Nespavosť predstavuje pre veľkú časť populácie výrazný problém. Nekvalitným spánkom totiž trpí stále väčšie percento ľudí. Dnes zhruba každý tretí z nás.
Priemerná dĺžka spánku by sa mala pohybovať medzi 7 až 8,5 hodinami. Keď sa človek prebudí svieži a plný energie do ďalšieho dňa, môže si s pokojným svedomím povedať, že sa dobre vyspal. Pokiaľ tomu tak nie je, siahne po bylinkách alebo doplnkoch stravy s účinnými látkami napríklad kozlíka lekárskeho a medovky, chmeľu či mučenky.
Nespavosťou trpí veľa ľudí, zvlášť v staršom veku. Napriek tomu, ešte nedávno sa nepovažovala za vážne ochorenie a záujem lekárov o ňu bol vedľajší. V súčasnej dobe je tomu už našťastie inak. Môže za to stále väčší počet nespavcov. Podľa oficiálnych správ trpí nespavosťou 10-15 % obyvateľov. Skutočný počet je však podstatne vyšší.
A aké sú najčastejšie príznaky nespavosti? Predovšetkým ťažké zaspávanie, ktoré trvá dlhšie ako 30 minút po zaľahnutí, a časté či skoré prebúdzanie. Po zlom spánku nasleduje únava behom dňa, poruchy sústredenia a pamäti, podráždenosť, náladovosť, bolesť hlavy, a najmä strach z ďalšieho „nevyspania sa“.
Pri dlhodobej nespavosti môže dôjsť až k úzkostným poruchám, ktoré vedú k závažným psychickým ochoreniam. Nespavosť a depresie bývajú častou príčinou pracovnej neschopnosti. A čo viac, „vďaka“ nespavosti a depresiám sa život môže skrátiť až o 10 rokov.
Čo teda robiť, aby ste mali kvalitnejší spánok? Dôležitá je správna spánková hygiena, teda úprava režimu v priebehu dňa a zaspávania. Pomôcť môže samozrejme farmakoterapia, kúpeľná a fyzikálna liečba, či akupunktúra.
Okrem klasickej liečby môžete vyskúšať aj rôzne podporné prostriedky, doplnky stravy, bylinné čaje a či tzv. babské rady. A tie znejú:
- Uložte sa k spánku medzi 21. – 22. hodinou, kedy býva spánok najzdravší.
- Vyvetrajte miestnosť, v ktorej spíte. Dbajte na čistotu a strednú vlhkosť.
- Skúste, či nie ste citliví na magnetické silové polia – hlava by mala smerovať na sever a nohy na juh.
- K spánku sa ukladajte čistí a uvoľnení. Kúpeľ s pridaním určitých olejov či bylín môže byť upokojujúci.
- Prádlo, v ktorom spíte, by malo byť pohodlné, bavlnené alebo hodvábne, určené iba na spánok. Je vhodné ho často prať, vetrať a vystavovať na slnku.
- Oblečte si na noc okrem iného aj teplé froté ponožky s voľným okrajom (gumičkou).
- Zaraďte pred zaľahnutie na lôžko rituál k lepšiemu navodeniu spánku – krátke čítanie knihy apod.
- Dajte si pred spaním hrnček ohriateho mlieka osladeného medom alebo kakao.
- Ak ležíte v posteli a snažíte sa zaspať dlhšie ako 30 minút, vstaňte a choďte žehliť alebo robiť niečo, čo vás inak nebaví. Po nejakom čase sa ospalosť dostaví.
Obľúbeným a účinným doplnkom stravy, ktorý prinesie úľavu je GS Dormian Rapid. Obsahuje maximálne možné množstvo účinných látok kozlíka lekárskeho a vysoké dávky extraktov medovky, chmeľu a mučenky. Látky použitých bylinných extraktov napomáhajú dobrému a kvalitnému spánku a vďaka vyváženej kombinácii všetkých týchto látok je zaručená stabilná účinnosť prípravku. Účinné látky obsiahnuté v GS Dormian Rapid sú uchované v inovovanej, rýchlo sa rozpadajúcej kapsule, vďaka ktorej sa uvoľnia už za 4 minúty od podania. Vďaka tomu je zaručené rýchle a prirodzené zaspávanie, kľudný a posilňujúci spánok počas celej noci a celkové zvýšenie kvality spánku.
GS Dormian Rapid nájdete vo všetkých lekárňach alebo v eshope.
Zdroj: Katarína D.