Káva alebo čaj? Ľudia majú radi oboje.

Ľudia môžu patriť medzi pravákov, ľavákov, milovníkov psov a mačiek alebo tiež ku kávičkárom či milovníkom čaju. Obidva tieto prastaré a napriek tomu moderné nápoje konzumuje naprostá väčšina populácie. Čím sa odlišujú ľudia, ktorí pijú čaj a kávu, ako vyzerajú ich rituály a čo majú spoločné?

 

Ste viac káva?    

Kávičkári sú aktívni ľudia, ktorí si užívajú život plnými dúškami. Dokážu sa však zastaviť a dopriať si chvíľku v spoločnosti priateľov a voňavej šálky kávy. Káva im pomáha lepšie vstávať a naštartovať myslenie a to hlavne v útulnej kaviarni.

Priemerne spotrebitelia vypijú 3-4 šálky denne počas 2-3 rôznych príležitostí. Medzi vypäté chvíle patrí ráno a skoré  popoludnie.

Pokiaľ ide o typy kávy, každá varianta má svojin verných užívateľov. Víťazí najrýchlejšia a najpohodlnejšia forma – instantná, ale obľúbené sú aj pražené mleté kávy alebo kávové kapsule. Po rozpustnej forme siahajú radšej ženy (81 %), mužom zasa viac chutí mletá káva pripravená v kávovare (54 %).

Oba druhy kávy – instantnú a mletú praženú – ochutná raz do mesiaca 41 % populácie. Rozpustnú variantu ľudia vnímajú ako rýchlu verziu mletej praženej kávy. Tú ľudia pijú preto, že im chutí, vonia a považujú ju za kvalitnú a dobre ich  „nakopne“ ráno alebo poobede.

Rozpustná káva sa pije nezávisle na dennom čase. Popoludní začne rásť podiel capuccina a kávy z kapsulí. Všeobecne platí, že ranná šálka je motorom lepšieho vstávaniapopoludní slúži ako vábidlo k posedeniu s priateľmi alebo obchodnými partnermi . A predstavuje aj zaslúženú  odmenu po pracovnej dobe. Rannú kávu si tiež spoločne vypije 8 % žien a mužov medzi 30-44 rokom, pri tej popoludňajšej sa zasa zíde 11,5 % dvojíc medzi 45-65 rokom.

Ráno sa človek chová konzervatívnejšie – volí si čiernu alebo bielu kávu, poobede ochutnajú aj sofistikovanejšie formy s mliečnou penou. Rastie tiež podiel šálok pripravených z kapsulí. Milovníci kávovarov majú ale všeobecne radšej čiernu kávu, do tej instantnej si väčšina ľudí pridáva mlieko.

 

 

Ste viac čaj?

Milovníci čaju sa neradi ponáhľajú a svoj obľúbený nápoj konzumujú skôr v pohodlí svojich domovov, kde sa môžu bez ponáhľania tešiť z jeho bohatstva chutí a charakteristických vôní.

Čaj má svoju stálu skupinu obdivovateľov, ale jeho potenciál sa zvyšuje medzi mladými ľuďmi. Tí sa neboja experimentovať. Zaujímajú sa o čajové rituály a čaje exotických chutí a vôní.

Z prieskumu (809 ľudí od 18-70 rokov) vyplýva, že okolo 90% ľudí pije pravidelne čaj – priemerne päťkrát týždenne. Viac mu fandia ženy nad 50 rokov, ktoré vnímajú zdravotné benefity. V zime sa jeho spotreba logicky zvyšuje, v priemere na dve šálky denne.

Doma majú ľudia priemerne šesť typov čajov. Viac variácií si zaobstarávajú mladší ľudia. I keď tí starší pijú čaju viac, sú konzervatívnejší a dávajú si svoj obľúbený druh. Ženy sa neboja zmeny a bylinkových čajovMladšia generácia preferuje ovocné príchute, na rozdiel od mužov, ktorým chutia čierne čaje. Stálicou je aj zelený čaj.

Najviac  ľudia konzumujú čaj doobeda. Štyrikrát týždenne na raňajky, dvakrát týždenne v priebehu dopoludnia. Menej obľúbený je potom k obedu a večer. Väčšine stačí jedna šálka denne.

Najčastejšie typy čajov –ako ich spotrebitelia vnímajú

Ovocné čaje–  sú najobľúbenejším typom čaju, ktorý sa pije celodenne a pri každej príležitosti: v práci, pri športe, na uhasenie smädu, pretože dobre voňajú, chutia a hodia sa pre všetkých.

Čierny čaj– tradičný nápoj, ktorý obsahuje kofeín a má teda podobné vlastnosti ako káva. Najviac sa pije doma ráno a večer.

Aromatizovaný čierny čaj–  pije sa často, ale neprisudzujú sa mu zdravotné účinky.

Zelené čaje– „zdravé čaje“ plné antioxidantov, mentálne a fyzicky povzbudzujú.

Bylinkový čaj– prírodný čaj, ktorý uzdravuje a očisťuje telo

Rooibos– zvláštnosť, ktorá sa stáva postupne obľúbenou.

Najobľúbenejšou variantou pre každú dennú príležitosť je ovocný čaj, ale ráno si ľudia najčastejšie varia čierny (38 %). Ten si pripravujú aj večer, ale mierny náskok má zelený čaj (26 %).

Ľudia pijú čaj, pretože im chutí, patrí to k ich rituálom a tiež preto, aby uhasili smäd (hlavne poobede a  v podvečer).

Čierny a zelený čaj a Rooibos sa pije pre chuť, ovocný od smädu, bylinkový pre lepšie trávenie.
Čajový rituál je spojený s príjemnými chvíľami oddychu. Večer má predovšetkým upokojovať myseľ.

Čaj sa na rozdiel od kávy konzumuje najmä doma a potom až v práci. V reštaurácii si ho objednáva iba 1 % respondentov.

Polovica milovníkov čaju si do svojej šálky nedává nič, ostatní pridávajú cukor, med alebo citrónovú šťavu. Najradšej si ľudia sladia ráno a dopoludnia, popoludní a večer sa uspokoja s horkým čajom. Večer si zvolia obvykle med a citrón. Platí to však pre čierne čaje a čaje aromatizované. Ovocné, bylinkové, zelené čaje a Rooibos sa väčšinou konzumujú nedochutené.

Milovníci čaju a kávičkári sa nedajú vnímať ako  dva nezmieriteľné tábory. V mnohom sú  si dokonca podobní. Obe skupiny majú svoje obľúbené rituály a zvyky, ale vďaka širokej ponuke nápojov stále viac experimentujú . Zaujíma ich síce cena, ale kvalita je pre nich zásadnou hodnotou. Keď sa chcú prebudiť, tak s dobrou kávou, keď chcú zahasiť smäd alebo relaxovať, tak s kvalitným čajom s výraznou chuťou.

Zdroj: Erika