Ján Ďurovčík prináša do Bratislavy festival tanca

Ján Ďurovčík

Do Bratislavy zavítajú svetové tanečné telesá a špičkoví slovenskí tanečníci pôsobiaci v zahraničí. Počas 8.-11.júna 2017  sa divákom predstaví medzinárodný tanečný festival CHOREA. Ideou festivalu je pripomenúť Slovensku, akých kvalitných umelcov má v popredných svetových súboroch a tiež priblížiť slovenskému divákovi aktuálne dianie na svetovej scéne moderného baletu. V Bratislave sa počas troch večerov predstavia Ballet Finland, Chorvátske národné divadlo Split a Laleget Danza z Mexico City. Štvrtý večer bude patriť jedinečnému open air galavečeru – Chorea gala na nábreží Dunaja.

Kedy, kde a ako sa zrodila myšlienka usporiadať v Bratislave medzinárodný tanečný festival?
Nie je na mieste, aby som sa bil do pŕs, že je to moja myšlienka. Tanečné festivaly existujú po celom svete. V každom prípade mi imponuje ako sa na Slovensku organizujú a fungujú hudobné festivaly a prišlo mi ľúto, že týmto smerom nejde žiaden tanečný festival, aj keď nejaké predsa len sú, žiaden nie je veľkolepý, mainstreamový. Pri našich potulkách po svete so Slovenským Divadlom Tanca sme získali kontakty, povedali sme si, že to skúsime. Po čom som veľmi túžil, čo bude bonus, aby sme urobili open air gala tanečný večer. Aby ľudia prišli, sadli si vychutnali si vystúpenie top svetových tanečníkov vonku. Odohrá sa to na námestí River Parku, dúfam že zároveň prežijú pekný večer a odídu s dobrým pocitom. Zabavia sa pekne vonku, nie v katakombách divadla.

Modlíte sa, aby nepršalo?
Modlím sa, aby prišli ľudia a nie víchrica, klasický obyčajný dážď zvládneme.

Čas od prvotnej myšlienky po samotnú realizáciu bol dlhý a čo je ambíciou festivalu?
Myslím, že rok veľmi intenzívnej práce. Ambíciou festivalu je vytvoriť tradíciu a priblížiť svetové tanečné umenie divákom na Slovensku. Vo svete sa stretávame s mnohými zaujimavými a kvalitnými súbormi a chceli sme preto umožniť slovenskému publiku, aby sa s nimi zoznámilo. Dramaturgiou sme sa nesnažili vyberať za diváka, posudzovali sme len profesionálnu úroveň a je nám potešením, že môžeme na domácich doskách uviesť aj vynikajúcich slovenských umelcov, ktorí vo svete šíria dobré meno slovenského tanca.

Absolvovali ste telefonáty s účinkujúcimi vy alebo štáb?
Väčšinu samozrejme ja, pretože som v neustálom kontakte s nimi  a priznám sa, trochu som využil citové väzby, ktoré nás spájajú, pretože mnohí u mňa začínali, keď som pôsobil v SND.

Ako sme spomenuli, vrcholom festivalu bude Open Air GALA 11. júna 2017, počas ktorého po prvýkrát na jednej otvorenej scéne na nábreží Dunaja predstavia špičkoví slovenskí tanečníci a choreografi, ktorí sú poprednými umelcami vo svetových telesách...
Predstaví sa Roman Novitzký zo Stuttgart Ballet, Nina Poláková a Roman Lazík
z Wiener Staatsballett, Jozef Varga z Holandského národného baletu, Andrea Laššákova z baletu Mikhailovského divadla Sankt Peterburg a naša svetová choreografka Natália Horečná, ktorej choreografia do Bratislavy po prvýkrát privedie Ballet Monte Carlo. Okrem toho sa predstavia aj všetky tri súbory, ktoré hrajú svoje vlastné celovečerné predstavenia. Slovenské divadlo tanca je už vyše 10 rokov výkladnou skriňou slovenského tanca a jeho tituly Labuťko, Vták ohnivák či Carmen dosiahli doma aj vo svete nemalé úspechy. Duet z predstavenia Vták ohnivák bude tiež súčasťou programu.  Máme skvelého sólistu aj v Nórsku, žiaľ, jeho divadlo má zazmluvnené vystúpenia, tak ho neuvoľnili, ale nevadí, snáď o rok, lebo verím, že festivalom otvárame novú tradíciu.

Nie je vám ľúto, že naše skvelé talenty odchádzajú do zahraničia?
Nie, v tanci je to úplne normálne, toto je  štandardná vec v umení. Ľudia prichádzajú, odchádzajú a naopak  – nech šíria slovenské meno vo svete.

Na vás je vidieť, že tanec je doslova váš život, aj po rokoch máte stále iskričky v očiach, keď o ňom hovoríte, keď sa podarí niečo ako teraz festival tanca…
Každý by mal robiť, na čo je stvorený, nie vždy sa to podarí, nie každý má šťastie ako ja, že robím to, čo si myslím, že viem. Nesmierne si to vážim, cítim lásku v sebe k tancu, nebolo to vždy a nie je jednoduché, pretože moje tanečné divadlá, neboli štátom podporované, bojovali sme a bojujeme stále. Veľakrát som šiel doslova cez mŕtvoly, ale tvoriť tanečné umenie mám v sebe zakódované, o tom to celé je.

Na Slovensku je meno Ďurovčík dobrá značka alebo niekedy skôr na príťaž?
Na prvú časť otázky neodpoviem, ale deje sa aj to druhé, sme malá krajina (úsmev).


Festival odštartuje 8. júna v Divadle Tower Stage predstavením Ballet Finland. Pod vedením choreografa a umeleckého riaditeľa Villeho Valkonena predstaví choreografie Seven a Red Light Drowning. Seven je poctou fínskemu skladateľovi Jeanovi Sibeliovi a jeho poslednému dielu – 7. symfónii, zatiaľ čo Red Light Drowning je moderná súhra videoprojekcií a tanca.  Chorvátske národné divadlo zo Splitu o deň neskôr predvedie moderný balet 5 to 12 v réžii a choreografii Igora Kirova, umeleckého riaditeľa baletu. Lyrické obrazy plné úvah o hre menom život na pozadí temperamentnej balkánskej hudby prinesie do Bratislavy kus južnej Európy. Laleget Danza z Mexico City vedie choreograf a tanečník Diego Vazquez, ktorý spolu s tanečnicou Faizah Grootens zatancujú 2 choreografie v celovečernom programe. False Cognate je sólo inšpirované rozporuplným vzťahom k Biblii, Pendiente je tanečný duet na motívy knihy Gabriela G. Márqueza Kronika vopred ohlásenej smrti a sľubuje výnimočný multimediálny zážitok s kvadrofónnym zvukom. Vrcholom bude už spomínaný záverečný galaprogram na námestí River Parku. A podrobnejšie informácie  programe i účinkujúcich nájdete na www.chorea.sk.

Anna Olvecká