Vinárstvo Vitis, výrobca obľúbených slovenských odrodových a prívlastkových vín Vitis Galéria podporuje talentovaných mladých umelcov a ich tvorbu. V rubrike „Galéria mladých umelcov“ vám tentokrát odhalí kus svojho umeleckého sveta umelkyňa Kika Tomaňa. Jej obrazy plné sýtych farieb a extravagantné umelecké objekty zaujmú všetkých hneď na prvý pohľad.
Kika Tomaňa, mladá umelkyňa pôvodom z Malaciek, žijúca v Seredi, inklinovala k umeniu už od malička. Začalo to tancom a divadlom, no napokon skončila pri výtvarnom umení, ktorému sa venuje dodnes. Jej maľby, veľkorozmerné objekty či majestátne inštalácie hýria najrôznejšími farbami, ktoré v celku pôsobia nevšedne, no prekrásne zároveň.
V ktorej životnej fáze ste vymenili tanec a divadlo za výtvarné umenie?
Záujem o výtvarné umenie išlo u mňa ruka v ruke s tancom a divadlom. Od detstva som stále niečo vytvárala, a to mi aj zostalo. Mám veľmi živú spomienku z detstva na stôl so šijacím strojom, na ktorý som pozerala ako na „skrinku zázrakov“. Ukrývali sa v ňom šnúrky, stužky, gombíky, farebné látky – bolo to pre mňa fascinujúce a myslím, že tam to celé začalo. Od malička som mala veľkú predstavivosť. Pretvárala som si svoje oblečenie a všetko okolo seba. Už v škôlkarskom veku som poprosila mamku, aby mi z látky, ktorú som si vybrala ušila sukňu podľa mojich predstáv.
Neskôr ste sa rozhodli ísť umenie aj študovať…
Áno, inšpirovala ma k tomu moja spolužiačka, ktorá sa rozhodla ísť na strednú umeleckú školu. Dovtedy som si myslela, že umenie je iba pre vyvolených, ktorí dlhodobo chodia na výtvarnú výchovu do Základnej umeleckej školy a vedia kresliť zátišia či ľudské postavy. Zistila som, že to nie je celkom tak, a pustila som sa do prípravy na talentové skúšky. Napokon som vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave odbor Ručné výtvarné spracúvanie textílií. Po maturite som sa rozhodla pre VŠVU, kde som študovala v ateliéri voľnej textilnej tvorby u pani doc. Blanky Cepkovej. Vyskúšala som si aj internú stáž v ateliéri voľnej a farebnej grafiky u pána doc. Vojtecha Kolenčíka a aj štúdium v zahraničí vďaka programu Erasmus+, konkrétne na Burg Giebichenstein Kunsthochschule v Halle an der Saale u prof. Ulricha Reimkastena.
Odkiaľ beriete inšpiráciu?
Fascinujú ma absolútne bežné veci, na ktoré sa možno pozerám inak ako väčšina ľudí. Snažím sa vo veciach okolo seba vidieť zázrak existencie. Inšpiruje ma tiež vďačnosť, celý ekosystém, kolobeh života v prírode, postoje ľudí a ich názory na život.
Vašej tvorbe dominujú živé farby. Čo odzrkadľujú?
Moja tvorba je možno spojená s mysľou dieťaťa. To je zo všetkého nadšené, vníma veci čisto, jednoducho a vidí v nich krásu. Farby v mojich dielach podporujú myšlienky, ktoré chcem pripomínať a zároveň odzrkadľujú bohatosť života.
Ateliéru dominuje zelený trón, tapiséria a dva obrovské tigre. Povedzte nám, aký je ich príbeh?
