Včelári tvrdia, že „medová hitparáda“ sa nedá len tak ľahko vytvoriť. Zhodujú sa však v názore, že je lepšie kupovať med od overeného, poctivého výrobcu, ako kupovať „mačku vo fľaši s medom“.
Agátový med je jemný, lahodný, odporúča sa najmä deťom, respektíve, všetkým ľuďom s citlivým jazýčkom. Lipový med je zase veľmi aromatický a práve preto nechutí každému. Odborníci však nedajú dopustiť na prírodný, plastový, krémový med, ktorý neprešiel spracovaním, filtráciou a zachováva si tie najlepšie vlastnosti, s ktorými ho príroda vyrobila. Plástikový med vyhľadávajú aj alergici. Ide totiž o nefiltrovaný med, v ktorom sa nachádza aj peľ. Apiterapia odporúča zjesť v jeseni a v zime každý deň čajovú lyžičku takého medu, a to podľa druhu alergie – buď jarný, alebo letný kvetový med, v ideálnom prípade z regiónu, v ktorom alergik žije. Priaznivý účinok plastového, nefiltrovaného kvetového medu s obsahom peľu na priebeh alergie zatiaľ nebol dokázaný žiadnou štúdiou, ale prax ukázala, že keď nastane kritické obdobie alergika, priebeh alergie je omnoho miernejší.
Ak chcete čo najvýživnejší med, zistite si u včelára, kam jeho včely lietajú. Čisto repkový alebo slnečnicový med je síce chutný, ale miešaný kvetový alebo lesný med obsahuje širšie spektrum živín.
Ak na vianočné oblátky zháňate tekutý med, vyberte si napríklad agátový. Ten vydrží v tekutej forme pol roka aj rok. Avšak, vo všeobecnosti, jarné medy, zmiešaný kvetový alebo repkový kryštalizujú najrýchlejšie, v priebehu troch týždňov. Kryštalizácia však nie je nič zlé, je to prirodzený proces, ktorý na kvalitu medu nemá vplyv.
Ak chcete z medu vyťažiť maximum, nedávajte ho do horúceho čaj, tak ho len znehodnotíte. Najlepšie je, dať si lyžičku medu priamo do úst a nechať ho, nech sa pomaličky rozpustí v ústach, nech sa nám labužníckym tempom premiestňuje hltanom až do brucha, aby liečil už cestou do nášho tela.
Pripravila Alžbeta