Jar sa blíži – upracte si svoje telo

detox tela

S príchodom jari si v domoch robíme veľké jarné upratovanie. Všetko si poriadne umyjeme, očistíme, nepotrebné veci vyhodíme a kúpime si niečo nové pekné, čo osvieži náš dom. Podobne by sme mali pristúpiť aj k svojmu telu. Doprajte po zimnom období plnom hutných, ťažkých, mastných a pre telo dlho stráviteľných jedlách malé naštartovanie. Pomôžte svojmu telu s upratovaním.

Naši predkovia boli veľmi múdri. Po dňoch hojnosti prišlo obdobie očisty – pôstu. Každú hostinu a sýte sviatočné jedlá vystriedalo obdobie skromnosti, kedy sa naše telo očistilo a zregenerovalo ľahkými potravinami. Striedanie hojnosti a pôstu malo svoje zákonitosti – Vianoce, Veľká noc, fašiangy, ale aj vinobranie, zakáľačka. V súčasnosti na to zabúdame. Vytráca sa striedanie hojnosti a pôstu. Pôst je braný skôr ako súčasť náboženských obradov. A obdobie hojnosti máme stále. Naše chladničky sú plné a o svoje zdravie sa zväčša začneme zaujímať, až keď nám prihára.

Organizmus je vybavený schopnosťou samoliečby. No v dnešnej dobe musí odolávať ešte väčšiemu množstvu škodlivín, ktoré sa snaží vylúčiť močom, stolicou a potom. Medzi najčastejšie ohrozujúce toxíny patria lieky, drogy, niektoré potraviny (intolerancia), toxíny zo životného prostredia, toxíny súvisiace s poruchami metabolizmu, ale aj emočné toxíny (vylučované pri strese, strachu, životnej traume a pod.).

Pomáhajú mu:

·         Lymfatický systém – filtruje v lymfatických uzlinách lymfu a zabraňuje tak vniknutiu toxínov do krvi. Preťaženie tohto systému sa prejavuje únavou, nachladnutím, chrípkou a pod.

·         Kožavylučuje z tela toxíny, ktoré nemohli byť vylúčené inou cestou. Preťaženie sa prejavuje akné, vyrážkami, celulitídou

·         Pľúcapri výdychu sú z tela odstraňované odpadové látky, ktoré zostali po vstrebaní kyslíka v krvi. Ak je človek dlhodobo vystavovaný nepriaznivým podmienkam (výfukové plyny, nikotín), prejaví sa to nachladnutím, chronickým kašľom, alebo nepriechodnosťou dutín

·         Pečeňje veľmi dôležitý orgán, kde je krv očisťovaná od škodlivých látok. Tie sa stávajú rozpustnými vo vode a sú vylúčené do žlče, ktorá ich prenáša do čriev. Preťaženosť sa prejavuje opuchmi, zlým trávením, nutkaním na zvracanie a žlto potiahnutým jazykom.

·         Čreváv nich sa štiepi potrava a dôležité látky sa vstrebávajú do krvi, naopak toxíny a škodlivé látky sú vylučované. Často sa stáva, že potrava obsahuje veľké množstvo toxínov, črevá nestihnú takúto potravu rýchlo spracovať a toxíny zostávajú v našom tele dlhšie. Preťaženie spôsobuje vetry a nadúvanie.

·          Obličkytu sa filtruje krv a vyrába sa moč, ktorým sa odplavujú škodlivé látky z tela. Dôležité sú aj pri hospodárení s vodou. Ich zlý stav sa prejaví tmavo zafarbeným či zapáchajúcim močom, jeho malým množstvom, alebo bolesťami pri močení.

Detoxikácia
Modernou alternatívou pôstu je detoxikácia. Pod slovom detoxikácia si mnoho ľudí predstavuje drastickú diétu a pomerne rýchlu cestu k schudnutiu. Iní za ňou vidia úplné niekoľkodňové hladovanie. Ide však o proces, v rámci ktorého sa snažíme z tela odstrániť toxíny, ktoré sa doňho dostali nielen z vonka, ale ktoré vznikli aj priamo v tele v dôsledku zlej životosprávy. Väčšina však pokladá detoxikáciu za krátkodobú záležitosť. V každom prípade by detoxikácia mala byť postupná, ohľaduplná a úplne individuálna. Detoxikácia má viacero podôb. Od klasického pôstu = „hladovky“, kedy na niekoľko dní až týždňov zredukujeme stravu na minimum, cez rôzne typy diét až po celé detoxikačné programy pod dohľadom odborníka.

