Áno, či nie? Mnohí si povedia načo? Láska nepotrebuje papiere, ale napriek tomu – svadba nikdy nevyjde z módy. Otázkou je potom už len sa rozhodnúť – aká svadba? Veľká, okázalá, s krinolínovými šatami, v ktorých sa nevesta ledva pohybuje a množstvom príbuzných i nepríbuzných alebo malá, skromná, spontánna s jednoduchými šatami a čo najmenej ľuďmi?
Nech sa už zamilovaná dvojica rozhodne akokoľvek, svadba si svoje vyžaduje. Predsa len aj malá svadba je svadba, potrebné sú šaty, kytička, torta, zákusky, drinky, správne miesto, kde sa uskutoční a mnoho iných maličkostí… Možno vám aspoň trochu pomôžeme skrášliť si deň dní… Skúsená dáma vo svadobnom biznise sa s nami podelila o vznik tradície svadobných veľtrhov a zároveň o novinkách, ktoré aktuálne prezentujú.
Ako dlho fungujete vo svadobnom biznise a ako ste prišli na myšlienku zaoberať sa svadbami?
Vo svadobnom biznise s manželom fungujeme od roku 2001. Ja ako fotografka, manžel ako kameraman. V rámci prezentácie našej spoločnosti sme sa párkrát zúčastnili výstavy Svadba, ktorá sa kedysi organizovala vo výstavníckych priestoroch na Prievozskej ulici. Keď v roku 2005 skončilo fungovanie výstavníctva, a tým aj výstava Svadba, rozhodli sme sa nadviazať na tradíciu a pokračovať v tejto vydarenej, a pre budúcich mladomanželov, obľúbenej akcii. Napriek tomu, že sa vraví, že začiatky bývajú ťažké, náš 1. ročník Svadobného veľtrhu, ktorý sa vtedy konal v priestoroch Technopolu, skončil na výbornú.
Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť a inak tomu nebolo ani vo vašom prípade…
Po druhom ročníku sme pre veľký záujem zo strany vystavovateľov aj návštevníkov hľadali nové a väčšie priestory, a tak sme sa na nasledujúce tri roky udomácnili v
PKO v Bratislave. Záujem narastal a od šiesteho ročníka fungujeme v priestoroch Incheba Expo, kde sme náš Svadobný veľtrh spojili s produktom Incheby – výstavou Interbeauty. Tým naša výstava získala iný rozmer a stali sme sa najväčšou svadobnou výstavou na Slovensku, na ktorej každoročne prezentuje svoje svadobné služby viac ako 130 vystavovateľov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska aj Rakúska. Kapacita Incheby je však veľká, a napriek tomuto vysokému číslu poskytujeme návštevníkom kvalitný servis, čo sa týka ponuky služieb, informácií, kultúrneho vyžitia, či občerstvenia.
Čo sa najčastejšie mení v módnych svadobných trendoch a čo ostáva tradičné?
Svadobné šaty udržiavajú štandard v rámci farieb – farba biela a ivory, aj keď občas sa nájde odvážna nevesta, ktorá zaexperimentuje aj tuná. Čo je fajn a aj páni už podľahli módnym trendom a klasickú čiernu sa snažia nahradiť modrou, hnedou, krémovou alebo dokonca aj károm. Všeobecne by však malo platiť, že štýl oblečenia a výzdoby treba zladiť so štýlom svadby.
Do svadieb prinášate aj novinky, napríklad foto v retro karavane, kde ste nabrali inšpiráciu na takéto ozvláštnenie?
Už pár rokov je veľmi obľúbenou formou zábavy pre hostí zábavný fotokútik. Okrem toho, že svojim hosťom mladomanželia pripravia program, tak zároveň dostanú aj milý darček ako pamiatku na svadbu. Keďže chodím svadby fotiť, je automatické, že si klienti fotokútik žiadali primárne od mňa. Manžel s tým však nebol úplne stotožnený, nakoľko firiem, ktoré klasické fotokútiky prenajímajú je už na Slovensku veľa. Naopak, zase manžel hľadal rozptýlenie a relax v karavaningu. Úplne ho to chytilo, keď sme si pred vyše rokom požičali karavan na dovolenku. A tak nejako sme sa dostali k myšlienke vytvoriť fotokaravan. Pri výbere karavanu sme prešli dlhú cestu, až sme našli značku Eriba, ktorá nám dizajnovo najviac vyhovovala. Kúpili sme staručký karavánik, rok výroby 1985. Kompletne sme ho zrekonštruovali zvonka aj zvnútra a prispôsobili mu interiér na zábavné fotenie. Fotokaravan mal premiéru v júni 2018 a zožal neskutočný úspech. Okrem toho, že plní funkciu klasického fotokútika, tak svojim dizajnom dotvára atmosféru akcie. Je tiež vhodný ako rekvizita na fotenie párov, ale aj na reklamné účely. S manželom nás teší, že sme spolu vytvorili jedinečný originál, ktorý na Slovensku zatiaľ nemá konkurenciu, a že sme týmto spôsobom vniesli do svadobného biznisu niečo nové a neopozerané.
Robíte aj svadby v zahraničí napríklad na lodiach, majú Slováci záujem o svadby v zahraničí?
Áno, manžel zabezpečuje svadby aj v zahraničí. Začínal štandardne s Las Vegas, Mauríciom a inými podobnými vychytenými destináciami. Keď si spolu s ďalším kolegom urobili kapitánsky kurz, rozhodol sa po pár plavbách skúsiť dať do ponuky aj svadby alebo rozlúčky so slobodou na lodi – či už na klasickej plachetnici alebo na luxusnom katamarane. Je to ponuka pre páry, ktoré hľadajú niečo iné a neboja sa dobrodružstva. Na mori sa nikdy nedá dopredu predvídať počasie, o to väčší adrenalín a zážitok to je. Osobne plavbu odporúčam minimálne ako predsvadobnú párty alebo aj ako svadobnú cestu. Aktuálne máme troch kapitánov, lode sú väčšinou dvanásťmiestne, takže vieme urobiť aj veľkú párty na mori. Ku službám kapitána je samozrejme možné si objednať aj lodného kuchára, fotografa, kameramana, maséra alebo svadobného koordinátora.
Akú najnetradičnejšiu svadbu ste robili?
Za tých 18 rokov fungovania sme už toho zažili naozaj veľa. Dodnes veľmi radi spomínam na svadbu v Kaprune alebo v Salzburgu, kde sme boli obklopení nádhernou prírodou a zvoniacimi kravami na lúke. Svoje čaro mala aj svadba vo francúzskom zámočku alebo pri mori v Chorvátsku. Tu sa vždy stretneme s inou kultúrou a inými zvykmi. V chorvátskom kostolíku bol nezabudnuteľný pán farár, ktorý hneď v úvode všetkých hostí uviedol do nálady svojím spevom a hrou na gitare. Zažili sme jednoduché milé svadby na dedine, ale aj luxusné megalomanské svadby, kde len fľaša vína stála 2.000€.
Zdroj: Anka Olvecká
Foto: Archív Študio Škerák