Egyptský Karnak, neďaleko známeho Luxoru, patrí k najobletovanejším pamiatkam v krajine. Pyramídy v Gíze sú síce stále jednotkou, ale ak im niekto šliape na päty, je to určite chrámový komplex preplnený vysokými stĺpmi, sfingami, sochami, obeliskami, či posvätným jazierkom, kde starý Egypt ešte neumrel.
Starý Karnak, známy svojim obrovským chrámovým komplexom, leží asi 3 kilometre od Luxoru. Dá sa k nemu prísť taxíkom, peši alebo originálne, na konskej drožke. Prechádzku popri životodárnej rieke Níl, by si však nikto nemal nechať újsť.
Na hladine oddychujú drevené feluky a niekoľko z nich naplo plachty, aby previezli turistov po rieke, pri západe slnka. Z krajiny sa vynoria vysokánske staroveké múry, za ktorými sa skrýva poklad, na aký je ťažké sa vopred pripraviť. Za sfingami s baraními hlavami, sa návštevník ocitne na azda najposvätnejšom mieste dávneho Egypta. Tam, medzi stĺpmi, je stále živé meno starovekého boha Amona, no a ich výška a počet, dodnes všetkým vyrážajú dych. Vo veľkej stĺpovej hale, si človek pripadá ako v ríši divov. Obrovské stĺpy tak dokonale pokrýva obrázková výzdoba, že nenechá voľný ani kúsoček kameňa.
Celý priestor má 5500 štvorcových metrov a naplánoval ho faraón Ramzes I., hoci ho postaviil až neskorší panovník Seti I. Stojí tu 134 stĺpov pripomínajúcich papyrus. To, že pripomínajú zatvorený papyrus nie je náhoda, pretože symbolizujú život a každoročné obdobie, kedy sa Níl vylieval zo svojho koryta a voda z neho sa dostala až sem. Vtedy priamo z Nílu vyrastali kamenné papyrusy a nílska voda ich mala prebrať k životu.
Široké nádvorie zaplnili turisti, ktorých sem každý deň dovezú autobusy a sprievodcovia im rozprávajú čo sa tu kedysi odohrávalo a ako tieto miesta pôvodne vyzerali. Všade naokolo sú sochy, sfingy, stĺpy, palmy, malé rozpadnuté komory, patriace rozličným bohom a hieroglyfy vytesané do chladného kameňa.
Hovorí sa, že Karnak je najkrajší podvečer, keď sa slnko pomaličky sťahuje z oblohy a jeho posledné záblesky menia farbu stĺpov a chrámu. Ľudia sa roztratia do rôznych miestností a človek si utrhne kúsoček Karnaku pre seba a svoje myšlienky.
V jednej rovine k chrámu, leží zašpicatený obelisk kráľovnej Haštepšut, ktorý by mal byť najvyšší v celom Egypte. Monumentálne stavby z granitu, čierneho granitu, pieskovca či žuly, stoja na každom kroku a pôsobia tak neskutočne, že sa nedá pochopiť, ako ich mohli postaviť ľudia bez dnešnej techniky. Chrám boha Ptaha, Ramzesa II, aj Setiho II. zíva netypicky prázdnotou.
Celý Karnak je plný detailov, tu človek objaví sochu, tam zaujímavý reliéf na stene, alebo krásne zákutie, ktoré treba zvečniť fotografiou. Je tu neustále čo objavovať. Medzi obľúbené miesta patrí nádvorie so sochou kamenného skarabea. Kto ho dookola obíde, tomu by mala magická moc, ukrytá v kameni, priniesť šťastie. Skutočne okolo neho krúži hŕstka turistov, takže prečo to neskúsiť?
Centrálnu časť Karnaku si pre seba vybralo posvätné jazierko, s dokonale rovnou hladinou vody. Z diaľky dokonca pripomína zrkadlo, pretože sa na ňom nádherne odrážajú siluety stĺpov a múry svätyne. Odtiaľto je pohľad na Karnak, osvetlený zapadajúcim slnkom najkrajší. Príďte si to vyskúšať na vlastnej koži!
FOTO: Tomáš Kubuš