Starnutie je prirodzenou súčasťou ľudského života. V dnešnom svete ho vnímame skôr negatívne, no malo by to byť presne naopak. Práve tí šťastní, ktorí sa dožijú vysokého veku, majú privilégium starnúť. K jeseni života by sme mali pristupovať s vďakou a motiváciou stráviť ju čo najkvalitnejšie. Je len na nás, či sa zahrabeme hlboko do lístia, alebo si vychutnáme jeho pestré farby.
Jeseň života sa väčšinou viaže k vstupu do dôchodku, kedy strácame pocit užitočnosti a sebauplatnenia. Zrazu máme príliš veľa času a príliš málo energie, čo spôsobuje letargické stavy. Starnutie je však prirodzenou etapou ľudského života a treba sa s ním vedieť popasovať. Telo prechádza zmenami, ktorých sa netreba báť. Práve naopak, v tomto období je čas na roky nedočítané knihy, dávno zabudnuté koníčky či objavovanie nových vecí. To, že spoločnosť už nepotrebuje naše zručnosti a deti opateru, neznamená, že život stratil zmysel. Teraz je pravý čas začať sa starať o seba a vychutnávať si “babie leto” svojho života.
Zmeny na všetkých frontoch
So starnutím prirodzene prichádzajú aj zdravotné ťažkosti. Staršiemu človeku sa mení kardiovaskulárny systém, dýchanie, funkcia obličiek, nervový systém aj imunita. Ovplyvňuje nás ako fyzicky, tak aj psychicky. U dôchodcov sa často začne prejavovať stav samoty. Tento pocit ani nemusí byť opodstatnený, no vnímame ho, pretože už nie sme každý deň v práci a nestretávame svojich kolegov, nechodíme tak často na spoločenské akcie, nemáme doma potomkov, ktorí potrebujú našu starostlivosť. Týmto pocitom sa nesmieme nechať prevalcovať a upadnúť do sebaľútosti. Ako sa hovorí – “Každý sme v tom sám, ale spoločne.” Dnes je toľko možností, kde sa dá zúčastniť rôznych skupinových aktivít. Stačí objaviť to, čo nás baví a napĺňa.
Sme to v tom spoločne
Pocity samoty vedia efektívne potlačiť aj intímne chvíľky s partnerom. Ak si myslíte, že na sex môže byť človek starý, ste na omyle. Manželia, ktorí si pravidelne doprajú pohlavný styk aj vo vyššom veku, sa tešia väčšej vitalite ako tí, ktorí to už na dôchodku “zabalili”. Ak to nejde, existuje množstvo cvikov, vitamínov a doplnkov výživy, ktoré v tomto smere môžu pomôcť. Rozhodne to stojí za skúšku, nemyslíte?
Opadaná jabloň
Čo sa týka jesene života ženy, každá ju prežíva individuálne. V tele nastávajú zmeny, na ktoré si treba jednoducho zvyknúť a pristúpiť k nim s gráciou. Psychická nepohoda a rozladenosť môže byť spoľahlivý spúšťač rôznych ochorení, preto by sme aj po dosiahnutí tejto méty mali zostať pozitívne. Zmeny nastávajú najmä kvôli hormónom, ktoré telo v čase menopauzy prestane produkovať. „Klimaktérium predstavuje pokles estrogénov v tele, s ktorým súvisia niektoré sprievodné prejavy. Tie môžu byť u niektorých žien dokonca minimálne a toto obdobie prežijú veľmi pokojne. Naopak, ak príznaky menopauzy znižujú kvalitu života, existuje niekoľko možností, ako im predísť alebo ich minimalizovať,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Jozef Španka a dodáva, že „plazmatický extrakt z peľového zrna obsahuje L-tryptofán, ktorý sa v tele zmení na serotonín – jeho nedostatok môže napríklad za nálady, podráždenosť, depresie, poruchy termoregulácie. Serotonín je dôležitý pre bdelý stav organizmu. V tele metabolizuje na melatonín, ktorý zase vplýva na kvalitu spánku. Práve melatonín môže zmierniť návaly tepla a potenie, navodiť dobrú náladu, potlačiť depresie a zlepšiť spánok. Zvýši sa kvalita života a žena je ,späť v hreʽ.“ Menopauza neprichádza zo dňa na deň. Keď vnímame, že sa náš metabolizmus spomaľuje, jedzme striedmejšie – menšie dávky a častejšie. Stravujme sa ľahšie a zdravšie. Časy nezdravých a ťažkých jedál sú jednoducho preč, našťastie! Pri pocite, že strácame vitalitu, sa začnime viac hýbať. Už 30-minutová prechádzka denne spraví divy s náladou aj fyzickou kondíciou. Na pokročilom veku je krásne to, že svoje telo dokonale poznáme. Jeseň života ženy znamená iba začiatok nového obdobia, ktoré nemusí byť o nič menej zmysluplné alebo vzrušujúce.
