Na západe už rastú MEDVEDIE LISTY! Pesto je OUT…toto sú najzdravšie RECEPTY

Pesto, šaláty, omáčky, polievky, maslá… ak patríte medzi nadšencov cesnaku medvedieho, pravdepodobne ste si toto všetko z neho už pripravili. Napriek tomu je najzdravšie spracovanie tejto liečivky úplne iné.

 

Fermentované listy

Rovnakým spôsobom, ako sa kvasí kapusta, môžete nechať vykvasiť prakticky čokoľvek. A cesnak medvedí nie je výnimkou. Stačí ho poriadne umyť, nasoliť. Takto pripravený ho vložte do skleneného uzatvárateľného pohára, poriadne utlačte, ako keby ste utláčali sudovú kapustu. Cesnak pustí šťavu, no nie dostatok, tak ho zalejte ešte vodou tak, aby bol celý ponorený.

 

Cesnakový scrub

Potrebujete naň asi 250 g listov medvedieho cesnaku. Nasekajte ich nadrobno a zmiešajte s 50 g morskej soli. Dajte do pohára a stlačte, aby zmes pustila šťavu. Navrch dajte ešte 1 lyžicu soli a zajete asi 1 dl olivového oleja. Uzavrite a nechajte aspoň dva mesiace odležať. Potom ním ošetrujte pleť alebo využite pri varení.

Cesnakový peeling má výhodu, že si ho môžete dať nielen na pokožku, ale aj zjesť. Dajú sa ním totiž dochucovať polievky, mäso, omáčky, vajíčka… Stačí ho iba troška, je naozaj veľmi slaný. A opatrne aj so scrubom. Je poriadne silný, takže sa nehodí na citlivú pokožku.

 

Pŕhlivá kombinácia

Hrsť listov cesnaku a dve hrste listov pŕhľavy poriadne umyte. V hrnci rozpustite asi 3 PL masla, pridajte najemno nasekanú jarnú cibuľku a pridajte jemne nasekanú žihľavu. Pridajte zemiaky nakrájané na kocky, zalejte vývarom alebo bujónom a varte, kým zemiaky nezmäknú. Potom pridajte posekané listy cesnaku, varte ešte asi minútu a rozmixujte. Môžete jesť hneď alebo pridať šľahačku a už len prehriať.

K medvediemu cesnaku môžete pridať mladé lístky špenátu, šťaveľa alebo inej zelenej listovej zeleniny.

 

Zelená majonéza

Medvedí cesnak opláchnite (50 gramov) a nechajte odkvapkať. Do vysokej misky dajte
2 žĺtky, 1 PL dijonskej horčice
a 2 ČL citrónovej šťavy. Ručným mixérom hmotu vyšľahajte dohladka a za stáleho šľahania pridávajte 150 ml olivového oleja. Majonézu dajte na pol hodiny do chladničky. Nasekaný cesnakové listy pridajte k majonéze a všetko rozmixujte tyčovým mixérom. Podľa chuti zľahka osoľte a okoreňte.

Majonézu prelejte do sklenej misky alebo pohára, ozdobte kvietkami s pacibuľkami a môžete podávať. Najlepšia je čerstvá a je vhodné sú spotrebovať do 24 hodín.

 

Lahodné maslo

Najjednoduchší spôsob, ako uchovať medvedí cesnak. Budete potrebovať len maslo, medvedí cesnak a trochu soli. Mäkké maslo a ostatné ingrediencie rozmixujete, dajte do misky a odložte do chladničky.

Medvedí cesnak je najlepšie konzumovať čerstvý. Výborný je v nátierkách, šalátoch alebo len tak nasekaný na chlebe.

 

Kysnuté slimáky

Misu s cestom prikryte a nechajte na teplom mieste vykysnúť približne hodinu. Počas kysnutia pripravte náplň. Medvedí cesnak pokrájajte najemno a spolu so zmäknutým maslom premiešajte. Syr nastrúhajte. Vykysnuté cesto dajte na pomúčenú dosku a valčekom rozvaľkajte. Plát cesta natrite náplňou, posypte strúhaným syrom a zrolujte. Roládu rozkrojte na 12 slimákov. Slimáky naskladajte do vymasteného pekáča. Prikryte a nechajte kysnúť pol hodiny. Rúru predhrejte na 180 °C.

Vykysnuté slimáky potrite vajíčkom a posypte syrom. Pečte v predhriatej rúre približne 20 minút. Po upečení nechajte mierne vychladnúť a potom podávajte.

 

Medvedí olej

Sto gramov medvedieho cesnaku nasekajte, zmiešajte s dvoma lyžičkami soli a nechajte 15 minút stáť. Potom ich premiešajte so 100 ml rastlinného oleja (najlepšie s neutrálnou chuťou). Prelejte do čistých pohárov a dbajte na to, aby lístky nevykukovali nad hladinu.

Olej s medvedím cesnakom sa skvele hodí napríklad na dochucovanie zeleninových šalátov alebo ľahkých talianskych jedál. Len pozor, je silný a stačí iba pár kvapiek.

Zdroj: Zahradkar.sk