Týka sa len 36 % ľudí z celého sveta, stojí za viac ako 60 % osobných a profesionálnych úspechov a formuje sa od útleho detstva. Čo je vlastne emocionálna inteligencia a ako na nej pracovať? Radí Hana Filipová, odborníčka online terapeutickej platformy Hedepy.
Čo je emocionálna inteligencia?
Emocionálna inteligencia, nazývaná aj ako emočná inteligencia, je schopnosť ľudí identifikovať a kontrolovať svoje emócie vo vzťahu k sebe i k svojmu okoliu. Tvorí ju 5 základných zložiek – sebauvedomenie, zvládanie emócií, schopnosť motivovať samého seba, empatia a umenie medziľudských vzťahov. „Napomáha nám k tomu, aby sme vedeli lepšie zvládať a korigovať svoje emócie či kvalitne reagovať na situácie okolo nás,“ vysvetľuje Hana Filipová, terapeutka platformy Hedepy. Má veľký vplyv na naše vzťahy – či už doma alebo v práci. „Vďaka nej dokážeme v partnerskom vzťahu efektívne komunikovať a vyjadrovať k partnerovi empatiu. V práci nám môže pomôcť lepšie zvládať stres, udržiavať svoje emócie pod kontrolou a ľahšie nadväzovať kontakty s inými ľuďmi“, objasňuje vplyv emocionálnej inteligencie terapeutka a zároveň dodáva, že emocionálna inteligencia je istým spôsobom zručnosť, na ktorej vieme v priebehu života pracovať a rozvíjať ju.
Ovplyvniť ju môžu rodičia, učitelia i priatelia
Emocionálna inteligencia sa začína formovať od útleho detstva a značnú rolu v tomto procese zohráva rodina. „Deti prežívajú základné emócie ako radosť, smútok, strach alebo hnev už v dojčenskom veku. Rodičia hrajú kľúčovú úlohu v tom, ako dané emócie regulujú alebo ako na ne reagujú,“ vysvetľuje Hana Filipová. „V predškolskom veku deti začínajú rozpoznávať aj emócie druhých ľudí, učia sa vyjadrovať svoje pocity slovami a experimentujú s kontrolou svojich emócií. V tom im okrem rodičov pomáhajú aj učitelia, ktorí ich učia ako zdravým spôsobom reagovať na svoje emócie,“ hovorí terapeutka. Podľa nej sa deti v školskom veku učia zvládať frustráciu, stres, ale aj vnímať, ako emócie ovplyvňujú ich vzťahy. V adolescentom veku sa zas učia vyrovnávať s intenzívnejšími emóciami a kľúčovú úlohu v tom zohrávajú aj rovesníci či blízki ľudia. „Rozvoj emocionálnej inteligencie je úzko spätý s kognitívnym vývojom a tiež s prostredím, v ktorom deti vyrastajú,“ dodáva.
Takto spoznáte emocionálne inteligentného človeka
Človek s vysokou emocionálnou inteligenciou dokáže rozoznávať svoje emócie, ich pôvod a dokáže nájsť riešenie, ako sa s nimi vysporiadať. „Zväčša má rozsiahlu emočnú zásobu, zaujíma sa o ostatných, nevadia mu zmeny, je sebavedomý a dokáže povedať nie,“ vysvetľuje Hana Filipová z Hedepy. Od človeka s nízkym EQ sa odlišuje aj tým, že nehľadá dokonalosť a je schopný si odpustiť. Naopak, ak niekto nie je emočne vyspelý, zväčša mu chýba empatia, pôsobí arogantne a namyslene, býva konfliktný a odmieta názory iných. „Človek s nízkym EQ je schopný povedať vtip po tragickej udalosti. Jednoducho nevie odhadnúť situáciu. To môže spôsobovať, že má nekvalitné vzťahy, a môže mať aj menej priateľov,“ hovorí terapeutka.
Nič nie je stratené
Aj človek s nízkym EQ môže byť časom emočne inteligentný. Stačí sa viac zamerať na svoje emócie a vnímať ich. Hana Filipová z Hedepy radí:
- Snažte sa porozumieť svojim emóciám: Skúste si pomenovať, čo cítite. Namiesto všeobecných vyjadrení ako „je mi ťažko“, sa snažte určiť, či cítite napríklad smútok alebo tieseň.
- Sledujte, ako emócie ovplyvňujú váš úsudok: Uvedomte si, či sú vaše emócie pre vás prospešné alebo vás skôr brzdia. Vnímajte, či vám pomáhajú alebo naopak, zasahujú do vášho rozhodovania.
- Pýtajte sa, čo vás chcú emócie naučiť: Skúmajte, čo vám vaše pocity môžu povedať alebo aké posolstvo pre vás nesú. Zamyslite sa, čo by ste sa z nich mohli naučiť.
- Buďte vnímaví aj k emóciám druhých: Nielen svoje vlastné emócie, ale aj pocity druhých majú veľký význam. Vnímajte a rešpektujte emócie ľudí okolo vás, čím posilníte empatiu a budujete vzťahy.
Aj keď samotné skúmanie emócií nie je jednoduché, pri ich pochopení môže pomôcť rozhovor s odborníkom – terapeutom. Terapia umožní hlbšie preskúmať pocity, lepšie ich rozpoznať a naučiť sa s nimi pracovať tak, aby sme každodenné výzvy zvládali s väčším nadhľadom a pokojom. Absolvovať terapiu je možné aj online prostredníctvom terapeutickej platformy Hedepy. Tá počas akcie Black Friday ponúka špeciálnu akciu – prvú terapiu so zľavou 13 EUR. Navyše, každý, kto si počas tohto obdobia rezervuje sedenie, získa na mesiac bezplatný prístup do exkluzívnej zóny Hedepy+. Akcia platí od 25. novembra do 1. decembra.
Zdroj: Viky H.