Vyskúšajte liečenie šťavami a telo sa vám odvďačí.
Niekedy si ani neuvedomujeme, aké účinné vedia byť rôzne bylinné čaje, odvary, tinktúry, oleje, sirupy, či kúpele. Niektoré pôsobia na celkové posilnenie organizmu, iné čistia krv, hoja rany, ničia baktérie a pôsobia dezinfekčne. Ďalšie zasa chránia pri podráždení dýchacích ciest a tráviacej sústavy, alebo povzbudzujú činnosť srdca a nervov.
V knihe Liečenie šťavami predstavuje autorka, odborníčka na prírodnú medicínu, jednoduché recepty na čo najlepšie využitie byliniek, ktoré by nemali chýbať ani v jednej domácej lekárničke.
Liečivé čaje, tinktúry, mastičky, odvary a zápary, vína, oleje, masky a pod. priaznivo pôsobia pri rôznych zdravotných či kozmetických problémoch a umožnia vám starať sa o svoje zdravie v súlade s prírodou.
K liečivým šťavám z byliniek a z rôznych plodov prírody pripojila autorka aj zopár zdravých kulinárskych receptov.
Pobolieva vás hrdlo, škriabe vás v ňom, ťažko sa vám prehĺta?
V knihe nájdete niekoľko receptov.
Napríklad Šalviový čaj na kloktanie. Lyžičku byliny zalejte pol litrom vriacej vody a niekoľkokrát denne kloktajte. Kloktanie pomáha aj pri silných ochoreniach hrdla, pri jeho zápale.
Výborná je aj Propolisová tinktúra – 10 kvapiek tinktúry nalejete do pol pohára teplej vody a niekoľkokrát denne kloktajte. Prináša to vynikajúce výsledky aj pri paradentóze a iných zápalových stavoch v ústnej dutine. Recept na prípravu propolisovej tinktúry nájdete v knihe Liečenie šťavami.
Autorka Jadwiga Górnicka je známa poľská liečiteľka a lekárka, vynikajúca odborníčka na prírodnú medicínu a na vnútorné choroby. Má za sebou 60-ročnú prax, počas ktorej dokázala prírodnými metódami vyliečiť tisíce pacientov.
Octy, oleje a masti
Levanduľová masť
Hrsť kvetov levandule nasypte do 1/2 l olivového oleja a 2 hodiny nechajte vo vodnom kúpeli. Celú noc macerujte a potom prefiltrujte cez plátno alebo gázu. Skladujte v chladničke. Používajte na suchý ekzém.
Nechtíková masť
Zohrejte 50 g domácej masti (bez škvariek) a pridajte 4 hrste nadrobno nasekaných listov, kvetov a stoniek nechtíka.
Len čo sa masť začne škvariť, odstavte ju zo sporáka a prikrytú nechajte odstáť. Na druhý deň ju znova zahrejte, prelisujte cez ľanovú utierku a rozdeľte do malých téglikov, napr. po kréme.
Touto masťou sa liečia zápalové stavy kŕčových žíl, chrasty v nose, omrzliny, popáleniny, plesňové infekcie. Choré miesto po natretí prekryte obväzom.
Iný recept: 10 lyžíc čerstvého alebo sušeného kvetu nechtíka varte 45 minút v 300 ml vody. Prefiltrujte. Pridajte 250 g slaniny a varte, kým sa voda neodparí. Masť je účinná na vredy a popáleniny.
Ľubovníkový olej
Môže sa pripraviť 3 spôsobmi:
1. 500 g čerstvých kvetov, olivový olej, 1/2 l bieleho vína macerujte 5 dní, potom varte vo vodnom kúpeli, kým sa víno neodparí. Olejom navlhčite gázu a použite ju ako obklad na rany, popáleniny alebo vredy, alebo na masírovanie pri reumatických bolestiach.
2. Kvety nazbierané za slnečného dňa zalejte olivovým olejom tak, aby boli zakryté. Nádobu uzavrite a na niekoľko týždňov ju odložte na slnko alebo na teplé miesto. Olej dostane červenú farbu. Preceďte kvety a olej uchovávajte v tmavej fľaši. Takto pripraveným olejom si natierajte tvár (v smere hodinových ručičiek, nikdy nie naopak). Môže sa použiť aj na premasírovanie pri bolestiach chrbta, svalov, pri reumatizme, ischiase a bolestiach brucha u malých detí. Pri popáleninách má lepšie účinky ľanový olej.
3. 50 g čerstvých kvetín navlhčite v 50 ml 95-percentného liehu, pridajte 250 ml slnečnicového oleja a vložte do misky nad paru. Zohrievajte 2 hodiny, kým sa kvety nezačnú rozpadať, a preceďte. Sýtočervenú tekutinu nalejte do fľaše. Používajte na liečbu kožných ochorení ako zábaly a na oplachovanie.
Desiatky liečivých receptov nájdete v novinke Liečenie šťavami.