Pár tipov ako si posilniť imunitu

V zimnom období, keď nás okrem chrípky trápi stále novšia verzia corony, je dobré, ak máme čo najlepšiu imunitu. Lekári vravia, že jedinci, ktorým imunitný systém „šľape“ sú na tom oveľa lepšie, ak sa nakazia nebezpečným vírusom. Telo sa totiž lepšie vyrovná s nepriateľom. Ak to s vašou imunitou nie je najlepšie, ponúkame pár tipov, ako ju „nakopnúť“.

 

Vitamíny a minerály

Dôležité je zvýšiť príjem správnych vitamínov a minerálov, ktoré slúžia priamo na výstavbu imunitného systému. Ktoré to sú? Vitamín C, iste viete, že sa odporúča už aj pri obyčajnom nachladnutí a chrípke. Rovnako posilní imunitu aj proti koronavírusom. Prijímajme ho podľa možností v prirodzenej forme, teda v podobe ovocia a zeleniny. V zime by sme mali zvýšiť predovšetkým konzumáciu kiwi, pomarančov, mandarínok, zo zeleniny má vysoký obsah céčka paprika, potom nasledujú paradajky. Ďalším vitamínom, ktorý potrebujeme na posilnenie imunity je vitamín A, ktorý zabraňuje sliznicovým infekciám. Nájdeme ho v pečeni, v mliečnych výrobkoch a vo vajciach. Vitamín E zase zvyšuje imunitnú odpoveď organizmu. Ak ho chceme dopĺňať stravou, výborná voľba sú pšeničné klíčky, sójové bôby, obilniny – chlieb, ryža, cestoviny, olivový olej a orechy. Ďalším je vitamín B a minerálne prvky železo, zinok a selén, zvyšujú prirodzenú imunitu proti infekciám. V zime by tak v našom jedálničku nemali chýbať hlavne mäso, vnútornosti, ryby a vajcia.

 

Probiotiká

Imunitu si môžeme posilniť aj tak, že organizmu dodáme probiotiká. Tie totiž vytvárajú a zachovávajú zdravú črevnú mikroflóru. Platí totiž, že najviac buniek imunitného systému je práve v sliznici čriev. Práve tam sa, okrem tráviacich procesov, dejú aj dôležité obranné reakcie. Správne zloženie črevnej mikroflóry preto napomáha imunite a organizmu. Kvalitné probiotiká, doplnky stravy, nájdeme v každej lekárni, avšak možno siahnuť aj po prirodzených zdrojoch. Teda po fermentovaných, kvasených potravinách, ku ktorým  rozhodne  patrí kvasená kapusta, zaváraná zelenina, čamaláda, uhorky a ďalšie. Veľkú skupinu tvoria mliečne výrobky. Probiotiká nájdeme tiež v jogurtoch, v kyslom, acidofilnom mlieku, a v bryndzi.

 

Pohyb

Do fitness, ani  na lyžiarske svahy chodiť nemôžeme, určite by ste si však mali zabezpečiť dostatok pohybu, pretože pohyb má jedno z výsostných postavení v tvorbe a zlepšovaní  našej imunity. Doprajte si aspoň pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu. Ak sa dá, nastavte tvár slnečným lúčom, aj to je jeden zo spôsobov, ktorý posilňuje imunitu.

 

Otužovanie

Na prvý pohľad sa zdá, že toto je typ len pre veľmi odvážnych a vyšportovaných. No nie je to tak. Aj človek, ktorý sa systematicky neotužuje, môže začať s krátkodobým sprchovaním studenou alebo vlažnou vodou. Otužovanie je veľmi dobrý tip, pretože znižuje pravdepodobnosť získať bakteriálnu a vírusovú infekciu. Začnite trebárs len tým, že po klasickom sprchovaní začnete od chodidiel postupne smerom hore striekať studenšiu vodu. Pri ďalšom sprchovaní pridajte aj ruky a paže. Nakoniec pridajte aj zátylok, chrbát a hruď. Studenú vodu dávkujte individuálne, ako vám to  je príjemné.

 

Strava ako do starej mamy

eraz načrieme do múdrosti starých mám. Ako skúsené gazdinky vedeli, že počas zimných mesiacov treba zvýšiť konzumáciu cesnaku, cibule, zázvoru, chrenu, medu a citrónov. Skúste teda tradičné hrianky potreté cesnakom, alebo si pripravte  klasickú huspeninu s cibuľou. Zo zázvoru môžete urobiť skvelý čaj a ochutíte ho medom a šťavou z citróna. Nastrúhaný chren zas môžete pridať do cviklového šalátu.

Zdroj: aka