Tento nepríjemný kozmetický problém postihuje bez rozdielu veku dámy s nadváhou, štíhle slečinky, ale aj vrcholové športovkyne ( dodám, že aj mužov, ale tým tento článok nie je venovaný). Zistite, prečo sa tento nerovnomerný hrboľatý povrch začne vytvárať v podkožnom tkanive a začnite ho postupne odstraňovať. Je čas na zmenu životného štýlu milé dámy…
Čo je celulitída?
Aj keď sa vizuálne celulitída javí ako problém najmä žien s nadváhou až obezitou, nie je tomu celkom tak. Aj štíhle ženy s relatívne nízkym, dokonca aj optimálnym množstvom podkožného tuku, môžu mať problém s celulitídou. Výraz vznikol z latinského slova „celulitis“, čo znamená „zápal buniek“. Pomerne výstižný je laický názov „pomarančová koža“, presne charakterizujúci vzhľad kože človeka trpiaceho celulitídou. Alternatívna medicína ju popisuje ako hromadenie odpadových látok v tkanivách. Tieto nečistoty sú vo vačkoch väznené medzi tukovými bunkami a väzivom.
Ako vzniká celulitída?
Celulitída je výsledkom procesu, kedy sa zásoby „uväznených“ tukov obtiažne uvoľňujú z podkožia, tým sa rozvíjajú a napodobňujú obezitu. V postihnutých miestach sa tukové bunky spájajú do hrubých hroznovitých strapcov, stláčajú cievy a tlačia aj na horné vrstvy kože. Zhoršené prekrvenie bráni na jednej strane zásobovaniu buniek dôležitými výživnými látkami, na druhej strane sa spomaľuje vylučovanie odpadových látok lymfatickými cestami. V tukových bunkách sa tieto splodiny metabolizmu zadržiavajú, čo má za následok zväčšovanie ich objemu, a to sa napokon prejaví na povrchu kože. Výsledkom sú neestetické preliačeniny a kopčeky pripomínajúce kôru pomaranča.
Pomarančová koža je spôsobená z veľkej časti vodou, ale významnú úlohu pri nej zohráva tuk a odpadové látky, ktoré sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva. Usadzovanie spôsobuje nedostatočná funkcia lymfatických ciev a zlé prekrvenie, čo je následkom zlého životného štýlu.
Príčiny vzniku tohto procesu sú:
- nesprávna výživa zložená v prevažnej miere z polotovarov (kombinácia jednoduchých cukrov a nezdravých tukov)
- príliš drastické (nízko kalorické) dlhodobé diéty – telo sa bráni „energetickému kolapsu“ tým, že prepne metabolizmus z režimu spaľovania tukov do režimu ukladania tukov
- spomalený metabolizmus ako výsledok bodu 2, resp. vekom
- hormonálne zmeny, resp. nerovnováha v hormonálnom systéme
- dehydratácia
- nedostatok fyzickej a pohybovej aktivity
- dysfunkcia, resp. nedostatočnosť lymfatického systému
Ako sa zbaviť celulitídy?
- Výskum preukázal súvislosť medzi znečistením organizmu a vznikom celulitídy z priemyselne spracovaných potravín (polotovarov). Tie sú totiž priam až „napchaté“ jednoduchými cukrami, nevhodnými tukmi a rôznymi aditívami – farbivá, ochucovadlá, atď.). Všetky tieto prispievajú ku nahromadeniu toxínov a nestrávených metabolitov. Vyhýbajte sa preto alkoholu, tabaku, nadmernému kofeínu, pochutinám ako majonéza, hotové šalátové dresingy, kečup, strave bohatej na nasýtené tuky, ako sú vyprážané jedlá, nepoužívajte prepáleného oleja, obmedzte stravu bohatú na živočíšne tuky, nekonzumujte skryté tuky v potravinách ako sú údeniny, zmrzlina, čokoláda, keksy, tyčinky, zemiakové lupienky, biele pečivo, jedlá rýchleho občerstvenia. Jedzte veľa čerstvej zeleniny a primerané množstvo ovocia. Výrazne si môžete tento príjem zvýšiť pitím „smoothies“.
- Konzumujte stravu vyváženú tak z pohľadu hlavných 3 makroživín (bielkoviny, sacharidy a tuky), ale aj nie príliš kaloricky poddimenzovanú. Dlhodobými drastickými diétami si skôr situáciu zhoršíte ako zlepšíte. Občasné „hladovanie“ alebo u nás známy „pôst“ v dĺžke 12 – 18 hodín je veľmi užitočný na rozbehnutie procesu spaľovania podkožného tuku. Ale ďalšie dni už hladovať nesmiete! Telo sa začne brániť – zablokuje využívanie energetických zásob (tuku) a začne využívať vašu svalovú hmotu! A tento proces je u žien nezvratný…
- Konečným výsledkom bodu 2 je spomalenie metabolizmu. To môže nastať aj pribúdajúcim vekom, pretože sa znižuje sekrécia vášho základného hormónu – estrogénu. Estrogén v tele je zodpovedný za rozloženie tukových buniek
- Hormonálnu nerovnováhu si môžete spôsobiť aj antikoncepciou alebo substitučnou hormonálnou terapiou.
- Dôležitý je dostatočný príjem tekutín 2,5 – 3 litre denne. Ak nie ste zvyknuté dostatočne piť, zvyšujte množstvo vypitej vody postupne, aby ste nezaťažili obličky. Okrem čistej vody sú vhodné aj detoxikačné čaje. Detoxikačnú činnosť pečene podporí Pestrec mariánsky, čaj z Chaluhy bublinatej. Z výživových doplnkov je na prečistenie vynikajúca Yucca, ktorej účinné zložky saponíny „odmasťujú“ a čistia črevnú sliznicu od usadenín a tým podstatne zlepšujú prechod prijatých živín do krvného obehu.
- Bez pohybu to jednoducho nepôjde. Udržiavajte sa vo forme kombináciou posilňovacích tréningov so závažím, intervalových kardio tréningov (HIIT) a jogou, resp. powerjogou. Posledné menované vám výrazne pomôžu naštartovať obeh lymfatického systému. Ten je totiž pri zbavovaní sa celulitídy najdôležitejší. Prečo?
- Správna funkcia lymfatického systému totiž zohráva hlavnú úlohu pri vylučovaní toxínov . Lymfa sa šíri telom cez lymfatické uzliny, ktoré slúžia ako prvý filter. Zachytia niektoré nečistoty, zvyšok lymfy ide ďalej až do pečene a obličiek. Takto funguje, pokiaľ dodržujeme správnu životosprávu, zdravo jeme a pohybujeme sa. Toxíny sú normálnou súčasťou nášho života, nesmieme nimi však náš organizmus zahltiť vyššie uvedenou činnosťou. Pokiaľ náš lymfatický obeh pravidelne „nepovzbudzujeme“ pohybom, či lymfo – drenážnymi masážami, toxíny zostávajú v tele a hromadia sa hlavne v blízkosti lymfatických uzlín. Nedostatok pohybu, jednostranná záťaž, ochabnuté svaly sú najčastejšou príčinou nedostatočného odvodu lymfy a hromadenia toxínov v tkanivách.
Boj s celulitídou si vyžaduje trpezlivosť a pevnú vôľu. Budem vám veľmi držať palce !!!