Celá táto inštalácia je súčasťou mojej diplomovej práce. Tvorí ju žakárová ručne tkaná tapiséria, dva tigre Pluto a Power a trón. Trvalo to niekoľko mesiacov. Ešteže tak milujem remeselnú prácu (smiech). Na VŠVU sme mali unikátny digitálny žakárový tkací stav TC 2, na ktorom sa tká ručne. Výtvarník má teda príležitosť dokonale sa vyhrať a prepojiť digitálnu technológiu s ručnou prácou. Štvormetrovú tapisériu som vďaka nemu mohla utkať do polroka. Zeleno-ružový trón bol taktiež robený ručne. Ide o ready-made kúsok, keďže skelet tvorí staré kreslo, no veľké tvary v jeho hornej časti som dorábala z dreva ja a rovnako aj čalúnenie. Tigre som zas vyrezávala z tvrdeného polystyrénu a oblepovala ho zamatom. Všetky tieto práce sú robené inou technikou. Rozmanitosť tvorivých procesov ma veľmi baví. Inštalácia nesie názov „Paradox World“. Mojou pohnútkou boli paradoxy spoločnosti – to ako sa neprirodzené stáva prirodzeným a bežné nebežným. Týmto dielom tiež odkazujem na potenciál sily a moci človeka.
Kus umenia ste objavili aj v tetovaní…
Áno, je to pravda. Tetovanie je jedno úžasné remeslo, kde dokážem využiť všetky poznatky zo strednej školy. Remeslá spojené s jemnou motorikou ako je tvorba čipky, paličkovanie, šitie, tkanie, vyšívanie, háčkovanie a štrikovanie sa stretávajú v tetovaní. Keď tetujem vnímam umenie všetkými mojimi zmyslami, a zároveň ho aplikujem niekomu pod kožu. Tetovanie je vlastne jedna veľká výšivka pod kožu.
Riadite sa v živote nejakým mottom?
Neriadim sa konkrétnym mottom. No určité myšlienky, ktoré mi pri tvorbe prídu na myseľ sú pohnútkou ku konkrétnym dielam a zároveň aj mojou motiváciou v tom konkrétnom čase. Jednou takou myšlienkou je: „Najväčšia moc je moc nad sebou samým a najväčšia sila je tvoriť šťavnatý život“. Mám pocit, že v našej spoločnosti je moc a sila vnímaná negatívne a je spájaná skôr s egoizmom a nadvládou. Ja ju vnímam ako boží dar. Práve vďaka nej máme možnosť tvoriť a žiť svoj vlastný život plnohodnotne. Druhá myšlienka je v podstate kúzlo. Slová „Sen, kde všetko smiem, kde robím, čo milujem práve teraz zažijem,“ ma inšpirovali ku vzniku šitej tapisérie zasneného mačiatka. Niekedy tieto myšlienky či slová sú aj súčasťou mojich diel.
Kde môžu ľudia vidieť vašu tvorbu?
Aktívne vystavujem. Mala som tú časť byť súčasťou výstavy Textile Art of Today v krásnom múzeu Danubiana, kde som vystavovala svoju bakalársku prácu – ručne tkanú veľkorozmernú žakárovú tapisériu s názvom „Uhol Pohľadu“. Rovnako sa teším z mojich výstav v Shottert Contemporary v Bratislave, Turuk & Art Collective a Blu: Gallery v Modre. Veľmi rada spomínam na moju sólo výstavu „Pod šťastnou hviezdou“ v Art Books Coffe na Baštovej v Bratislave. Jej súčasťou boli textilné objekty s prepracovanou výšivkárskou prácou a aplikáciami. Moje diela aktuálne nájdete na výstave AFTER PARTY na Rožňavskej 30 v Bratislave, ktorá trvá až do septembra. Je to pre mňa srdcová záležitosť pretože vystavujem spolu s mojimi najlepšími kamarátkami. Nájdete tu najširšie spektrum použitých médií od nábytku, odevu, fotografie, cez textilné objekty až po maľby. Každý, kto miluje umenie si tu príde na svoje.
Tento rozhovor a Galériu mladých umelcov Vám prináša slovenské odrodové a prívlastkové víno Vitis Galéria. Tieto vína sú mimoriadne obľúbené a svedčí o tom aj fakt, že na domácich aj na prestížnych zahraničných súťažiach počas viacerých rokov zozbierali vzácne ocenenia za svoju kvalitu a jedinečnú chuť. Spravte si aj vy svoju vlastnú degustáciu v pohodlí domova a vychutnajte si lahodné vína z portfólia Vitis. www.vitis.sk www.najnapoje.sk
Zdroj: Silvia P.