Mladá neurologička sa na sociálnej sieti podelila o svoje poznatky z praxe. Varuje pred troma každodennými návykmi, ktoré ovplyvňujú činnosť mozgu.
Emily McDonald je niečo ako mozgová trénerka. Má vzdelanie v neurovede a so svojimi poznatkami sa delí na svojom TikToku. V nedávnom videu načrtla tri tipy, ktorými sa riadi, aby ochránila svoj mozog.
Dôležité prebudenie
Ako prvé sa zamerala na ráno, ktoré ovplyvňuje celý nasledujúci deň. Ako uviedla Emily McDonald, po prebudení prechádza mozog z mozgových vĺn „theta do alfa“, čo znamená, že „naše podvedomie je v programovateľnom stave.
V tomto čase je podľa nej náš mozog sugestibilný a to má vplyv na našu náladu počas celého dňa. Automaticky siahame po mobilnom telefóne, aby sme skontrolovali najskôr hodiny a potom správy. Najskôr sa odmeníme ešte desiatimi minútami driemania v posteli a potom sme zvedaví, čo sa vo svete udialo od večera do rána. Za všetkým stojí dopamín, neurotransmiter, ktorý pomáha kontrolovať mozgový systém odmien a centrá potešenia. Dopamín miluje závislosti, pretože je to istá forma odmeny, ktorá dopĺňa jeho hladiny v tele.
Podľa Emily McDonald, pokiaľ budeme neustále siahať po telefóne, dostane sa k nám veľa negatívnych a stresujúcich správ hneď z rána.„To, čo si vložíme do mysle je mimoriadne dôležité,“ uviedla vo svojom videu. Namiesto toho radí zmeniť tento návyk a po zobudení sa zamerať na pozitívne afirmácie. „Snažte sa nepozerať na mobil aspoň 20 až 30 minút po prebudení.“
Podobne to má byť aj večer pred odchodom do postele. Odporučila hodinu pred spaním vypnúť televízor, notebook aj telefón.
Sme to čo jeme
Druhá jej rada, ako zachovať sviežosť mozgu po dlhé roky je spôsob stravovania. Pripomenula, že spracované potraviny sú spojené s kognitívnym starnutím, čo vedie k zahmlievaniu mozgu a zabúdaniu. „Spojenie medzi črevom a mozgom je veľmi reálne,“ zdôraznila. Ako zmenu navrhla vylúčiť zo svojho jedálnička spracované potraviny a preorientovať sa na stravu s vysokým obsahom „dobrých“ tukov, čerstvých produktov a celozrnných výrobkov.
Sebaláska
Nakoniec sa mladá neurologička zamerala na sebapresviedčanie, ktoré je podľa nej dobré tak pre dušu ako pre myseľ. „To, čo si hovoríte, mení váš pohľad na svet,“ vysvetlila Emily McDonald s tým, že keď si poviete „dnes bude skvelý deň, mozog bude hľadať veci, ktoré sú pozitívne.“ A pokiaľ sa pristihnete v negatívnom rozpoložení, treba sa prinútiť povedať tri pozitívne veci. Odporučila tiež rannú meditáciu pred prácou.„Zvyšuje zrod nových buniek v hipokampe, ktorý rieši učenie a pamäť. A teda udržuje náš mozog mladý.“
ZDROJ: New York Post