Slnečný ostrov Cyprus priláka každoročne desaťtisíce turistov z celého sveta na svoje malebné pláže prímorských miest. Jedným z takýchto rajov je aj pokojné mestečko Girne, ktoré leží na severnom pobreží ostrova. Severný Cyprus, ktorý je pod správou Turecka, sa postupne čoraz viac dostáva do pozornosti turizmu a každým rokom získava na svojej popularite.
Medzi jeho početné klenoty patrí nesporne aj romantické mesto Girne, ktoré zaujme nielen stredomorskou príjemnou atmosférou, ale aj viacerými historickými pamiatkami.
Asi 20 km severne od cyperskej metropoly Nikózia leží ukryté na úpätí pohoria Kyrenia milé pobrežné mestečko Girne, ktoré obýva približne 25 tisíc obyvateľov. Tak ako vo väčšine prípadov významných stredomorských prímorských miest, aj tento prístav má za sebou už poriadne dlhú históriu siahajúcu až do dôb staroveku. Dejiny mesta diktovalo viacero národov, vďaka čomu sa Girne môže popýšiť rôznorodou architektúrou inšpirovanou rôznymi kultúrnymi a historickými štýlmi. Prechádzka kompaktným starým mestom s malebnými uličkami lemovanými starými domami nás privádza až k miestnemu prístavu, ktorý je považovaný za vôbec najkrajší na celom Cypre. Uprostred prístavu stojí najväčšia dominanta mesta, ktorou je preslávená stredoveká pevnosť pochádzajúca z dôb, keď mestu ešte vládla Byzantská ríša. Jej dnešná podoba však patrí skôr k dielu benátskych majstrov, ktorí sa podujali na jej rozšírení a stala sa z nej tak hrdá strážkyňa mesta. Dnes je pevnosť využívaná skôr na turistické účely a sídli v nej múzeum, ktoré ponúka pohľad do dávnej minulosti. Medzi jej exponátmi sa vyníma najmä vrak antickej lode starej vyše 2300 rokov, no okrem neho zaujme aj zbierka nálezov starovekých hrobiek s množstvom amfor a iných historicky vzácnych predmetov. Pri prehliadke pevnosti máme razom celý prístav ako na dlani. Zároveň sa nám naskytajú nezabudnuteľné pohľady na panorámu mesta a tiež na vysoké hrebene pohoria Kyrenia, na vrchole ktorých tróni rozľahlá pevnosť svätého Hilariona. V prístave kotví množstvo rybárskych lodí, ale aj luxusných jácht, ktoré sa stali už neodlúčiteľnou súčasťou koloritu cyperského pobrežia. Z prístavu vyviera dlhá pobrežná promenáda posiata množstvom obchodíkov, stánkov, kaviarničiek, barov a reštaurácií, v ktorých si turisti radi pochutia na tradičných jedlách z práve ulovených rýb alebo iných miestnych špecialít. Keďže celý ostrov podlieha najmä gréckemu a tureckému vplyvu, niet divu, že na jedálnych lístkoch nájdeme najmä chutné pokrmy z oboch týchto populárnych svetových kuchýň. Nič však nevystihne cyperskú kuchyňu lepšie ako slaný syr Halloumi, ktorý sa vyrába z kozieho a ovčieho mlieka a patrí medzi vyhľadávané domáce špeciality. Za zmienku stojí určite aj slávne cyperské dezertné víno Commandaria – tá je považovaná za vôbec najstaršie víno na celom svete s pôvodnou receptúrou. Keď už sme si vychutnali miestnu bohatú históriu, kultúru a čo to vyskúšali aj z domácej kuchyne, je čas na oddych. Ten nám určite poskytnú zlatisté pieskové pláže, ktorých je v okolí mesta neúrekom. Hoci sa Severný Cyprus nemôže pochváliť až takou bohatou turistickou základňou ako jeho južná časť, jeho krása nezostáva nepovšimnutá a každým rokom sa zväčšuje záujem aj o tento kus tajuplného ostrova. Veď koho by nelákalo prežiť aspoň pár dní v tomto útulnom prostredí v obklopení príjemných morských vĺn a prechádzkou po malebných mestečkách?
FOTO: Tomáš Kubuš