Nech sú opäť k svetu! Začnite preberať MUŠKÁTY k životu a na TOTO si pritom dajte pozor

Muškáty sú po zime v zúboženom stave a potrebujú starostlivú ruku záhradkára. Nutný je rez, nový substrát, ale na hnojenie musí nadísť správny čas.

 

Muškáty sú vo svojej podstate naozaj nenáročné rastliny, ktoré počas hlavnej sezóny potrebujú najmä dostatočnú zálievku a pravidelnú dávku hnojiva. Po zime si však ako všetko pýtajú trochu viac času. Ak ste sa rozhodli, že ich v najbližších dňoch vyberiete z pivnice a pripravíte na novú sezónu, urobte to nasledovne.

Najskôr očistiť a potom rezať

Nádoby s rastlinami preneste na miesto, kde sa vám s nimi bude dobre manipulovať. Pozberajte staré uschnuté listy na povrchu substrátu, ak niektoré neopadli, rukou ich z rastlín oberte. Následne pristúpte k rezu.

Ako prvé odstráňte poškodené a suché výhonky. Následne vykonajte hlboký rez, ktorého podmienkou je ponechanie výhonkov s dvomi až tromi púčikmi, z ktorých v tomto roku vyrastú nové výhonky.

Máte hotovo? Presaďte ich!

Substrát z minulého roka nemá muškátom, čo ponúknuť. Preto ich po zrezaní presaďte, ideálne do čistej nádoby. Na výsadbu použite substrát určený na muškáty, ale vhodný je aj univerzálny. Oba môžete ešte „vylepšiť“ pridaním hydrogélu, ktorý pomôže pri hospodárení s vodou.

Nezabudnite na drenážnu vrstvu. Muškáty, najmä previsnuté a anglické, neznášajú trvalé premokrenie.

Nezabudnite
Pri pestovaní muškátov je veľmi dôležité, aby boli nádoby, do ktorých rastliny vysadíte, dokonale čisté, zbavené zvyškov starého substrátu. Ak nie sú celkom nové, vyumývajte ich horúcou vodou a dezinfikujte, napríklad niektorým z prípravkov proti plesniam určených na použitie v domácnosti. Nechajte pôsobiť, najlepšie cez noc, a na druhý deň opäť dôkladne vypláchnite horúcou vodou.

Rezom ošetrené, presadené muškáty presťahujte do svetlej miestnosti s teplotou 18 stupňov. Kým rastliny dobre zakorenia, zalievajte len mierne. Akonáhle spozorujete prvé listy, môžete zálievku zintenzívniť.

Previsnuté muškáty saďte šikmo, je to pre ne prirodzenejšie. S vyložením rastlín na terasu či balkón sa neponáhľajte. Nevykladajte ich skôr, ako nočná teplota dlhodobo neklesne pod 10°C.

S prihnojovaním opatrne

Kým sa muškáty v čerstvom substráte neujmú, živiny navyše nie sú potrebné. S prihnojovaním stačí začať na začiatku tvorby prvých kvetných pukov. No ak patríte k veľmi zaneprázdneným pestovateľom, ktorí sa prevažne zmôžu na pravidelnú zálievku, uľahčite si život s použitím hnojivej pyramídky. Jej zloženie vystačí rastlinám na dlhých 6 mesiacov. Pyramídku stačí zasunúť do substrátu a ďalej sa už nemusíte o nič starať. Živiny v nej uložené sa budú postupne uvoľňovať a to v takom množstve a zložení, ako aktuálne muškát potrebuje.

Zdroj: Zahradkar.sk