Mlieko je dokonalý a najprirodzenejší nápoj, s ktorým sa ľudský jedinec stretáva ihneď po narodení. Je pre nás po celý život v rôznych formách nenahraditeľnou súčasťou výživy.
Pravidelné pitie mlieka a konzumácia mliečnych výrobkov „robí dobre“ nielen nášmu zdraviu, ale prospieva aj kráse. Vďaka prísunu všetkých živín a prospešných látok, ktoré mlieko obsahuje, „rozkvitá“ pokožka, vlasy, nechty a zuby sú krajšie a pevnejšie a pozitívne to vplýva aj na postavu.
Vedecké štúdie poukazujú nato, že mliečne výrobky ako súčasť vyváženej a pestrej stravy majú okrem svojej výživovej hodnoty tiež množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Mlieko a mliečne potraviny prispievajú k správnemu vývoju kostí a nízkotučné mliečne výrobky navyše podporujú kontrolu optimálnej telesnej hmotnosti.
Čo teda mlieko obsahuje?
· Mliečne bielkoviny– sú základnou súčasťou bunkových štruktúr, medzibunkových tkanív, hormónov a enzýmov. „Majú vysokú stráviteľnosť, preto sú ľahko prijímané a dobre vstrebávané v črevách a prinášajú ľudskému organizmu všetky dôležité aminokyseliny potrebné pre jeho vývoj.“ – vysvetľuje odborník na výživu a gastroenterológ MUDr. Peter Minárik.
· Mliečny tuk– má energetickú a ochrannú funkciu. Je bohatým zdrojom vitamínu A, obsahuje však aj vitamíny D, E a F.
· Mliečny cukor – laktóza– má vo výžive podobnú funkciu ako iné sacharidy. Je prevažne zdrojom rýchlej a ľahko využiteľnej energie. U väčšiny mliečnych výrobkov je laktóza, alebo jej časť, premenená na kyselinu mliečnu, ktorá má tiež mimoriadny význam. V potravinách zabraňuje vzniku a rozvoju nežiaducej hnilobnej mikroflóry a pôsobí ako prirodzený konzervant. Podobne pôsobí aj v celom tráviacom trakte, najmä v hrubom čreve, ktoré tak chráni pred negatívnym pôsobením hnilobnej mikroflóry.
· Vápnik– Podľa MUDr. Petra Minárika je jeho príjem do organizmu z mlieka a mliečnych výrobkov jedinečný. „Jeho zvýšená spotreba je nevyhnutná u malých detí a tiež u dospievajúcej mládeže, tehotných a dojčiacich žien, ale aj u starších ľudí. Nedostatok vápnika spôsobuje veľmi závažné ochorenia kostí – osteoporózu a osteomaláciu, poruchy zrážanlivosti krvi, problémy s činnosťou obličiek a pod. Vo výžive našej populácie zabezpečujú mliečne výrobky asi 70% prísunu vápnika. Zvyšok je doplňovaný zeleninou a ovocím (16%), vodou (7%), cereálnymi produktami (4%), mäsom a rybami (3%).“
Preto zaraďte mlieko alebo mliečne výrobky do každodenného jedálnička. Je už len na vás, čomu dáte prednosť – ponúka sa široká paleta produktov, napríklad maslo, syry, jogurty, kyslomliečne výrobky, bryndza a pod.
Viac informácií nájdete na www.bieleplus.eu.