SPF sú tri písmená, s ktorými sa stretávame u sezónnej kozmetiky v lete prakticky každý deň. Automaticky predpokladáme, že čím je číslo pri skratke vyššie, tým je ochrana pred slnkom účinnejšia. Keby to bolo také jednoduché, nevídali by sme na pláži toľko spálených krkov a pliec.
Vysoké číslo SPF samo o sebe nezaručuje spoľahlivosť ochrany pred slnkom. Z päťdesiatky sa veľmi ľahko môže stať dvadsiatka, ak sa prípravok nenatrie v optimálnom množstve. Kľúčom k „nepriestrelnej“ ochrane pred UV lúčmi je ozrejmiť si, čo presne sa skrýva pod skratkou SPF a aká násobilka prináleží k číslam na obaloch fotoprotektívnej kozmetiky.
Poznajte svoj slnečný budík
Každá pokožka má individuálne nastavený slnečný budík. Keď zazvoní, treba spozornieť, koža v tom momente prestáva byť prirodzene chránená a potrebuje pomoc zvonku. Reč je o čase, za ktorý dokáže naše telo odolávať UV lúčom bez toho, aby došlo k poškodeniu. Tento čas, známy ako minimálna erytémová dávka, je určený fototypom.
„Bledšie fototypy, jednotky alebo dvojky, sa spália už za desať minút,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Katarína Poláková, PhD. Vyššie fototypy dokážu slnečné lúče blokovať o čosi dlhšie, „ale ak idem do práce desať minút pešo po slnečnej strane chodníka a som veľmi svetlunká, ryšavá, pehavá, mala by som sa určite natrieť,“ radí lekárka.
Číslo SPF (sun protection factor – faktor slnečnej ochrany) vyjadruje násobok minimálnej erytémovej dávky, alebo ešte jednoduchšie – udáva, o aký čas dokážeme vyčerpanie minimálnej erytémovej dávky oddialiť. Nie je to žiadna ťažká matematika, keď celý systém počítania aplikujete na konkrétny príklad. Máte blond vlasy, modré oči, svetlú pleť a slníte sa pri mori? Po približne desiatich minútach spozorujete, že koža červená a cítite, že štípe. Svoju minimálnu erytémovú dávku ste si vyčerpali. Ak by ste použili napríklad Daylong Extreme SPF 50+, predĺžili by ste čas ochrany pokožky z desiatich minút päťdesiatnásobne, teda na päťsto minút – a máte po starostiach. Ale…
Naozaj až päťsto minút?
Skutočne stačí natrieť sa len ráno a celý deň si užívať na pláži či na horách? Nie celkom. Spomínaných päťsto minút sa totiž vzťahuje na ideálne podmienky, ktoré sa v realite sotva darí naplniť. V priebehu dňa sa môžeme napríklad sprchovať a ak pri tom použijeme tekuté mydlo, ochranná látka z opaľovacieho krému sa z veľkej časti zmyje. Takisto z ochranného faktora „odčerpá“ aj výrazné potenie pri plážovom športovaní a trenie osuškou. Nič preto nepokazíme, ak natretie niekoľkokrát denne zopakujeme.
Dôraz treba klásť aj na samotné natieranie. Zahraničné prieskumy naznačujú, že až dve tretiny z nás si nanesú menej opaľovacieho krému, ako je jeho odporúčané množstvo, čím nevedomky znižujeme SPF faktor. Výbornou pomôckou sú preto prípravky na opaľovanie s praktickým dávkovačom a dávkovacou tabuľkou na etikete, ako napríklad Daylong kids SPF 50. Praktický „ťahák“ ocenia hlavne rodičia detí dbajúci o to, aby boli ich ratolesti chránené na sto percent. Viac užitočných informácií o ochrane kože nájdete na www.daylong.sk.