Vďaka neobmedzenému kvitnutiu je muškát obľúbený na balkónoch a terasách po celej Európe. Niet divu; nič nevykúzli letnú náladu tak ľahko ako slnkom milujúca pelargónia juhoafrická. A vyžaduje si minimum starostlivosti, pretože tento robustný letný skvost si bez reptania poradí aj s horúčavami a občasným suchom. Ak chcete, aby sa vaši susedia zelenali závisťou všetkými kvetmi, mali by ste porozmýšľať nad prihnojovaním. Je to detská hra.
Odborníci z Pelargonium for Europe (PfE) vedia, čo robiť, aby muškáty rástli ešte lepšie a kvitli ešte krajšie. Jedna vec vopred: čím viac budete muškáty správne kŕmiť, tým budú ich kvety bohatšie.
Hnojenie tekutým hnojivom
Týždenne alebo každých 14 dní primiešajte do vody tekuté hnojivo na pelargónie alebo tekuté hnojivo na kvitnúce rastliny podľa návodu na dávkovanie. Ak sa pôda už vzďaľuje od okraja nádoby, najskôr zalejte bez hnojiva, aby rastliny uspokojili svoje nároky na vlahu.
Hnojenie pri každom zalievaní
Pri hnojení sa do vody pridáva malé množstvo živín pri každom zalievaní rastliny. Výhoda: Rastlina v teplých, slnečných letných dňoch rýchlo rastie, a preto potrebuje veľa vody. Neustále sa pridáva rastlinná potrava. Základné pravidlo znie: 1-2 ml tekutého hnojiva na liter závlahovej vody. Vďaka nízkej koncentrácii hnojív môžete zalievať aj suchú pôdu.
Kedy začať s prihnojovaním muškátov?
Prvé hnojenie je potrebné štyri týždne po výsadbe. Na jeseň rozhoduje poveternostná situácia. Najneskôr do konca septembra sa už hnojenie neoplatí, pretože rastliny už nepotrebujú toľko potravy.
Čo tak domáce tekuté hnojivo?
Kompost a tekuté hnojivo bohaté na živiny, niekedy známe ako „červí čaj“, si môžete vyrobiť sami doma so záhradným červotočom. Alebo pre domácnosti s menšou záhradou, balkónom či terasou môžete využiť uzavretý kompostovací zásobník, v ktorom mikroorganizmy pomáhajú pri výrobe hnojiva zo zvyškov potravín.
Vyskúšajte tyčinky s hnojivami, ktoré vydržia tri mesiace
Ak občas zabudnete na hnojivo pri polievaní, hodia sa tyčinky alebo klasy. Tieto tyčinky sú stlačené krmivo, z ktorých sa vyrába tyčinka. Ako rastlinu polievate, tyčinka sa postupne rozpúšťa, čím sa živiny uvoľňujú do pôdy, kde ich prijímajú korene. Muškátom dodajú dlhodobú energiu a vydržia až tri mesiace. Skontrolujte obal, aby ste vedeli, koľko tyčiniek by ste mali vložiť do pôdy. Tieto môžu byť použité kedykoľvek.
Hnojivo s pomalým uvoľňovaním pre bezstarostné leto
Hnojivo s pomalým uvoľňovaním sa považuje za všestranné bezstarostné riešenie, pokiaľ ide o výživu rastlín. V týchto produktoch sú živiny obalené membránou, cez ktorú sa uvoľňujú v dávkach. Pri výsadbe primiešajte do pôdy hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Funguje aj opätovné hnojenie. Jednoducho zaryjte guľôčky hnojiva čo najhlbšie do pôdy.
A čo predhnojený črepníkový kompost?
Či je živín v komposte predhnojenom pomaly sa uvoľňujúcim hnojivom naozaj dostatok na celú sezónu, závisí od leta. Čím silnejšie muškáty rastú a kvitnú, tým viac dusíka, fosforu a draslíka potrebujú. Ak sa rastliny náhle vyvíjajú pomalšie ako zvyčajne, oplatí sa pridať tekuté hnojivo.
Časté otázky o kvetinových hnojivách
Neorganické hnojivo sa vyrába umelo pomocou chemických vzorcov. Živiny sú prítomné v štruktúrach, ktoré rastliny rýchlo absorbujú. Pôda však tieto štruktúry veľmi neukladá.
Organické hnojivo pochádza z prírodných zdrojov živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Tu sú živiny zvyčajne začlenené do zložitých chemických štruktúr. Biologická aktivita v pôde ich premieňa tak, aby boli dostupné pre rastliny. Tieto hnojivá vydržia dlho, ale pôsobia pomalšie, pretože veľké organické molekuly musia pôdne organizmy rozložiť skôr, ako sa živiny v nich uvoľnia na použitie pre rastliny.
Ktoré je lepšie? Rastlinám je jedno, ako získavajú dusík, fosfor, draslík a stopové prvky, ktoré potrebujú k životu. Muškátové hnojivá dokonale vyhovujú potrebám týchto krásnych poslov leta. Komerčne dostupné hnojivá pre kvitnúce rastliny tiež obsahujú všetky potrebné živiny a stopové prvky v dostatočnom množstve a vo vyváženom pomere, aby poskytli muškátom dobrú starostlivosť.
Dusík – rastový prvok
Rastliny okrem iného potrebujú dusík pre zelený pigment chlorofyl a pre svoj metabolizmus. Ak je dostatok dusíka, muškáty vyzerajú svieže, zelené a energické. Ak chýba, zelené listy vyblednú a muškáty neporastú vôbec. Nadmerná ponuka má za následok matné zelené lístie a mäkké výhonky.
Fosfor – kvetinová živina
Ak má dostatok fosforu, muškát bohato zakvitne. Je to energetická živina par excellence, dôležitá pre prenos energie v rastlinných bunkách. Ak je nedostatok, kvetov bude menej a listy budú červenkasté. Ale ani príliš veľa fosforu nie je dobré, pretože môže viesť k potlačeniu rastu.
Draslík – pre silné rastliny
Draslík kontroluje vodnú rovnováhu a posilňuje rastlinné tkanivo. Podieľa sa na nespočetných metabolických procesoch a posilňuje obranyschopnosť rastliny. Ak je ho príliš málo, lístie od okrajov zasychá. Prvé príznaky nedostatku sú na starších listoch.
Ako všetky rastliny, aj muškáty potrebujú vápnik, síru a stopové prvky. Najznámejšie sú železo a horčík. Ak chýba železo, na mladších listoch najskôr vyblednú miesta medzi žilkami listov. Pri nedostatku horčíka sa to deje najskôr na starších listoch.
Zdroj: Pelargonium for Europe