„Vyrazte klin klinom,“ hlásajú mnohí poradcovia v domnienke, že ich hlasitý a častý rev pomôže krvácajúcemu do jeho vysnívaného raja. Krvi však už stratil dosť, a tak je ochotný načúvať všetkému, čo dopraje aspoň malú dávku upokojenia.
Čo všetko sú ľudia ochotní dávať za štipku dobrej nálady? Mnoho a čudovali by ste sa, koľko príbehov mi teraz znie v hlave. Dobrý pocit, pohoda a pokoj sú jediným zmysluplným cieľom v živote a každý človek sa za ním derie, či už vedome, alebo nevedome.
Dosahovanie pohody je však v niektorých prípadoch sprevádzané vysokými poplatkami. Títo ľudia nakrátko získajú to, po čom túžia, ale onedlho si uvedomia krátkodobosť vstreknutej dávky a prepadávajú sa hlbšie, ako boli prednedávnom.
Udivuje ma krátkozrakosť mnohých mudrlantov, čo bez ostychu radia tým, ktorí sa ich pýtajú, aby si po rozpade vzťahu našli niekoho iného a zmiernili tak svoju bolesť. Táto rada neprinesie spomínaný pokoj. Nerešpektuje totiž hlavný zákon partnerského spolužitia ani hlavných 12 zákonov mozgu.
Dvaja ľudia spolu môžu spokojne žiť len vtedy, ak sú schopní generovať vospolok dobrý pocit. Ten pramení zo spoločných záujmov, z dobrého sexuálneho barometra a zo zhodných emočných rovníc.
Objavil som fakt, že 70 percent emočných rovníc majú partneri zhodných. Čo z toho vyplýva? Ak by ste sa s partnerom rozišli, je to dôkaz, že vzájomné zhody vašich rovníc boli natoľko bolestivé, že ste už neboli schopní spoločne prežívať dobrý pocit a jeden z vás alebo dokonca obaja ste sa rozhodli pre exit.
Emočné rovnice sa vždy dokazujú v živote človeka, a to na celej stupnici emočného prežívania.
Poďme sa pozrieť na príklad:
On má emočnú rovnicu: partnerka sa príliš podriaďuje (emócia záporná -8) a ona má rovnicu: v podriadení sa je bezpečie (emócia príjemná +7).
Ako bude prejav týchto rovníc prebiehať v praxi? Tak, že partnerka sa bude snažiť partnerovi vychádzať v ústrety a jeho to bude zožierať. Chcel by skôr dievča aktívnejšie, ochotné občas ho postrčiť a vyprovokovať aj proti jeho vôli.
Dokázanie rovníc prebehne nasledovne: on bude mať nepríjemný pocit z toho, že partnerka na ňom príliš visí, a ona bude mať dobrý pocit z toho, že sa má komu podriaďovať. Obaja si takto dokazujú vlastné zápisy v hlavách.
Ak títo dvaja ľudia nebudú o svojich pocitoch hovoriť, ich zlá nálada sa postupne rozrastie na nepochopenie a celkový pocit typu „nerozumieme si, nemáme si čo povedať, nemáme čo spoločne robiť, zakrpatievame“.
A to sme si ukázali jednu kombináciu. Bežný človek má vo svojej hlave rovníc stovky. Preto treba vedieť, že ak má vzťah príznak „nefunguje“, nejde o to, že by nemal potenciál fungovať, ale o to, že dvojica nepoznajúca zákonitosti emočných rovníc verí svojim aktuálnym pocitom, ktoré nie sú ničím iným ako dôkazom existencie určitej kombinácie.
A teraz to najdôležitejšie: ak ste neustáli vzťah so svojím partnerom, skrátka ak veci, ktoré ste prežili vy aj on, boli už také trýznivé, že ste museli vzťah ukončiť, nerobte nasledujúcu chybu: nevbehnite do ďalšieho vzťahu! Váš nasledujúci partner totiž bude s vami vytvárať opäť 70 percent podobností. Budú síce trochu iné ako tie predchádzajúce, ale stopercentne nastanú.
Čo je teda po rozchode dobré? Zostať aspoň pol roka sám. Vravím – aspoň. Dobré je rok. Počas tohto obdobia na sebe pracujte. Očistite sa od zranení, „vyťahajte“ si z hlavy emočné rovnice, napíšte si objednávku svojho životného partnera.
Motýle aj ostatný hmyz sadajú na určité kvety. Podobne si ani vy nenájdete partnera iného, ako je obsah vašej hlavy. Pozrite sa na tých predchádzajúcich, zlúčte ich vlastnosti a váš nový partner padne presne do tohto zlúčenia.
Staňte sa múdrymi a nepadajte do rovnakej jamy viackrát!
Autor: Aleš Kalina, kouč