Práca, upratovanie, nákup, varenie, staranie sa o rodinu, psa, mačku či rybičky, ktoré si vyprosíkali deti na Vianoce. A druhý deň odznova. Je vám to povedomé? Tiež vám neuniklo, že na zozname denných činností akosi chýba čas na odpočinok? A pritom je pre našu psychickú pohodu nenahraditeľný. A nielen to! Okrem toho zbavuje telo stresu, spomaľuje starnutie pokožky, nabije vás energiou a nakoniec vyzerá človek mladšie a fyzicky príťažlivejšie.
Aj slávne mozgy oddychovali
Starostlivosť o seba samého v podobe chvíľ relaxu ocení ako telo, tak i myseľ. Nie nadarmo sa hovorí, že niektoré vynálezy uzreli svetlo sveta omylom. Aj veľkí myslitelia potrebovali oddych a pri odľahčenej činnosti začal ich mozog pracovať výkonnejšie a nápady sa rodili jednoduchšie. Príkladom môže byť svetoznámy objav penicilínu. Alexander Fleming si doprial dovolenku a za ten čas mu v laboratóriu v miskách náhodou rozrástla pleseň a zneškodnila stafylokoka. Ako by vyzeral lekársky svet bez Flemingovej dovolenky, sa našťastie nedozvieme. Tento príklad známeho vynálezu však nemá byť inšpiráciou k pestovaniu plesní v pohári, ale podporou teórie, že pasívny alebo aktívny odpočinok potrebujú všetci zamestnaní ľudia. A ako dať telu to, čo potrebuje?
Oddych v pohybe verzus oddych s vyloženými nohami
Platí, že ľudia pracujúci v kancelárii by mali stráviť voľné chvíle aktívnejšie, napríklad chôdzou, jazdou na bicykli alebo akýmkoľvek iným športom či pohybom. Naopak, fyzicky pracujúci ľudia by si mali od pohybu odpočinúť, aby sa ich svaly mali čas zregenerovať. Týmto základným odporúčaním by sa mal riadiť každý, avšak spôsob a druh odpočinku si už môže zvoliť každý podľa toho, čo ho najviac baví. Či už háčkujete, skáčete padákom alebo navrhujete neónové obojky pre psov, odpočinok by vás mal upokojiť, baviť a mali by ste sa pri ňom cítiť dobre a byť v pohode. Vtedy relax nakopne telo a pohladí dušu. No a práve na tejto filozofii je založený štýl hygge.
Juh proti severu v znamení odpočinku
Pojem hygge pochádza z dánskeho jazyka a jeho voľný preklad je pohodový alebo útulný. A presne v takom štýle tento severoeurópsky národ oddychuje. Predstavte si sychravé nevrlé počasie za oknami, zatiaľ čo vy si v pokoji sedíte v pohodlnom kresle, zababušení pod dekou, so šálkou lahodného čaju v ruke. Presne taký spôsob odpočinku je obrovským hitom. Odráža sa dokonca aj vo vybavení domácností a dostáva sa do celej Európy. Štýl hygge nie je iba pre samotárov, ale môže znamenať i čas strávený s priateľmi, príjemným debatovaním a celkovou pohodu. V umení relaxovať nezostávajú pozadu ani južné národy. V Portugalsku vznikla nám už známa siesta, ktorá sa rýchlo rozšírila do Španielska, Talianska a Grécka. Všimli ste si, že príslušníci týchto národov sršia energiou? Možno je to práve tým, že ju načerpali počas obľúbenej poobedňajšej siesty. K nej pristupujú zodpovedne a zásadne odpočívajú na inom mieste, než v noci spia. S touto výsadou by sem sa asi dokázali tiež hravo popasovať. Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek tvár vegetenia, vaše telo i myseľ sa vám zaň odvďačí.
Autor: Barbora V.
Foto: Pinterest