Zdravie na prvom mieste
Až v tomto veku nám dochádza, aké je zdravie dôležité a krehké zároveň. Je prioritou udržať svoje telo v kondícii a organizmus schopný bojovať s ochoreniami. Nikdy nevieme, čo sa môže prihodiť, preto musíme byť pripravení na všetko. Predstavte si, že vás postihne akútne ochorenie a vy budete musieť ísť na operáciu. Už spamätávanie sa z úspešného operačného zákroku vyžaduje veľa sily a energie. Venujte sa prevencii viac ako kedykoľvek predtým. Nepodceňujte pravidelné prehliadky a návštevy u lekára.
Boľavé kĺby
Ďalším spoločným nepríjemným znakom starnutia je u drvivej väčšiny ľudí bolesť kĺbov. Dlhodobé bolesti sú spôsobené s poškodením a opotrebovaním chrupavky a niekedy je žiaľ jediným východiskom operačný zákrok. „Najdôležitejšie je uvedomiť si, že dnes je operácia bedrového kĺbu záležitosť, po ktorej sa pacient veľmi rýchlo vráti do pôvodného života. Nie je to taký stresujúci výkon ako niekedy v minulosti, keď si vyžadoval dva týždne v nemocnici a následné dlhodobé rehabilitácie. Aj starší pacienti sa už na druhý deň po zákroku postupne stavajú na nohy a do troch dní vedia s pomocou bariel chodiť po vlastných. Sú sebestační a to je veľmi dôležité,” vysvetľuje MUDr. Jakubík zo špecializovanej nemocnice v odbore ortopédia, Clinica Orthopedica. Ak ste v situácii, keď bolesť kĺbu neustáva a naopak sa zhoršuje, mali by ste zvážiť operáciu. „Podstatnou úlohou operácie je, aby sme pacienta nielen zbavili bolesti, ale aby sme mu zlepšili kvalitu života a zabezpečili jeho samostatnosť a nezávislosť od okolia, v ktorom žije. S vyšším vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť pridruženia iných ochorení, ktoré môžu zabrániť takejto operácii, preto by pacienti po šesťdesiatke mali k tomuto problému pristupovať zodpovednejšie. Odporúčame v ich prípade operačné riešenie, ktoré sa pri terajšej životnosti kĺbov zdá už definitívne a do budúcna im nepochybne skvalitní život,” dodáva MUDr. Jakubík.
Večne mladí
Sú typy seniorov, ktorí svojou sviežosťou pripomínajú skôr štyridsiatnikov. Aj oni majú komplikácie a obmedzenia, ktoré so sebou staroba prináša, no v tomto veku je to najmä o prístupe. Nikto sa starnutiu v určitej chvíli nevyhne, ide len o to, ako veľmi sa ním necháme ovplyvniť. Na “staré kolená” by sme si mali život vychutnať tak, ako nám to len dovolí a starnúť s gráciou.
Natália Petkáčová