Po letnej prestávke sa pandémia koronavírusu vrátila v plnej sile. Druhá vlna ochorenia COVID-19 zasiahla všetky európske krajiny a tie jednotlivo začínajú opäť pristupovať k nepopulárnym opatreniam, ktoré majú zastaviť šírenie vírusu. V porovnaní so začiatkom tohto roka sme však o niečo skúsenejší a z výskumov expertov vieme, čo funguje a čo nás najlepšie ochráni.
Proti novému koronavírusu zatiaľ neexistuje účinná vakcína, ktorá by prešla potrebným schvaľovacím procesom. Medzi najúčinnejšie metódy, ako sa vyhnúť ochoreniu COVID-19, patria naďalej tieto:
Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti
Vírusové ochorenia sa prenášajú mikrokvapôčkami vo vzduchu a dotykom. Dodržiavanie minimálne bezpečnej 2-metrovej vzdialenosti je tak základným pravidlom, ktoré výrazne zníži možnosť nakazenia.
Rúško funguje
Rúško pomáha zabraňovať šíreniu mikrokvapôčok, ktorými sa vírus prenáša. Jeho nosením na ústach a nose v prvom rade chránite ľudí vo svojom okolí a oni zase chránia vás. Ako ukázala prvá vlna pandémie, rúško je najúčinnejšie jednoduché riešenie proti COVID-19.
Dezinfekcia a hygiena
Tak, ako sa súčasťou našich životov stali rúška, stala sa ňou aj dezinfekcia. Ruky si umývajte minimálne 20 sekúnd a dezinfekciu používajte takú, ktorá obsahuje aspoň 60 % alkoholu.
Vyhýbanie sa masovým podujatiam
Počet koncertov a športových podujatí sa výrazne obmedzil nariadeniami hlavného hygienika a vlády. Ak však nemusíte, nezúčastňujte sa hromadných podujatí. A pokiaľ sa im neviete vyhnúť, dodržiavajte bezpečnostné opatrenia.
Sledujte svoj zdravotný stav
Sledujte pozornejšie svoj zdravotný stav. Neznamená to, že máte panikáriť, keď vás začne škriabať v hrdle. Ak sa však necítite zdravo, zostaňte radšej doma.
Nahraďte svoje stratené príjmy
Okrem zdravotných následkov prináša so sebou pandémia aj vážne ekonomické dôsledky. Straty ekonomík sa rátajú v miliardách a ľudia prichádzajú o výrazné časti svojich príjmov. Vláda preto prináša viacero opatrení, ktoré majú pomôcť firmám, SZČO i zamestnancom v prípade, že prišli o financie. Myslí sa aj na rodičov školákov a škôlkarov. Od septembra je opäť k dispozícii pandemické ošetrovné. To však po novom budú môcť čerpať iba tí rodičia, ktorí nemôžu dať dieťa do školy, ak bude trieda uzatvorená na základe rozhodnutia riaditeľa školy. Jednotlivci takisto môžu žiadať o pandemické nemocenské. Na to máte nárok napríklad aj v prípade, že ste prišli z rizikovej krajiny a vzťahuje sa na vás povinná karanténa.
Výraznou finančnou pomocou v prípade, že vás nejakou formou postihne koronavírus, môže byť aj životné poistenie s pripoisteniami. Správne nastavené poistenie kryje aj výpadky príjmu v prípade práceneschopnosti, hospitalizácie, kritickej choroby alebo následkov kritickej choroby. V súvislosti s pandémiou a hrozbami, ktoré z nej vyplývajú, sa viaceré poisťovne rozhodli vyjsť klientom v ústrety. „Každú poistnú udalosť posudzujeme individuálne podľa poistných podmienok a poistných podmienok jednotlivých pripoistení. V prípade, že je klientovi počas povinnej karantény diagnostikované ochorenie COVID-19, naša spoločnosť bude postupovať v prospech klienta a do prípadného poistného plnenia za PN z dôvodu diagnostikovania tohto ochorenia zahrnie aj časť lehoty z karantény, počas ktorej klient ešte nebol pozitívny na COVID-19,“ hovorí tlačová hovorkyňa NN SR Daniela Tomášková.
Viac informácií v súvislosti s koronavírusom a životným poistením od NN nájdete i na https://www.nn.sk/koronavirus/
Zdroj: Ľubomír Š.