Svojrázny, nebojácny a individuálny. Aj tak sa dá charakterizovať svojský štýl bývania, ktorý na prvý pohľad spája rôzne nesúrodé prvky. Eklektický štýl sa naplno rozvinul v 19. storočí a dnes je obľúbený najmä preto, lebo si ho každý dokáže prispôsobiť podľa seba. Ako teda vytvoriť efektný interiér v eklektickom štýle, ktorý upúta každého?
Súhra protikladov
Eklektizmus kombinuje jednotlivé interiérové štýly bez stanovených pravidiel. Prepája tiež staré prvky s tými novými a mixuje rozličné materiály, či textúry. V eklektickom interiéri sa totiž dajú kombinovať aj na prvý pohľad nesúrodé prvky, ktoré však dokopy vytvárajú dokonalú súhru. Hoci využitie rôznych štýlov v priestore vyzerá jednoducho, eklektický štýl je definovaný ako jeden z najťažších. Interiéroví dizajnéri preto odporúčajú pri eklektizme využiť najviac dva alebo tri štýly, ktoré vám najviac vyhovujú. Glam môžete miešať s boho štýlom, naopak vintage interiér si skvelo rozumie s vidieckym, či provensálskym štýlom.
Vzory a farby
Mix vzorov, farieb i textúr je pre eklektizmus príznačný. Milovníci originálneho interiéru si tak určite prídu na svoje. Eklektický štýl ponúka voľnosť a tak môžete v priestore kombinovať spolu farby, ale aj vzory, ktoré by ste nikdy spolu neskombinovali. Animálne vzory doplňte florálnymi motívmi, bodky možno zladiť s pásikmi, uplatnené môžu byť aj geometrické vzory. Všetko ale treba robiť s citom a aj pri farbách v eklektickom štýle platia určité pravidlá. Vítané sú žiarivé farby ako je zelená, modrá, či žltá, i tlmenejšie odtiene. Kombinovať by sa však mali maximálne štyri dominantné farby. Eklektický interiér však možno zladiť aj tón v tóne.
Štýlové doplnky
Eklektizmus sa vyhýba fádnym a prázdnym stenám, i chladným podlahám. Dôležitú súčasť interiéru teda pri tomto štýle tvoria aj doplnky. Farebné závesy, obrazy s abstraktným umením, či netradičný koberec vedia aj ten najfádnejší interiér premeniť na ultramoderný eklektický priestor. Starú sedačku môžete oživiť novými obliečkami na vankúše. Tie možno spolu zladiť, alebo vybrať každú obliečku v inom vzore, či farbe. S doplnkami sa môžete naplno vyblázniť v obývačke, ale tiež detskej izbe, či jedálni. Nemali by ste to však s nimi prehnať v spálni, ktorá by mala byť dostatočne vzdušná a nepreplnená.
Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com