Obťažuje vás zápal?

Neustále chodíte na toaletu a pri močení pociťujete bolesť sprevádzanú silným pálením? Pravdepodobne ste niekde prechladli a močový mechúr postihol zápal. Lenže možno je to aj horšie. Príčinou môže byť tyčinková baktéria hrubého čreva Escherichia coli, tzv. E. Coli, patriaca do veľkej skupiny črevných baktérií, ktorá žije v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka. Zrejme sa dostala cez pošvu do močovej rúry a vyvolala infekciu močového mechúra.

 

Keďže zápalom močového mechúra viac trpia ženy ako muži, pokladá sa toto ochorenie za typicky ženské. Pri jednoduchej charakteristike zápal močového mechúra znamená, že je infikovaný moč. Baktérie dráždia steny mechúra a vyvolávajú zápal sliznice, ktorý vo väčšine prípadov možno prirovnať k spáleniu kože od slnka. Prítomnosť krvi v moči, bolesť v spodnej časti chrbta alebo v bedrovej oblasti, zvýšená teplota, dokonca nevoľnosť či až dávenie, sú však neomylným signálom, že je zle a treba vyhľadať lekársku pomoc. Infekcia, ktorá by pretrvávala v organizme, by vyvolala ďalšie ťažkosti. To hovoríme o situácii, keď je stav už vážny a treba ho riešiť radikálne, nasadením antibiotík. Ak sa objavuje zápal viac ako 3-krát do roka, liečia ich lekári profylakticky – antibiotikami, ktoré sú prevenciou infekcie. Čo to však môže spôsobiť? Antibiotiká zničia takmer celú bakteriálnu mikroflóru. Pestrosť jej druhov baktérií, najmä tých dobrých, sa potom veľmi pomaly obnovuje. Lenže ani po 4 rokoch sa baktérie z tohto zásahu úplne nespamätajú a niektoré druhy sa už na pôvodné miesto nikdy nedostanú. Naopak, rozšíria sa rezistentné baktérie.

Čo pomáha
Existuje veľa spôsobov, ako zmierniť príznaky zápalu a tiež urýchliť jeho liečbu. Najdôležitejšie je piť čo najviac tekutín. Pokiaľ sa zdráhate s vedomím, že potom budete musieť ísť častejšie na toaletu, neuvažujete dobre. Ak obmedzujete pitie, v mechúre, keď sa dlho nevyprázdňuje,  sa  zhromažďuje väčšie množstvo baktérií. Baktéria E. Coli je totiž schopná za dvadsať minút zdvojnásobiť svoje množstvo, a čím viac baktérií, tým väčšia bolesť. Ak teda dostatočne pijete, aspoň 8 až 10 pohárov denne, možno predpokladať, že bolesť ustúpi. Dôkazom je svetlejší moč. Naopak tmavý moč signalizuje, že pijete málo, a pretože sa baktéria nevyplavuje, bolesť je väčšia. Pri všetkých formách zápalových stavov odporúčajú odborníci teplý sedací kúpeľ. Rovnako dôležité je dodržiavať správnu hygienu. Po stolici sa utierajte spredu dozadu, aby sa baktérie neprenášali smerom k močovej rúre. Oblasť ústia močovej rúry vždy osušte. Noste bavlnenú spodnú bielizeň, vynechajte tesné, priliehavé nohavice a iné tesné oblečenie. Nezostávajte v mokrých plavkách, nepoužívajte dezodoranty na pošvu ani penu do kúpeľa, parfumované mydlá a iné dráždivé toaletné prostriedky. Pred pohlavným stykom sa vymočte a vypite pohár vody. Ak sa vymočíte do jednej hodiny po styku, z močových ciest sa odplavia aj prípadné baktérie. A pred chlamýdiovou infekciou či inými pohlavnými chorobami, ktoré sú často príčinou infekcií močových ciest, chráni bezpečný sex.

Brusnice sú riešením
Z voľnopredajných prípravkov, ktoré pomáhajú zmierniť zápal močového mechúra, možno odporučiť prírodné doplnky výživy na báze brusníc, ktoré tlmia počiatočné bolesti. Sú tiež vhodné ako prevencia, ak ste na zápal náchylná a ak ste ho už niekoľkokrát prekonali. Veľkoplodá kanadská brusnica (vaccinium macrocarpon) obsahuje flavonoidy označované ako proanthokyanidiny, ktoré zabraňujú uropatogénnym baktériám, aby sa prichytili na epitel močového ústrojenstva a aby sa množili. Okrem toho podporuje normálnu tvorbu, odolnosť a pevnosť krvných kapilár, zlepšuje prúdenie krvi v žilách a v kapilárach. Ďalšia antioxidačná látka v brusniciach je kyselina elagová, ktorá blokuje metabolické cesty vedúce k rakovine. Pomôcť môžu aj voľnopredajné lieky s protizápalovými účinkami alebo zvýšená dávka vitamínu C. Vitamín C okysličí moč natoľko, že sa sťaží rozmnožovanie baktérií, veľkosť dávky však treba konzultovať s lekárom.

Infekcia dolných močových ciest je ochorenie typické pre určitý vek. Najčastejšie sa vyskytuje u sexuálne aktívnych žien vo veku od 20 do 50 rokov. Ženy bývajú postihnuté dvakrát častejšie ako muži a infekcia sa u nich môže zopakovať niekoľko ráz do roka. Frekvencia tohto ochorenia u mužov sa zvyšuje po 50. roku života v dôsledku zväčšovania prostaty.

Výskumy ukázali
Nedávna štúdia preukázala, že v moči žien, ktoré užívali brusnice (800 mg), sa nachádzalo až 80 % z 39 kmeňov baktérií E. coli a 79 % z 24 kmeňov iných baktérií rezistentných proti antibiotikám. To znamená, že zásluhou zníženej priľnavosti baktérií k epitelu sa baktérie objavili v moči už 2 hodiny po konzumácii brusníc a proces vyplavovania baktérií pretrvával ešte 10 hodín.

Autor: -aka-

 

.