnutia? Nasledujúce otázky nám pomôžu nájsť kľúč k správnemu rozhodovaniu.
Aby sme zabránili váhavosti a neúprimným rozhodnutiam, máme k dispozícii dvoch pomocníkov:hlavu (podľa možnosti chladnú)a srdce (podľa možnosti horúce). Praktické otázky zodpovie lepšie hlava, osobné zasa srdce.
PRAKTICKÉ OTÁZKY
1. Čo potrebujem naozaj?
Táto otázka v zásade pomôže pri každom cieli, ktorý chceme dosiahnuť. Napríklad viac času pre seba. Dobre. Potom však povedzme nie všetkému, čo by nám z neho ukrajovalo. Jednoducho sa skôr rozhodneme, ak sa sústredíme na to, čo potrebujeme. Touto otázkou si pomôžeme najmä pri nákupoch.
2. Je to pre mňa nutné?
Touto otázkou si pomôžeme najmä pri nákupoch a prestaneme sa zahlcovať zbytočnosťami.
3. Aké mám možnosti?
Všetky nesprávne rozhodnutia v praktických otázkach majú spoločného menovateľa – nedostatok informácií. O možnostiach, ktoré sa nám núkajú, sa nedozvieme nič, ak budeme iba nečinne sedieť a vymýšľať. Informujme sa. A nepokúšajme sa obchádzať to, čo nechceme počuť! Možno nám bráni strach, že by sme potom museli urobiť čosi iné. Uvidíme však, že strach bol zbytočný – akonáhle sa začneme informovať, budeme sa cítiť lepšie.
4. Aké následky by to malo?
Často nás ovplyvňuje vedomie,že rozhodnutie nie je vôbec dôležité. Preto je užitočné zamyslieť sa nad tým, čo sa stane, ak by sme urobili A, a čo, ak by sme sa rozhodli pre B. Budúcnosť nemôžeme predsa presne poznať. O možných dôsledkoch nejakého rozhodnutia však často vieme oveľa viac, než sme si ochotní priznať. To zistíme, až sa na to vedome opýtame.
OSOBNÉ OTÁZKY
1. Ukazuje moje rozhodnutie, že som voči sebe úprimná?
Nesprávne rozhodnutia často pramenia z ilúzie. Ale ilúzia je ako tupá permanentná bolesť. Pozorujeme, že čosi nie je v poriadku, ale nechceme vedieť, čo to je. A tak to potláčame, dúfajúc, že to prejde samo od seba. Ale neprejde. Práve naopak. Teda nečakajme, až sa situácia zhorší a pozrime sa pravde priamo do očí.
2. Ukazuje moje rozhodnutie, že verím svojej intuícii?
Spomeňme si na pocit, ktorý sme mali počas konkrétneho rozhodnutia v minulosti. A pripomeňme si dôsledky toho rozhodnutia. Potom uvidíme, ako náš pocit pri rozhodovaní vytušil budúce následky. Takže sa môžeme opýtať: Aký mám pocit pri tomto rozhodnutí? Naše srdce odpoveď pozná: Áno, to pociťujem správne. Alebo: Nie, to pociťujem ako nesprávne.
3. Ako by som sa rozhodla, keby som nemala strach?
Ak si to predstavíme, môžeme sa naozaj slobodne rozhodnúť. Čím častejšie tak urobíme, tým jasnejšie si budeme uvedomovať, že náš strach je úplne zbytočný.
4.Čo by som urobila, keby som si zaslúžila čosi lepšie?
Odpoveď, ktorú si na túto otázku dáme, vedie k správnemu rozhodnutiu. Pretože sme si zaslúžili čosi lepšie. Len tomu ešte možno neveríme. Možno máme strach z veľkého úspechu a šťastia. Potom patríme k tým, ktorí znesú úspech v práci iba vtedy, ak pritom zničia svoj súkromný život. Alebo svoje súkromné šťastie vyvažujú tým, že sa v práci považujú za babráka. To je zbytočné. Doprajme si úspech aj šťastie. A rozhodujme sa s vedomím, že si zaslúžime oboje!
STE VODA A ČI OHEŇ?
„Stačí nesprávne rozhodnutie, ktoré urobíme, a za sekundu potom, ako sa rozhodneme urobiť krok – už je to. Stane sa zrazu minulosťou a nemáme možnosť nápravy. Je nevyhnutné začať šetriť svoj čas, energiu a zdravie, ktoré by ste v opačnom prípade investovali do akcie „pokus/omyl,“ vraví feng šuej lektorka, architektka a coach osobného rozvoja Sylvia Martina Malíková. Pred nedávnom je vyšla kolekcia kníh pod názvom Človek v piatich elementoch, Drevo, Voda, Zem, Kov, Oheň. Môžu sa stať dobrými pomocníkmi pri odstraňovaní našich pochybností a na ceste k získaniu vlastnej duševnej i fyzickej rovnováhy.
Foto: wordpress.com