Jar je tu a všetko sa začína zelenať a kvitnúť. Minule sme si už predstavili bylinky, ktoré boli už na lúkach k dispozícií, no bylinky môžeme zbierať po celý rok, takže dnes budeme pokračovať v ponuke našej prírody.
Pľúcnik lekársky
Kvety sú podobné prvosienkam, ale menia farbu s červenkastej na modrofialovú. Listy sú srdcovitého tvaru a majú svetlé škvrny. táto bylinka kvitne od marca do mája a obľubuje humóznu pôdu a rastie v lesíkoch, alebo na okrajoch lesov v kríkoch a pod.
Z mladých listov s citrónom a medom urobíme chutný jarný šalát, v Anglicku sa dokonca preto aj pestuje.
U nás sa najčastejšie používa ako čerstvý zápar z vňate, alebo si môžeme nazbierať kvitnúcu vňať, alebo len bieloškvrnité mladé prízemné listy. Režeme nad zemou, ukladáme zľahka do košov a hneď v tenkých vrstvách sušíme pri teplote do 40°C. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.
Používame ako čaj pri zápale priedušiek, pri liečbe dlhšie trvajúcich pľúcnych ochoreniach, pri astme. Čaj pôsobí upokojujúco a napomáha odhlieňovaniu a má aj protizápalové účinky.
Pŕhlava dvojdomá
Je to vytrvalá rastlina, ktorú dobre poznáme s detstva. Asi každého z nás popálila. Rozmnožuje sa koreňovými výbežkami a preto je skoro nemožné ju vyhubiť, a to je asi dobre, pretože má veľmi veľa liečivých účinkov.
Začiatkom jari zbierame hlavne mladé listy. Používa sa ako špenát, alebo po ochutení sa používa ako chutný šalát. Neskôr sa využíva aj vňať, ktorú spolu s listami rýchlo sušíme.
Najčastejšie sa sušená pŕhlava využíva ako nálev. Táto bylinka veľmi veľa liečivých využití. Podporuje metabolizmus, činnosť vylučovacích žliaz, pohyb čriev a má aj mierne močopudné účinky. Preto tvorí značnú časť v zložení protireumatických, metabolických a močopudných čajov. Pŕhlava má využitie aj vo vlasovej kozmetike, v ľudovom liečiteľstve jej prisudzujú veľký účinok proti vypadávaniu vlasov. Recept je jednoduchý: plnú hrsť sušenej pŕhlavy zalejeme pol litrom vriacej vody a po vychladnutí pridáme pol litra octu a týmto si oplachujeme vlasy desať dní, skúste!
Podbeľ liečivý
Podbeľ je trváca bylinka, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov.
Rastie od nížin až do podhoria ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách. Podbeľ je nielen liečivá, ale aj medonosná rastlina. Preto sa odporúča rozmnožovať ho semenami aj na vhodných miestach v prírode.
Zberajú sa kvety a listy, zriedka aj podzemok. Kvety sa zberajú čerstvé, najlepšie za slnečného dňa, keď sú otvorené. Sušia sa rýchlo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C, aby semená počas sušenia nedozreli. Listy sa zberajú celé od konca mája do júna.
Podbeľ je veľmi známa a v súčasnosti využívaná liečivá rastlina, ktorá sa používa vnútorne aj zvonka. Je súčasťou viacerých farmaceutický pripravovaných čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze. Liečivé účinky podbeľa poznali už starí Gréci a Rimania.
Pripravila Inka
Zdroj: Jaroslav Kresánek, Atlas liečivýchrastlín a lesných plodov