Liečivé účinky slaniny

slanina

Čo viete o slanine? Tiež máte v sebe zafixované, že je priveľmi mastná a nezdravá? Mýlite sa. Mýty o nezdravých tukoch, ktoré slanina vraj obsahuje, odborníci už našťastie vyvrátili. A navyše, opäť platí, že aj u nás máme hodnotné potraviny, ktoré sa pokojne vyrovnajú svetoznámym ingredienciám… Slanina si zaslúži našu pozornosť. 

Rozdiel medzi medzi slaninou a masťou z nej je nepatrný. Pokiaľ ide o zloženie. V masti zostáva väčšina potrebných látok aj po tepelnej úprave, počas ktorej sa zo slaniny vyškvarí, no surová slanina má pár bonusov o ktorých je dobré vedieť.

Na úvod pár čísiel. Slanina je jediný masový výrobok, ktorý má v sebe okolo 150 rôznych látokVšetky, samozrejme, nie sú zdraviu prospešné, a tak sa odporúča konzumovať ju len v malých množstvách. Čerstvá slanina obsahuje v sto gramoch 0,44 mg vitamínu B1 (tiamin, aneurin), 0,16 mg vitamínu B2 (riboflavin), 0,35 mg vitamínu B6 (pyridoxin), 0,50 mg vitamínu E (tokoferol), tiež minerály – 13 mg vápniku, 0,8 mg železa, 108 mg fosforu a pod. Nie sú to síce veľké čísla, ale spoločnou kombináciou dokážu zložky obsiahnuté v slanine divy.

Nás zaujali aj ďalšie látky, v nej obsiahnuté. Ide najmä o polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samé. Bez týchto kyselín náš organizmus nedokáže správne fungovať a dôležité sú najmä pre hormonálny systém. Druhá zaujímavá látka v slanine je kyselina arachidonová, ktorá pôsobí ako regulátor metabolizmu cholesterolu v tele. To znamená, že táto kyselina čiastočne rozloží cholesterol, ktorý konzumujeme s jedlom. Ďalšia významná zložka slaniny je kyselina hyalurónová. Jej význam sa vyzdvihuje najmä v kozmetike a v prípravkoch proti starnutiu pokožky.

Kozmetické prípravky zo slaniny
Keď sa raz ktosi obrátil na lekára z Tunisu a požiadal ho, aby mu priniesol vzácny marocký olej na suché lakte, ten povedal, že keby nebol moslim, nekupoval by drahý  arganový olej ale získal by olej zo slaniny „nečistých“ prasiat… Posledné vedecké štúdie potvrdzujú, nielen to, že tuk v slanine je podobný olivovému oleju, ale tiež arganovému. V tomto prípade ide o vzácne lipidy obsiahnuté v slanine v porovnateľnom množstve ako sú v marockom oleji. Keďže tuky v slanine sú organické (živočíšne), s pleťou výborne reagujú a účinok lipidov je vyšší, ako u syntetických výrobkov.
Proti suchej pleti a vráskam
Naša pokožka, tým že starne, dokáže v sebe viazať stále menej vlhkosti. Jej prirodzený obsah hyalurónu klesá. Pružnosť pokožky sa znižuje. Objavujú sa prvé jemné vrásky. Naviac, pleť je suchá a často dochádza k odlupovaniu malých šupín okolo nosu, na brade a za ušami. Naše babičky si nemuseli kupovať drahé oleje a mastičky. Úplne im postačila obyčajná slanina a masť z nej vyškvarená. Ako na to? Nakrájajte čerstvú slaninuna tenké malé pásiky a priložte si ich na pleť v miestach, kde sa tvoria vrásky (okolo očí, na čelo). Ukazovákom jemne krúžte pol minúty každým pásikom slaniny po pokožke a potom nechajte pôsobiť 20 – 30 minút. Pokožka bude jemnejšia a vrásky sa po pár kúrach začnú vyhladzovať dodaním hyalurónu zo slaniny.
Slaninový píling
Proti suchej pleti a šupinkám sa odporúča najprv slaninový píling – plátky slaniny potrieme malým množstvom sódy bikarbóny a potierame postihnuté miesta, kým sa šupinatá koža neodstráni. Netlačíme. Naše pohyby musia byť jemné. Po pílingu slaninu umyjeme v teplé vode, osušíme kuchynskou utierkou a priložíme na miesta, ktoré sme predtým ošetrovali. Necháme minimálne štvrťhodinu pôsobiť a potom opláchneme vlažnou vodou s hydratačným mydlom.