Leto je v plnom prúde a väčšina ľudí si užíva slnko, more či letnú turistiku. Nájdu sa však aj takí, ktorí letný oddych vymenia za pot v tvári, oblečú si montérky, vyhrnú rukávy a pustia sa do menších či väčších stavebných úprav svojich domov, bytov alebo chalúp. Pri rozsiahlejšej „prerábke“ domácnosti to má často spočítané aj staré kúrenie. Odborníci zo Slovakia Energy vám poradia, ako si vybrať nové, ktoré nezruinuje váš rozpočet a zároveň ochráni aj pred najtuhšími mrazmi.
Skôr, ako sa pustíte do rekonštrukcie kúrenia, majte na pamäti, že optimálnu vykurovaciu sústavu dosiahnete súhrou viacerých parametrov, akými sú zdroj tepla, orientácia bytu/domu na svetové strany, zateplenie vonkajších stien, plocha a kvalita zasklených výplní, prevádzkové požiadavky užívateľa domácnosti, ako aj klimatické podmienky, v ktorých sa nehnuteľnosť nachádza.
Hospodárny zdroj tepla
Srdcom vykurovacieho systému je kotol. Jeho rozhodujúcou vlastnosťou je energetická účinnosť poukazujúca na to, koľko vás budú stáť ročné náklady za vykurovanie. Od 26. septembra nájdete túto informáciu na energetických štítkoch (tak, ako ich poznáte z iných elektrických spotrebičov), ktorými budú musieť byť označené všetky bežne používané zdroje tepla v domácnosti. Pri výbere nového kotla treba zohľadniť cenu a dostupnosť paliva, úsporu energie, ale aj šetrnosť voči životnému prostrediu.
Palivo podľa komfortu
Najrozšírenejším palivom je plyn, pretože je dostupný takmer na celom Slovensku. Jeho výhodou je, že predstavuje čistý, spoľahlivý a cenovo prijateľný zdroj energie. Moderné plynové kotle ponúkajú z pohľadu vstupných nákladov najlacnejšiu cestu k zabezpečeniu tepelnej pohody. V porovnaní so staršími modelmi sú úspornejšie o 20 až 30 %. Navyše, pri kondenzačných kotloch sa úspora nákladov pohybuje až na úrovni 35 %. Komfortnú a ekologickú prevádzku získate aj pri elektrických kotloch. Ponúkajú rýchlejšiu a lacnejšiu inštaláciu, minimálnu údržbu, ale vykurovanie je cenovo náročnejšie.
Nie je teleso ako teleso
Dnes nájdete v ponuke celú škálu rôznych typov radiátorov od štandardných po dizajnérske kúsky. Najčastejšie sa používajú doskové oceľové a v kúpeľniach tzv. rebríky, ktoré v nejednej domácnosti slúžia aj na sušenie uterákov. Ich výhodou je pomerne jednoduchá regulácia teplôt a nižšia obstarávacia cena ako pri podlahovom kúrení. Vykurovacie telesá zabudované v podlahe však prinášajú komfortnejšiu tepelnú pohodu, keďže teplo sa do interiéru prenáša sálaním z podlahy. V spojení s kondenzačným kotlom a dobrou reguláciou môžete ušetriť 15 až 20 % nákladov oproti štandardnému kotlu a radiátorom.
Nebojte sa kombinovať
Ideálnou voľbou je využívanie viacerých zdrojov tepla. Ušetria peniaze na účte a budete nezávislí od výpadku jedného druhu energie. Kombinovať môžete napríklad plynové kúrenie s elektrickými konvektormi, kúrením v krbovej vložke či slnečnými kolektormi, ktoré sú vhodné najmä na ohrev teplej vody. Nákladnejšiu investíciu, ale lacnejšiu prevádzku, dosiahnete pri využívaní tepelného čerpadla, ktoré dokáže premeniť teplo zeme, vody alebo vzduchu na tepelnú energiu.