Detoxikačný proces musí zohľadňovať zdravotný stav, fyzickú záťaž ale aj typ zamestnania. Z pohľadu zostavenia detoxikačného jedálnička je najdôležitejšie to, čo ste boli zvyknutý konzumovať pred jeho zahájením. Treba si uvedomiť, že všeobecné a zjednodušené návody Vám môžu dať zjednodušenú predstavu, ale nie konkrétny návod. Tu je lepšie sa poradiť s odborníkom.

Detoxikácia organizmu môže byť krátkodobá – jednodňové detoxikačné kúry – keď sa odporúča piť po celý deň iba čistú vodu, prípadne zeleninovú alebo ovocnú šťavu. Je však ťažké ich zvládnuť. Alebo môže byť dlhodobá – niekoľko dní až týždňov. Táto sa delí na štyri fázy:

A.     Prípravná fázanajskôr je potrebné uvedomiť si, ako ste na tom so stravovaním. Pred samotnou detoxikáciou je vhodné zaradiť tzv. odľahčené dni, ktoré pripravia telo na očistu. Z jedálnička musia „zmiznúť“ viaceré potraviny. Predovšetkým tie, ktoré patria medzi kyselinotvorné – ako mäso, mlieko. Na celý čas očisty si plánujte len to najdôležitejšie. Snažte sa skôr o pokojný režim bez „ prekysľujúceho“ stresu a sústreďte sa na seba. Berte to ako príležitosť začať s celkovou zmenou životného štýlu.

B.      Odľahčená fáza – potrvá 1-2 dni ak sa stravujete racionálne a 7-14 dní ak zatiaľ nejete veľmi zdravo. Odporúča sa piť 2,5 litra vody a očistných bylinných čajov denne (žihľava, mäta, resp. namiešané bylinné čaje). Tabu by malo byť vyprážané, zapekané, mastné pokrmy, údeniny, káva, cukor, umelé sladidlá, mlieko, biela múka, alkohol a pod. Na druhej strane  patrí sem ovocie, zelenina, strukoviny, ryža, ovsené vločky, nesírené sušené ovocie, semienka, orechy, kyslomliečne výrobky, ryby, klíčky, bylinky. Telo zatiaľ ešte nedetoxikuje, len sa pripravuje na očistu a zvyká si na nové chute. V týchto dňoch sa ešte môžete venovať športovaniu- aerobic, zumba, bicyklovanie a pod.

C.      Detoxikačná fázapotrvá 3-7 dní.  Množstvo tekutín je potrebné zvýšiť na 3 litre denne. Okrem vody a čajov pridajte aj za pohár zeleného jačmeňa a ráno nalačno pohár letnej vody s vyžmýkaným citrónom alebo grepom. Medzi zakázané potraviny patrí mäso a všetky mliečne výrobky. Do jedálnička patrí zelená listová zelenina, obilniny, strukoviny, ryby, tofu, semienka, orechy, zelené klíčky, smoothie.  Dávajte prednosť kašovitej strave, je ľahšie stráviteľná a zamerajte sa na zeleninové vývary. Je čas spomaliť – venujte sa joge, prechádzkam, dychovým cvičeniam a meditácii.

D.     Záverečná fáza – skôr ako sa vrátite k normálnemu stravovaniu, zopakujte počiatočnú prípravnú fázu. Do jedálnička sa Vám môžu vrátiť mäso, cestoviny, kyslomliečne výrobky. Ale stále dbajte na to, aby všetko čo jete, bolo ľahko stráviteľné a prospešné pre zdravie.

Ak si teda chcete upratať vo svojom tele, robte to s rozumom a hlavne počúvajte svoje telo. Ak nie ste si istý, či to zvládnete sám, tak sa radšej poraďte s odborníkom. Predídete tak negatívnej skúsenosti.

Autor: Janka Trebulová
Foto:
Ingimage

detox tela