Makrobiotika je umenie zdravo sa stravovať a predĺžiť si prostredníctvom toho svoj pobyt na zemskom povrchu. Hovorí o tom už samotný názov, ktorý vznikol spojením slov makros (dĺžka) a bios (život). V súčasnosti je tento spôsob obživy dosť rozšírený a veľa ľudí už podľa neho žije, alebo o ňom niečo počulo. Čo konkrétne však tento druh stravovania obnáša?
Hlavnou zásadou makrobiotiky je konzumácia stravy, ktorá sa dopestuje, či dochová v blízkosti vášho bydliska a zároveň stravy, ktorá je chovaná, či pestovaná organicky, resp. ekologicky. Makrobiotika pozostáva z veľkej časti z rastlinnej stravy, no nie je len spôsobom stravovania, ale snaží sa aj ochraňovať životné prostredie. Tým, že uprednostňuje domáce zdroje, šetrí ovzdušie od palív, potrebných na ďalekú prepravu potravín. Vďaka tomu, že konzumuje prevažne rastlinnú stravu, šetrí náklady na energie. Odmieta tiež konzumovať „umelé“ geneticky modifikované potraviny, ako aj chemicky konzervované, či ošetrované potraviny.
Odporúčajú ju aj lekári. Podľa mnohých výskumov je totiž práve makrobiotický spôsob stravovania tým najoptimálnejším zo zdravotného hľadiska. Tento spôsob stravovania je vhodný aj pre ľudí trpiacich rakovinou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, či inými vážnymi chorobami. Makrobiotika znamená návrat k prírode, rešpektovaniu je zákonitostí a uprednostňovaniu jej darov v čo najprirodzenejšej forme. Ide o jeden z najstarších a najoverenejších stravovacích systémov, ktorý dokázateľne prospieva ľudskému zdraviu.
Ako by mal vyzerať makrobiotický jedálniček? Až 50% stravy by mali tvoriť celozrnné obilniny, 35% zelenina, 10% strukoviny a zvyšných 5 % polievky. Obmedzená je konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov, aj mäsa. To je dovolené len v malom množstve a výlučne z biologického chovu. Stravu si však môžete spestriť napríklad orechmi, ovocím, rybami, či rôznymi semenami – avšak opäť len s tými, ktoré sa prirodzene vyskytujú a rastú vo vašom okolí.