Na Gerlachu bude v septembri rušno

September sa vo Vysokých Tatrách nesie v znamení výstupov na najznámejšie slovenské končiare. Veľkej popularite sa tradične teší najmä Gerlach, pričom doterajší charakter počasia naznačuje vyšší záujem turistov.

Výstup na Gerlach majú povolený iba horolezci, certifikovaní horskí vodcovia a ich klienti. Na Slovensku momentálne pôsobí približne 40 aktívnych horských vodcov, na Gerlach však vodia turistov aj poľskí horskí vodcovia a taktiež samostatne vystupujú horolezci. Z tohto dôvodu sa ťažko odhaduje počet zrealizovaných výstupov. „Pri objednávaní výstupu by si záujemca mal kvôli vlastnej bezpečnosti určite overiť, či má horský vodca medzinárodný certifikát UIAGM,“ vysvetľuje horský vodca Miki Knižka z Mountain ProGuiding, s. r. o.

Vzhľadom na limitované možnosti horských vodcov je potrebné si výstup objednávať s predstihom, minimálne dva až tri týždne vopred, a to hlavne vtedy, ak sa jedná o sobotu a nedeľu. Keď potrebujete aj ubytovanie, pobyt treba rezervovať oveľa skôr. „Pokiaľ je to možné, odporúčame rezerváciu termínov počas pracovného týždňa, víkendy už máme do októbra takmer vypredané,“ vysvetľuje Lenka Bolcárová z horského hotela Sliezsky dom. Viac ako 50% jeho hostí práve odtiaľto podniká vysokohorské túry na niektoré z okolitých končiarov, najviac na Gerlachovský štít.

5 X NAJ Z GERLACHU:

Najodvážnejší turisti

Na Gerlach najviac chodia Slováci, Česi a Poliaci, stretnete tu však aj Nórov, Fínov a Francúzov. Práve tieto národnosti patria k najviac zastúpeným „dobyvateľom“ najvyššej slovenskej hory. Ich priemerný vek dosahuje 40 rokov, najmladší účastník výstupu mal 7, najstarší 84 rokov. Medzi záujemcami majú zhruba rovnaké zastúpenie muži aj ženy. „Ak má človek rád hory a dobrú fyzickú kondíciu, na veku ani pohlaví nezáleží, “ dodáva M. Knižka.

Najpriaznivejšie obdobie

Vzhľadom na klimatické zmeny, ku ktorým dochádza počas posledných rokov, sa ťažko predpovedá najvhodnejšie obdobie na výstup, spravidla to však bol najmä september, kedy býva počasie v horách už ustálené. Málokto však vie, že na Gerlach sa dá zo Sliezskeho domu vystúpiť celoročne, teda aj počas zimy. Samozrejme, všetko závisí od výšky snehovej pokrývky a lavínovej situácie. Podľa horského vodcu však môže byť aj zimný výstup pri ideálnych podmienkach relatívne nenáročný.

Najvhodnejšie východisko

Najvhodnejším a najčastejším východiskovým bodom pri výstupe na Gerlach je horský hotel Sliezsky dom. Horský vodca odporúča objednať si nocľah minimálne pred samotnou túrou, aby klient mohol hneď po zobudení vyraziť. Bývalá chata aj po kompletnej rekonštrukcii na trojhviezdičkový hotel vyhovie predstavám turistov rôznych kategórií. Ponúka hotelové ubytovanie v 36 izbách a 7 apartmánoch, ale aj turistickú izbu s 20 posteľami pre menej náročných turistov. K diszpozícii je bufet, reštaurácia aj wellnes centrum, ktorý padne vhod najmä po návrate z najvyššieho štítu.

Najpopulárnejšia trasa

Najpopulárnejšia trasa, kvôli svojej relatívnej nenáročnosti, vedie cez Velickú próbu. Pre dobrodružných a skúsenejších sa určite oplatí vyskúšať horolezeckejší výstup na Gerlach – cestami Martinovka alebo Džipsiho ferata. Túry začínajú pri Sliezskom dome a ponúkajú krásne výhľady.

Najbezpečnejší zostup

Na zostup z Gerlachu sa používa prevažne Batizovská dolina. O jej bezpečnosti sa často polemizuje. „Áno, Batizovská próba a žľab sú nebezpečné, lebo na viacerých miestach je rozbitá suť. Ľudia, ktorí tam chodia na vlastnú päsť, nepoznajú vyšliapaný chodník a pri pohybe potom zhadzujú voľné kamene. Horskí vodcovia však dokážu toto riziko eliminovať,“ dodáva M. Knižka.

S čím počítať pri výstupe na Gerlach:

Prevýšenie:1100 m zo Sliezskeho domu

Náročnosť:
– technicky náročný terén s exponovanými pasážami
– dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Dĺžka túry:

8 – 10 hodín v lete, 8 – 12 hodín v zime
Výbava a kondícia:

Záujemca o výstup na Gerlach by mal mať dobrú kondíciu a skúsenosti s vysokohorskou turistikou. Do povinnej výbavy patrí pevná vysoká obuv s vibramom, nepremokavá bunda a nohavice, prípadne pršiplášť, termobielizeň a teplé oblečenie. Technickú výstroj, ako je prilba, sedák či karabína, zabezpečí horský vodca. V zime je potrebná aj lavínová výbava, mačky a cepín. Samozrejmosťou je dostatok jedla, vody a poistenie pre prípad zásahu horskej služby.

Na Gerlachu bude v septembri rušno

Zdroj: www.sliezskydom.sk