Teploty sa šplhajú vyššie a s pribúdajúcimi stupňami sa postupne zmenšujú aj vrstvy oblečenia. Počas horúcich dní nie je nič lepšie, ako odhodiť ponožky, pančuchy, uzavreté topánky a len tak naboso vykročiť…Aby ste sa nemuseli za svoje chodidlá hanbiť, máme pre vás tipy, vdaka ktorým budú úžasne jemné a hebké.
Tak ako všetko na svete, aj chodidlá si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Len tak budú vyzerať bezchybne a zdravo. Pri zanedbanej opatere, čo sa stáva najmä v chladnejších mesiacoch, keď chodidlá nie sú viditeľné, sa na nich zvyčajne objaví zhrubnutá pokožka. V niektorých prípadoch to zájde až tak ďaleko, že pokožka je taká popraskaná, že päty „zdobia“ dokonca ryhy. Pritom takéto chodidlá sú nielen nepekné, ale aj nezdravé. Do zničenej pokožky (prasklín) sa totiž môže ľahšie dostať bakteriálna infekcia alebo rôzne plesne, a tak môžu vzniknúť rôzne zdravotné problémy a komplikácie. Zvlášť na pozore by sa mali mať špeciálne skupiny ľudí, napríklad pacienti s diabetom, u ktorých sa môže pri nesprávnej starostlivosti o nohy a chodidlá objaviť napríklad diabetická noha.
Tri kroky ku kráse
1. Navštívte odborníka
Ak sú vaše chodidlá v dezolátnom stave, sami už nič nezmôžete. Preto prenechajte prvotný krok na odborníka. Pedikér vám nohy a chodidlá odborne ošetrí a vysvetlí tiež, ako sa o chodidlá treba správne starať. Podľa nutnosti môžete k nemu chodievať aj pravidelne.
2. Domáca starostlivosť
Tá spočíva v systematickom natieraní pokožky nôh aj chodidiel, pretože len každodenné mastenie prinesie vytúženú jemnosť, hebkosť a hydratovanosť. Výborné sú masti s obsahom urey. Urea je prírodná látka, ktorá sa nachádza v zdravej rohovej vrstve kože v koncentrácii približne 1%, často sa však stáva, že jej obsah je v koži znížený. Zúčastňuje sa na tvorbe a stabilizácii pH kože, má protisvrbivý účinok a výrazne hydratačné a zmäkčujúce vlastnosti, preto sa s obľubou pridáva do rôznych kozmetických a dermatologických produktov. Vysoko koncentrovaná urea (40%) sa používa napríklad na liečbu psoriázy, ekzémov, keratózy, kurých ôk či mozoľov. Nižšia koncentrácia 10% je vhodná na denné ošetrovanie suchej, zhrubnutej a popraskanej kože chodidiel.
3. Správny výber obuvy
K zhrubnutej pokožke na chodidlách prispieva aj nevhodná obuv. Najmä ženy sú pre krásu ochotné nosiť aj topánky, ktoré sú nepohodlné a nevhodné zo zdravotného hľadiska. Také, ktoré tlačia a výraznou mierou sa podieľajú na zhrubnutí pokožky. Odporúča sa investovať do topánok a uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Vyberajte si obuv z kvalitných prírodných materiálov, v ktorých bude noha „dýchať“, nebude sa potiť a obmedzí sa aj riziko vzniku otlakov a plesní. Tiež je vhodné topánky striedať, aby ste nenosili len tie isté.
Autor: Katka
Foto: Ingimage