Kávu si môžete dopriať aj v tehotenstve

Podarilo sa, čakáte dieťatko! Okrem očakávania plného radosti čaká budúcu maminu aj množstvo obmedzení. Zrazu si nemôže dopriať mnoho potravín, ktoré miluje, ani šálku voňavej kávy. Alebo môžete?

 

Kofeín je jeden z najobľúbenejších stimulantov, ktorý konzumujeme. Nenachádza sa však len v káve, vysoký obsah kofeínu má aj čokoláda, nájdeme ho v čaji, v kakau, energetických nápojoch, v niektorých liekoch…

Počas tehotenstva sa schopnosť metabolizovať kofeín v tele ženy spomaľuje. Cez placentu sa dostáva do krvného obehu dieťatka, ktoré ho ešte nevie odbúravať. Preto sa mu v tele hromadí. Ale je to nebezpečné?

 

Káva áno, ale s mierou

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj podľa Amerického kolégia pôrodníkov a gynekológov (ACOG) si tehotné ženy nemusia počas tehotenstva a obdobia dojčenia úplne odopierať kávu. Odporúča sa však konzumovať ju s mierou – maximálne 200 mg denne.

Podľa farmakológa Iana Musgrave z University of Adelaide, ktorý píše aj pre populárno-náučný magazín The Conversation je to s kofeínom v tehotenstve takto: Mierna spotreba kávy je spojená so zdravotnými benefitmi ako zníženie rizika vzniku srdcových chorôb a cukrovky druhého typu. Primeraná spotreba kofeínu je v zásade bezpečná, ale niektoré štúdie naznačili aj inú vec – spotreba kofeínu u tehotných žien môže spôsobovať riziko potratu, prípadne môže mať negatívny vplyv na ich dieťa.“

Skoršie štúdie naznačovali, že bezpečná dávka je mierne pod hranicou 300 mg kofeínu denne, ale ukázalo sa, že spomínané štúdie vychádzali z obmedzeného množstva dát. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) preto znížil odporúčanú dennú hranicu na 200 miligramov kofeínu.

 

Šálku, dve alebo viac?

Koľko kávy teda môžete vypiť? „Množstvo kofeínu v káve sa líši podľa druhu kávy, ale aj podľa spôsobu jej prípravy. Kofeín sa uvoľňuje z kávy ako posledný, takže malé espresso ho obsahuje menej ako káva dlhšie prekvapkávaná alebo filtrovaná,“ vysvetľuje baristka a znalkyňa kávy Monika Matúšová z pražiarne Zlaté Zrnko.

Tehotná si tak môže dopriať jednu šálku silnej kávy, ale dve šálky stredne silnej kávy denne.

K dennému príjmu kofeínu však treba prirátať aj jeho ďalšie zdroje. Šálka čaju môže mať od 20 do 120 mg kofeínu, šálka kakaa či 100 gramov horkej čokolády 3 až 32 mg.

Kofeín sa nachádza aj v kolových a v energetických nápojoch (50 – 160 mg v plechovke) a v niektorých liekoch na bolesť.

Káva bez kofeínu

Riešením, ako si vychutnať šálku kávy, ale bez rizika, že dieťatko bude vystavené vplyvu nadmerného množstva kofeínu, môže byť bezkofeínová káva. „Aj tá v skutočnosti obsahuje kofeín, ale v minimálnom množstve, šálka takejto kávy môže mať 2 až 4 mg kofeínu,“ hovorí M. Matúšová zo Zlatého Zrnka.

Upozorňuje však na to, že nie je jedno, akým spôsobom bol kofeín z kávy odstránený.Dá sa to urobiť bez chémie, takzvaným švajčiarskym vodným procesom, alebo chemicky pomocou rozpúšťadiel, napríklad chloroformu,“ vysvetľuje odborníčka.

Ako však budúca mama, milovníčka kávy, ale v tomto obore laička, zistí, akým spôsobom bola káva zbavená kofeínu? „Odkofeínovanie je zložitý proces, náročný na čas aj peniaze. Aj následné praženie zŕn si vyžaduje špeciálny prístup. Chemický spôsob odkofeínovania je o niečo rýchlejší a lacnejší, čo sa prejaví aj na cene kávy. Pražiarne, ktoré sa vybrali nechemickou cestou, musia tento spôsob pretaviť do ceny, takže tá môže byť okrem chuti vodítkom, podľa ktorého si vyberiete kvalitnú bezkofeínovú kávu,“ odporúča baristka.

 

Koľko je v tom kofeínu?

Zdroj kofeínu Objem Množstvo kofeínu v mg
Filtrovaná káva 240 ml 100
Espresso 30 ml 60
Čaj 150 ml 32
Horká čokoláda 150 ml 4
Energetický nápoj 330 ml 80
Mliečna čokoláda 30 g 20
Kola 330 ml 39
Bezkofeínová káva 240 ml 2
Kakao 240 ml 26

 

Zdroj: Simona N.