FALŠOVANÉ VÝROBKY SÚ RIZIKOM PRE ĽUDSKÉ ZDRAVIE A PODPORUJÚ ORGANIZOVNÝ ZLOČIN.

Slováci počas svojich dovoleniek nakupujú darčeky pre seba aj svojich blízkych. Najmä v prípade značkových produktov sa im to v zahraničí môže zdať „výhodnejšie“. Častokrát však ani netušia, že si domov priviezli falšovaný výrobok, ktorý pre nich predstavuje hneď viaceré riziká. Môže ohroziť ľudské zdravie a jeho kúpa podporiť organizovaný zločin.

Kúpa falšovaných značkových výrobkov predstavuje pre spotrebiteľa vážne zdravotné či bezpečnostné riziká. Tieto produkty často nespĺňajú požadovaný štandard, sú chybné či nebezpečné. Napodobneniny značkových hračiek môžu deťom vážne ublížiť. Takéto výrobky nemajú žiadny doklad o zdravotnej neškodnosti. Obchodníci na trhoch v letoviskách často ponúkajú tovar, ktorý neprešiel kontrolou alebo je po termíne odporúčanej spotreby.Falšovaná kozmetika buď nemá žiadny účinok alebo môže byť naopak zdraviu škodlivá, spôsobiť vyrážky, alergické reakcie, popáleniny. „Okrem ohrozenia ľudského zdravia, spotrebiteľ v tomto prípade nemá žiadnu šancu na reklamáciu a vrátenie peňazí.,“ vysvetľuje Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky. Medzi najčastejšie falšované výrobky patria detské hračky, módne oblečenie a doplnky, šperky, parfumy, kozmetika, elektronika, tabakové výrobky, ale aj potraviny či lieky.

Organizovaný zločin začína peniazmi z falšovaných výrobkov. Dávajte si pozor, aby to neboli vaše peniaze.

Predajom falšovaného tovaru sú financované globálne zločinecké siete. Na tento problém upozorňuje aj Interpol, medzinárodná policajná organizácia. „Ľudia si myslia, že získali značkovú kabelku či luxusný parfum za výhodnú cenu. Väčšina z nich ani len netuší, že peniaze z predaja falzifikátov sú zdrojmi organizácií podporujúcich nelegálnu detská prácu, obchod s drogami, zbraňami a v niektorých prípadoch aj terorizmus,“ upozorňuje Tuchscher.

Ako sa chrániť?

Falšovaný tovar sa dá často veľmi ťažko rozlíšiť od skutočných produktov. Ako teda zistíte, či si skutočne kupujete originál? „Dôležité je, dôkladne si skontrolovať logo a balenie a či má výrobok bezpečnostné pečate. Nekupujte ho, pokiaľ je balenie poškodené. Vždy si pýtajte záručný list a potvrdenie o kúpe. Najlepším riešením však je nakupovať aj v zahraničí len u renomovaných predajcov,“ radí Tuchscher a dodáva, „ak zistíte, že ste si kúpili falšovaný výrobok, nahláste to miestnej polícii.“

Slovenské združenie pre značkové výrobky (www.szzv.sk) je dobrovoľné združenie výrobcov a distribútorov rýchloobrátkových značkových výrobkov v oblastiach, ktoré ovplyvňujú výrobu, uvedenie na trh, distribúciu a predaj značkových výrobkov na Slovensku. SZZV vzniklo v roku 1996, má 15 členov a je členom viacerých svetových a európskych priemyselných združení a asociácií.

thumbnail-falsovane-vyrobky-su-rizikom-pre-ludske-zdravie-a-podporuju-organizovny-zlocin-220946 14345718701